25 لوگو مشهور جهان
2020/04/17
737 بازدید

25 لوگو مشهور شرکت های بزرگ و داستان آن ها

نیاز به گفتن ندارد که یک لوگو خوب چه نقشی در رشد و پیشرفت یک شرکت دارد.امروزه مردم به محصولی که میخرند و خدماتی که استفاده میکنند بسیار توجه میکنند و کیفیت محصولات و خدمات برند را زیر نظر میگیرند.در کنار کیفیت مشتریان به چندین جنبه دیگر که یک کسب و کار را شکل میدهد مانند مسئولیت اجتماعی،دوستدار محیط زیست و هویت برند توجه میکنند.با ما همرا باشید تا 25 لوگو مشهور برند های بزرگ را بهتر بشناسید.

با گذشت سال ها یک برند معمولا از بیش از یک آرم استفاده میکند و در طی بازه های زمانی لوگو ها بازسازی میشوند و یا یک شکل جدید به خود میگیرند.در کنار هم این لوگو ها یک سابقه تصویری از تاریخ یک شرکت را نشان میدهد و سنت ها،ارزش ها و مزایای رقابتی آن را منعکس میکند.

اهمیت لوگو ها

اگر یک لوگو مشهور را در ذهن خود تجسم کنید،خواهید دید که این امر باعث ایجاد ارتباط های خاصی در ذهن شما میشود.به طور مثال زمانی که به سر اسب لوگو ایران خودرو فکر میکنید احتمالا به یاد یکی از ماشین های این شرکت میافتید مثلا پژو پارس.علاوه بر این یک لوگو نظر شما در مورد یک تجارت و محصولات آن را شکل میدهد.

در اینجا ما 25 لوگو مشهور شرکت های معروف جهان را انتخاب کرده ایم تا با سیر تحول لوگو های این شرکت بیشتر آشنا شویم و خواهید دید که چگونه با حفظ ساختار اصلی برندشان آرم زیباتری در هر دوره خلق کرده اند.

متاسفانه از طراح برخی از این لوگو ها اطلاعاتی در دسترس نیست تا شاهکار هایی که خلق کرده اند را به نامشان معرفی کنیم،در عین حال آرم هایی در این لیست وجو دارد که نتیجه تلاش های سخت چندین طراح است،برخی از این برند ها بار ها لوگو خود را تغییر دادند اما ما بیشتر بر روی نقاط مشترک آن ها صحبت خواهیم کرد،امیدوارم که از دیدن این طرح ها لذت ببرید و با الهام از این طرح ها بتوانید لوگو های خارق العاده ای طراحی کنید.

1: Nike

 

سیر تکامل لوگو نایک

 

اولین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به نایک است.نایک افسانه ای به عنوان یک شرکت وارد کننده Blue Ribbon Sports شروع به کار کرد.در سال 1971 این برند تصمیم گرفت تا به تولید کفش های ورزشی بپردازد و بدین ترتیب برند نایک را آنگونه که امروزه می شناسیم تاسیس کرد.

جالب است بدانید که بنیانگذار نایک ، فیلیپ نایت در ابتدا نماد معروف این شرکت را بی اهمیت خواند،باورتان میشود؟!

لوگو نایک توسط کارولین دیویدسون ساخته شده که برای طراحی آن فقط 35 دلار دستمزد گرفته و این شاهکار را خلق کرده!

دیویدسون با الهام از الهه یونایی نایک،سرعت و حرکت را از طریق نماد منتقل کرد.در سال 1978 موسس نایک با اضافه کردن یک فونت جسورانه لوگو خود را ارتقا داد.هیچ کس فکرش را نمیکرد که این شکل هندسی عجیب و غریب به زودی به یکی از معروفترین نماد های گرافیکی جهان تبدیل شود.

با گذشت زمان و محبوب شدن این برند تصمیم گرفتند که نام شرکت را از لوگو بیرون بکشند تا آرم به یاد ماندنی تری داشته باشند،برای 35 دلار لوگو چندان بدی نیست؟اینطور نیست؟

2: Coca-Cola

تحول لوگو کوکا کولا

 

شرط میبندم که نمیدانستید که لوگو کوکا کولا توسط یک حسابدار معمولی به نام فرانک میسون رابینسون ساخته شده!بارز ترین ویژگی این لوگو قلم زیبا و روانی است که در در اواخر قرن نوزدهم در اسناد و مکاتبات مورد استفاده قرار میگرفت.

در سال 1980 این برند تصمیم گرفت با تزئین کردن با چرخشهای پیچیده در کاراکتر ها شکل پیچیده تری به آن بدهد.در چرخش های کاراکتر های C گیلاس هایی از آن ها آویزان بودند که گویی از شاخه های درخت آویزان هستند.علیرغم تلاش های بسیار،طراحی جدید به مدت طولانی به چشم نمیخورد و امروز میتوانیم الگوی قدیمی رابینسون را روی بطری های کوکا کولا مشاهده کنیم.در برخی اوقات شما نمیتوانید طرح اصلی را دستخوش تغییرات زیاد کنید.

3: Ford

سیر تحول لوگو فورد

 

آیا می دانید که فورد سومین شرکت خودروسازی است که توسط افسانه هنری فورد تأسیس شد؟اولین کار او به سختی پیش رفت.در مورد دومین شرکتش که بعدا به کادیلاک معروف شد فورد آن را به خواست خودش ترک کرد. نماد اصلی برای form motor یک آیکون با پس زمینه سیاه بود که بیش از حد تزئین شده بود و روی نام نام شرکت نوشته شده بود.در سال 1927 فورد با راه اندازی مدل جدیدش ( For Model A) این شرکت تصمیم گرفت هویت شرکت خود را بروز کند.

اکنون ما این برند را با یک آرم بیضی شکل آبی رنگ که نام برند در وسط آن با رنگ سفید با یک فونت زیبا نوشته شده است میشناسیم و از سال 1927 تا امروز تقریبا شکل اصلی خود را حفظ کرده است.

4: Apple

سیر تحول لوگو اپل

 

چهارمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به اپل است.تاریخچه گرافیکی برند اپل با یک آرم زینتی که توسط رونالد وین یکی از بنیانگذاران اپل است آغاز میشود.ایده اصلی این لوگو مربوط به کشف گرانش توسط نیوتون بود.به همراه نام شرکت (شرکت کامپیوتری اپل) این شرکت داری یک نقل قول طولانی در ستایش نیوتون بود.در هر صورت استیو جابز از این طرح زشت ناامید شده بود و خواستار جایگزین کردن این نماد بود.بعد ها یک لوگو جدید به شکل سیب که داخل آن از چندین رنگ شکل گرفته بود طراحی شد و اسم شرکت نیز کوتاه تر شد و به اپل تغییر پیدا کرد.این لوگو در سال 1977 طراحی شد.

شاید تعجب کنید که چرا از سیب معمولی استفاده نکردند و از سیب گاز زده شده استفاده کرده اند،جوابش واقعا خنده دار است.برای اینکه مخاطبان آن را با گیلاس اشتباه نگیرند.

در سال 1984 شرکت با راه اندازی اپل مکینتاش،این غول فناوری تصمیم گرفت که لوگویی جدید طراحی کند تا بتواند بزرگی این شرکت را هر چه بهتر به رخ بکشد.به این ترتیب نام شرکت از روی لوگو حذف شد.بدین ترتیب از سال 1984 شرکت به لوگو خود وفادار بوده و فقط چندین بار تغییرات کوچک روی آن انجام داد.

5: pepsi

تکامل لوگو پپسی در طول تاریخ

 

پنحمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به پپسی است.در سال 1893، کالب برادام تصور نمیکرد که لوگو او به عنوان سمبل تصویری قرن بیستم و شکل دهنده فرهنگ مدرن نقش داشته باشد.این نماد اولین تحول خود را در سال 1962 پشت سر گذاشت و کلمه Cola را از لوگو خود حذف کرد.اکنون این آرم فقط کلمه پپسی را بر روی یک آیکون گرد که شامل رنگ های قرمز،سفید و آبی است نشان میدهد.

به هر حال نماد گرد نشان دهنده سر بطری پپسی است که بسیار هوشمندانه طراحی شده است.در بین سال های 1971 و 2005 این طرح شکل اصلی خود را حفظ کرده بود و هر چند سال شاهد تغییراتی جزئی در آن بودیم که با هر بار تغییر شکل ساده تری به خود میگرفت.

6: Mercedes-Benz

لوگو مرسدس بنز

 

باورش سخت است اما در اوایل قرن بیستم آرم مرسدس بنز ( که در گذشته با نام شرکت دایملر مونورز شناخته میشد) تصویری بسیار متفاوت با آرم امروزی داشت.اولین لوگوی این شرکت یک شکل بیضوی شکل با پس زمینه سیاه بود که با یک فونت خاص اسم شرکت بر روی آن نوشته شده بود.

با این حال آیا میدانید چرا این شرکت نام مرسدس را دارد؟نام این شرکت برگرفته از نام دختر امیل جلینک تاجر بزرگ اتریشی است.تنها 7 سال بعد در سال 1909،دایملر دو علامت تجاری که یکی ستاره سه گوشه و دیگری ستاره چهار گوشه بود به ثبت رساند که در نهایت ستاره سه گوشه به عنوان سمبل جدید این شرکت انتخاب شد.

از سال 1910،تمام اتومبیل های مرسدس بنز دارای یک ستاره درخشان در رادیاتور خود بودند.در سال 1916،این ستاره در یک دایره قرار گرفت که نماد را تیزتر و شیک تر نشان میداد.شایان ذکر است که در سال های 1916 تا 1921، این آرم دارای دایره دیگری بود که کلمه مرسدس در لبه داخلی آن نوشته شده بود.

در سال 1926 با اداغام دو غول خودروسازی یعنی DMG و Benz،مرسدس تصمیم گرفت که یک نماد جدید زیبا طراحی کند که ترکیبی از شرکت بنز و  DMG باشد.و بدین ترتیب در نماد جدید کلمه مرسدس و بنز هر کدام در لبه داخلی این برند نوشته شدند.

در سال 1996 شرکت تصمیم گرفت که به ریشه های اصلی خود برگردد و بدین ترتیب تنها ستاره سه گوشه را در لوگو به همراه نام شرکت قرار داد و تا الان از همین لوگو استفاده میشود و تغییرات چندانی نداشته.

7: Mc donalds

تمام لوگو های مک دونالد

 

داستان موفق ترین رستوران زنجیره ای جهان گفتنی است،بر روی لوگویی که در سال 1940 طراحی شد میتوانید نام این شرکت را که در آن زمان “باربیکیو مشهور مک دونالد” نام داشت به صورت کامل بر روی آن ببینید.در سال 1948 نام تجاری این شرکت به ” همبرگر مشهور مک دونالد” تغییر یافت.

بین سال های 1948 و 1953 ، لوگوی این رستوران یک همبرگر بود که روی سرش کلاه سرآشپز قرار گرفته بود و نامش اسپیدی بود.در سال ۱۹۶۲ این لوگو به منحنی‌های خمیده‌ی طلایی رنگ تبدیل شد. و در سال ۱۹۶۸ به شکل یک M بزرگ با نوشته‌ی Mcdonald’s طراحی شد. امروزه این رستوران بیش از ۳۶۹۰۰ شعبه در سراسر جهان دارد.

در سال 1983 مک دونالد لوگو خود را به شکل جدیدی تغییر داد که یک پس زمینه قرمز رنگ با آرم این شرکت به رنگ سفید نوشته شده است تغییر کرد.

در سال 2003، شرکت تصمیم به اضافه کردن شعار ” I lovin it” در زیر M کرد اما این شرکت در سال 2006 تصمیم به حذف جزئیات بیش از حد در آرم کرد و بدین ترتیب همه المان های لوگو به جز آن M معروف را حذف کرد تا ما این شرکت را با این لوگو بشناسیم.

8: Levis

سیر تکامل لوگو لویس

 

هشتمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به لویس است.نماد این شرکت دارای دو نسخه است،یک آرم مینیمالیستی سفید و قرمز و یک آرم با دو اسب.نماد اسب را میتوان در تکه های شلوار جین این شرکت مشاهده کرد که بر کیفیت و دوام بالای آن ها تاکید میشود.ایده آرم قرمز رنگ در سال 1940 به عنوان تلاشی برای پیشی بر رقبا طراحی شد.

در سال 1969 ، شرکت لووی نشان دیگر خود را که به شکل بال خفاش است توسط والتر لندور و همکارانش ایجاد کرد.

9: Burger King

لوگو برگر کینگ

 

نهمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به فروشگاه کینگ برگر است.دومین فروشگاه زنجیره ای بزرگ فست فود در جهان ، برگر کینگ موفق شده تصویری با یک نام تجاری بسیار هوشمندانه بسازد.اولین لوگو این شرکت بسیار زیبا و خلاقانه طراحی شده بود،در این لوگو تصویر یک شاه را نشان میداد که با افتخار بر روی یک همبرگر نشته است.اما این شخصیت پادشاه چندان دوام نیاورد چرا که این شرکت روز به روز پیشرفت میکرد و برای اینکه تصویری هوشمندانه از برند خود داشته باشد در سال 1969 این پادشاه با دو نان جایگزین شد.

این تصویر در آن زمان به قدری در ذهن ها جا افتاد که از آن زمان از این نشان استفاده میکنند.با این وجود در سال 1998 این آرم کمی تغییر پیدا کرد و یک دایره آبی با جلوه سه بعدی طراحی شد.

10: Google

سیر تحول لوگو گوگل

 

تاریخچه متنوع لوگو های گوگل چندان قدیمی نیست و از سال 1997 شروع میشود.نسخه اولیه لوگو این شرکت توسط سرگئی برین بنیانگذار غول فناوری اطلاعات در GIMP ساخته شد.

بعد ها گوگل با اضافه کردن یک علامت تعجب به آخر آن تلاش کرد که از لوگو شرکت یاهو تقلید کند تا شاید بتواند کمی از محبوبیت این شرکت به نفع خودش استفاده کند.اما Ruth Kedar با درک اینکه کپی کار مناسبی برای یک شرکت که روز به روز پیشرفت میکند و چشم انداز بزرگی دارد نیست در سال 2000 علامت تعجب را از آرم گوگل حذف کرد.آرم جدید این شرکت تا سال ها محبوبیت خود را حفظ کرد و در سال 2015 گوگل آخرین نسخه لوگو خود را رونمایی کرد و شکوه گرافیک آرم خود را به رخ کشید.

11: Warner Bros

لوگو شرکت وارنر بروس

 

یازدهمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به وارنر بروس است.همه عاشقان سینما میدانند که نماد سپر به برادران وارنر گره خورده.قدمت لوگو این شرکت به قبل از سال 1923 برمیگردد.اولین آرم مخفف WB به شکل یک سپر بود و در قسمت بالایی آن عکسی از استدیوی فیلم برداری وجود داشت.در سال 1929 مدیر شرکت تصمیم گرفت عکس را با عبارت  Warner Bros Picture جایگزین کند.

در سال های 1937 برادران تصمیم گرفتند تمام متن را از آرم آن حذف کنند.در سال 1937 تصویر آرم این شرکت به شکل سه بعدی باز طراحی شد.در سال 1948 و با ورود اولین فیلم های رنگی به سینما ها این شرکت تصمیم گرفت آرم تک رنگ خود را رنگی کند.

بین سال های 1948 و 1967 سپر به رنگ های زرد و آبی رنگ آمیزی شد به طوری که به نظر میرسید حروف WB از طلا ساخته شده است.در سال 1967 و با ادغام شدن این شرکت با شرکت هنر هفتم تغییرات چشمگیری را تجربه کرد.سپر معروف برادران وانر شکل ساده تری به خود گرفت و نام هنر هفتم نیز در زیر آن قرار گرفت.

فروش شرکت

سه سال بعد در سال 1970 هنر هفتم و وارنر بروس توسط شرکت ملی kinney خریداری شد و اکنون این شرکت بود که بر این نشان تسلط داشت.در سال 1972 برادران وارنر از آرمی استفاده کردند که بسیار شبیه به طرح قدیمی آن در سال 1948 بود.در همان سال یک طراح به نام سائول باس یک آرم جدید طراحی کرد که در سال 1948 از آن استفاده کردند.

طراحی جدید از طرح های قبلی ساده تر بود و کلمه W به شکل سه خط تقاطع درآمده بود که یک جلوه زیبا به آن داده بود.در سال 1984 آرم این شرکت به طرح قبلی زرد و آبی خود برگشت تا رنگ های بیشتری به خود بگیرد و خاطرات عاشقان سینما و وارنر را زنده کند.طی دو سال گذشته آرم این شرکت شاهد تغییرات کوچک آزمایشی مثل سایه و انیمیشن بوده.

12: IBM

آرم ibm از گذشته تا امروز

 

نماد IBM در سال 1924 متولد شد، هنگامی که شرکت نام خود را از computing-tabulating-recording به international business machines تغییر داد. به طور منطقی با نغییر نام شرکت تغییرات اساسی در هویت بصری شرکت ایجاد شد.در سال 1911 یک آرم پیچیده که با نام مخفف قبلی شرکت بود ساخته شد که طراحی کاملا متفاوتی داشت.

در نماد جدید کلمه “International Business Machines” به صورت دایره ای طراحی شده بود که  نشان دهنده کره زمین بود.در سال 1947 به دنبال ارتقاء فنی شرکت ibm نماد این شرکت با نام جدید شرکت به صورت مخفف جایگزین شد.

در سال 1956 یک طراح مشهور ، کاراکتر ها را سنگین تر جلوه داد و بر اعتبار و بی عیب بودن شرکت در آرم جدید تاکید کرد. در سال 1972 ، به دنبال برخی تغییر و تحولات گسترده در استراتژی شرکت مجبور شد یک آرم دیگر را دوباره بازسازی کند.طراحی جدید بر مبنای سرعت،انعطاف و پویایی طراحی شده بود و تا الان دستخوش تغییر نشده.

13: NASA

لوگو ناسا

 

اولین بار نام ناسا در سال 1958 هنگامی که کمیته ملی مشاوره هوایی در آمریکا سازماندهی مجدد شد فاش شد.

14: Microsoft

سیر تحول لوگو مایکروسافت

 

لوگو اصلی مایکروسافت در سال 1975 طراحی شد و تا 4 سال بعد یعنی 1979 مورد استفاده قرار گرفت.در سال 1980،این شرکت مشتاق تصمیم گرفت تا کلمه مایکروسافت را با یک خط ساده تر و شیک تر باز طراحی کند.

در سال 1982 یک آرم جدید از این شرکت طراحی شد که به نوبه خود بسیار عجیب و غریب بود که یک O با طرحی عجیب در بین کلمه مایکروسافت دیده میشد.طرفداران این برند به قدری عاشق این طراحی بودند که تغییر طرح آن در سال 1987 باعث بروز واکنشهای جدی از سوی مردم شد.

به هر حال طرح جدید توسط scott bake طراحی شد،در لوگو جدید شکافی بین کلمه O و S دیده میشد که نشان دهنده ارتباط سریع بود.در اواخر دهه 90 لوگو این شرکت در لیست برترین نماد های گرافیکی جهان قرار گرفت.

15: Adidas

سیر تحول لوگو آدیداس

 

آدی داسلر مردی با استعداد های فراوان بود.از این رو بود که تصمیم گرفت سه نوار را روی کفش های آدیداس بگذارد تا در بین مارک های رقیب به راحتی قابل شناسایی باشد.با گذشت زمان این نشان گرافیکی به یک آرم کامل تبدیل شد که سالها بدون تغییر باقی ماند.

در دهه 60 میلادی آدی داسلر و همسر آلمانی اش kathe یک آرم جدید طراحی کردند که دارای سه لایه بود.در سال 1997 این تولید کننده کفش آلمانی سمبل جدید شرکت خود را معرفی کرد که سه نوار شیب دار را نشان میداد که معرف مقاومت این شرکت در برابر چالش ها و اهداف شرکت مانند یک کوه بود.

16: Starbucks

سیر تحول لوگو استارباکس

 

شانزدهمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به استارباکس است.در سال 1971 بنیانگذران این شرکت به دنبال هویت بخشیدن به برند خود یک حکاکی چوبی را کشف کردند که قدمت آن به قرن 14 میلادی برمیگردد.در این حکاکی یک زن که نقش پری دریایی با دو دم را داشت حک شده بود.بنیانگذران شرکت استارباکس تصمیم گرفتند تا از این حکاکی که در اسکاندیناوی کشف شده بود به عنوان سمبلی از برند خود استفاده کنند.سرانجام تری هکر با استفاده از این حکاکی یک آرم که متشکل از یک پری دریایی با یک تاج در سر است طراحی کرد.

جالب است بدانید که شرکت starbucks cofee در ابتدا به عنوان شرکت فروش چای و ادویه جات معروف بود تا فروش قهوه! هکلر اولین طراحی مجدد خود را در سال 1987 انجام داد،یکی از دلایل انجام این کار این بود که شرکتی دیگر به نام Giornale با شرکت استارباکس ادغام شد،همچنین هکلر دوباره در سال 1992 آرم استارباکس را مجدا باز طراحی کرد.

در طرح جدید پری دریایی لبخندی مرموزانه داشت و دم های او کمتر مورد توجه قرار میگرفت.در سال 2011 یک تیم از طراحان حرفه ای از تمام مهارت و توانایی خود برای بهبود این نماد استفاده کردند.

در لوگو جدید دایره بیرونی لوگو که متشکل از نام برند این شرکت بود حذف شد و رنگ پس زمینه از سیاه به سبز تیره تغییر رنگ داد.طراحی نماد جدید بسیار جسورانه و منطقی بود چرا که بیش از 40 سال بود که این پری دریایی به عنوان نمادی شناخته شده نزد مردم و جهان بود.اکنون حتی عاشقان چای هم میتوانند از فاصله دور این برند محبوب را تشخیص دهند.

17: Volkswagen

سیر تحول لوگو فولکس واگن

 

همه چیز از زمانی شروع شد که شرکت پورشه برای یافتن بهترین طراحی برای خودروی جدید فولکس واگن،مسابقه ای را برگزار کرد.این مسابقه را Franz Reimspiess که یک طراح بود برد.از دیگر دستاورد های این فرد ارتقا موتور یکی از ماشین ها در دهه 30 بود.

نماد اصلی سیاه و سفید مخفف VW به همراه یک swastika (صلیب شکسته آلمان نازی) که بازتابی از رژِیم حاکم بر آن زمان یعنی هیتلر است را نشان میدهد.در آرم دوم از swastika استفاده نمیشد و سعی کردند از نماد چرخ اتومبیل برای طرح جدید استفاده کنند.پس از جنگ جهانی دوم و تقسیم آلمان بخشی از این شرکت به کنترل ارتش انگلیس درآمد و نام آن را به bettle تغییر نام دادند،اما هر حال دو حرف VW از این سانسور جان سالم به در بردند و دایره های آن به دلیل ارتباط با آلمان نازی حذف شدند.

بعد ها به دلیل این که دولت انگلیس نتوانست صاحبان اصلی کارخانه را پیدا کند آن را به دولت آلمان واگذار کرد.با گذشت سال ها این برند خودروسازی از طرح سیاه و سفید خود صرف نظر کرد و آن را با رنگ آبی و خاکستری جایگزین کرد.

18: Visa

سیر تحول لوگو ویزا

 

هجدهمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به ویزا است.لوگوی ویزا در همان سالی که شرکت تاسیس شد طراحی شد.در طرح اصلی نام تجاری در بین دو خط که هر کدام در بالا و پایین آرم وجود داشتند و دارای رنگ ابی و زرد بودند قرار گرفت.این طرح تا سال ها ادامه داشت تا این که در سال 2006 این شرکت از یک قلم زیبا تر و قابل تشخیص تر استفاده کرد و خط های بالا و پایین آن را نیز حذف کرد.

در سال 2014 رنگ لوگو این شرکت تک رنگ شد،امروزه شما میتوانید لوگو این شرکت را در بسیاری از سایت ها مشاهده کنید.

19: Shell

سیر تحول لوگو شل

 

نوزدهمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به شرکت شل است.این غول نفت با الهام از طبیعت،یک صدف دریایی را به عنوان نماد اصلی خود انتخاب کرد.تکامل آرم این شرکت نشان میدهد که یک شرکت چگونه میتواند از تصاویر پیچیده به ساده ترین شکل ممکن استفاده کند.در لوگوی اولیه این شرکت در سال 1900 از یک طرح سیاه رنگ و درخشان تشکیل میشد.تقریبا 50 سال بعد در سال 1948 این آرم به رنگ های قرمز و زرد درآمد.

این طرح به مدت سال ها بدون تغییر باقی ماند و هر از گاهی نام شرکت در آرم جابه جا میشد.در سال 1999 این شرکت چند ملیتی تصمیم گرفت نام خود را از روی آرم حذف کند و برای شناسایی تنها به تصویر آرم بسنده کرد.

20: LEGO

سیر تحول لوگو لگو

 

بیستمین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به شرکت لگو است.اولین نماد لگو در سال 1932 ایجاد شد و نماد خوبی از مینیمالیستی در طراحی گرافیکی بود و لوگویی بود که تنها نام شرکت را شامل میشد.در سال 1936 این سازنده اسباب بازی رنگی را به لوگو خود اضافه کرد و آن را مانند یک رنگین کمان جلوه داد.

در سال 1950 تصمیم گرفته شد تا نام LEGO در یک دایره قرار گرفته شود و نام “Billund Danmark” در دور آن قرار بگیرد.سه سال بعد در سال 1953 لگو یک لوگو جدید با حروف سفید رنگ و پس زمینه قرمز رنگ تولید کردند.در سال 1956 کلمه system به نام تجاری اضافه شد و کلمه LEGO برای جذابیت بیشتر دور حروف سیاه رنگ شد.

در سال 1973 شرکت برای ساده سازی لوگو خود کلمه system را از آن حذف کردند و این بار طرح دیگری با رنگ زرد به آن اضافه کردند.همان طور که میدانیم این نماد از سال 1998 مورد استفاده قرار گرفته و باعث لذت و ایجاد حس خوب در کودکان شده.

21: HP

hp

 

آیا میتوانید باور کنید که آرم Hewlett-Packard از اوایل سال 1939 تقریبا بدون تغییر باقی مانده؟در سال 2011 مذاکراتی برای بازطراحی یک طرح پویا تر صورت گرفت و تصمیم گرفته شد دو حروف h و p به صورت مورب در کنار هم قرار بگیرند.با این حال این ایده بر روی کاغذ ماند ( احتمالا برای بهتر کردن در آینده ) و سرانجام در سال 2016 این تغییر عملی شد.

22: Gap

سیر تحول لوگو gap

 

بیست و دومین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به gap است.بین سال های 1969 و 1968 این برند بزرگ و خوش نام پوشاک چیزی به جز نامش به عنوان سمبل شرکتش استفاده نکرده.اگر بخواهید از ما سوال کنید میگویم از این لوگو بهتر وجود ندارد.در این لوگو نام این شرکت یعنی gap با حروف سفید و پس زمینه آبی ترسیم شده ،ساده و در عین حال موثر.

این لوگو آنقدر مورد علاقه طرفداران خود قرار گرفت که تغییر آن در سال 2010 باعث اعتراض های شدید در رسانه ها شد. خوشبختانه این خرده فروش لباس به حرف مشتریان خود گوش داد و آرم خود را دوباره به طرح قدیمی تغییر داد.

23: Canon

سیر تحول لوگو cannon

 

میتوانم شرط ببندم که فقط طرفداران دوآتیشه canon میدانستند که لوگو اولیه این شرکت یک الهه رحمت است که توسط بوداییان پرستیده میشد.با این حال این شرکت در روز های اولیه خود با نام تجاری Seiki Kogaku Kenyudho شناخته میشد.

به دنبال یک موفقیت بزرگ در سال 1935 این شرکت تولیدات خود را گسترش داد و هویت برند خود را تجدید حیات کرد.در نتیجه از سال 1956 همه ما آرم این شرکت را با لوگو مشهور قرمز رنگ میبینیم و مطمئنا بسیاری از عکاسان با دیدن لوگو آن چشمانشان برق میزند.

24: BMW

سیر تحول لوگو bmw

 

اسطوره اتومبیل BMW : Bayerische Motoren Werke GmbH در نتیجه ادغام در سال 1916 توسط دو شرکت تولید کننده موتور هواپیما به نام های Rapp Motorenwerke و Flugmaschinenfabrik که متعلق به Gustav Otto است میباشد.نماد اولیه این شرکت یک آرم گرد بود که توسط Rapp-Motorenwerke استفاده میشد.این لوگو نشان دهنده یک اسب و یک پرچم سفید و آبی است.در واقع در آرم BMW از یک دو ربع سفید و یک دو ربع آبی رنگ در یک دایره سیاه رنگ تشکیل شده بود.

پس از جنگ جهانی دوم ، پس از اینکه این شرکت دیگر نیازی به ساخت تجهیزات برای اهداف نظامی نداشت ، قصد داشت وارد دنیای خودرو شود.حیرت انگیز است که لوگویی که در سال 1917 طراحی شده چقدر باشکوه است و حتی امروزه نیز به یکی از بهترین لوگو های دنیا مشهور است.سازنده این خودرو نیازی به تغییرات در این لوگو نداشت.قابل توجه ترین تغییر در این لوگو در سال 2000 اتفاق افتاد و آرم این شرکت جلوه ای سه بعدی به خود گرفت.

25: Audi

سیر تحول لوگو audi

 

آخرین لوگو از 25 لوگو مشهور مربوط به آئودی است.آئودی در نخستین طرح خود تا سال 1932 با الهام از شکل های ظریف elegant Art Nouveau shapes لوگو خود را طراحی کرد.در سال 1932 برای کاهش هزینه های رو به رشد در میان بحران اقتصادی ، آئودی با سه تولید کننده خودرو دیگر ، DKW ، هورچ و واندریر ادغام شد. چنین تغییر ساختاری اساسی منجر به ایجاد لوگوی جدید با چهار حلقه همپوشانی که همه ما می شناسیم ، شد.

در سال 1965 ، این شرکت نام خود را به آئودی تغییر داد و سپس توسط گروه فولکس واگن خریداری شد. در سال 2009 ، برای جشن صدمین سالگرد خود ، آئودی آرم معروف خود را بازسازی کرد و آن را زیباتر و زیباتر کرد.همه ما این لوگو زیبا را دوست داریم.

جمع بندی

بسیار خوب در این مقاله به معرفی 25 شرکت معروف که لوگو آن ها را میشناسیم پرداختیم.بسیاری از آن ها را همه ما میشناسیم و با بعضی دیگر آنشانی نداشتیم که مطمئنا امروز با آن ها آشنایی حداقلی پیدا کردید.برای بسیاری از طراحان بسیار مهم است که داستان برند های بزرگ را از گذشته دنبال کنند و از این تغییرات درس بگیرند و در طرح های خود آن را لحاظ کنند.

اکنون که با دقت بیشتری به این لوگو هانگاه میکنید باید متوجه شده باشید که یک لوگو بی نظیر چقدر در یک کسب و کار تحول ایجاد میکند و حتی بعضی از آن ها به واسطه همین لوگو هایشان ماندگار شدند.همواره راز داشتن یک کسب و کار موفق داشتن یک لوگو ماندگار است.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

منبع : logaster.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید