آدیداس و پوما
2020/04/03
342 بازدید

آدیداس و پوما : یک داستان خانوادگی

آیا داستان این دو برند را میدانید؟ آدیداس و پوما این دو شرکت رقیب بر خلاف دیگر برند ها در اوایل رقیب نبودند،دو غول برند ورزشی که امروزه کمتر کسی در دنیا با نام و لوگو آن ها غریب است.
آن ها سالانه میلیون ها دلار برای محصولات ورزشی هزینه میکنند،چه در فوتبال یا هاکی و حتی دو،باید از تمام نبوغ و خلاقیت خود برای تصرف سهم بازار خود استفاده کنند.
امروز میخواهیم در مورد تاریخجه کمتر شناخته شده آدیداس و پوما برای شما بگوییم.داستان در مورد دو شرکت مشهور است که توسط دو برادر در آلمان تاسیس شده و سیر تکاملی لوگو های آنها در طول زمان را میگوییم.

همچنین در مورد طراحی لوگو این دو برند صحبت میکنیم و از روند بهبود لوگو آدیداس و پوما در طول زمان میگوییم،شاید از دیدن اولین لوگو های این دو برند شگفت زده شوید.

از یک کارخانه کوچک تا دو شرکت چند ملیتی

در دهه 20 میلادی در هرتسوگن اوراخ آلمان برادران آدولف و رودوف داسلر کارخانه کفش کوچکی را تاسیس کردند.پدر آن ها یک کفاش بود و آن ها میخواستند وارد بازار ورزشی شوند،در ابتدا آدولف ملقب به آدی و رودوف هر کدام تکمیل کننده یکدیگر بودند و میتوانستند به خوبی با یکدیگر کار کنند.

 

برادران داسلر

آدولف مدیر فنی بود و به دنبال راهی بود تا کفش های جدید بسازد و رودوف یک فروشنده عالی بود و محصولات را با به بازار عرضه میکرد،در طول زمان آن ها برخی از ورزشکاران تیم المپیک آلمان را در المپیک آمستردام 1928 و المپیک برلین 1936 مجهز کردند.

این شرکت که در آن زمان با نام “Gebr-der Dassler Schuhfabrik” شناخته میشد آینده ای امیدوار کننده داشت.

 

کارخانه برادران داسلر

مشکلات برادران داسلر

در طول جنگ جهانی دوم همه چیز به سرعت رو به وخامت شدن میگذشت،در ابتدا این شرکت به کنترل ارتش درآمد و آن ها مجبور بودند به جای کفش ورزشی ،کفش و چکمه برای سربازان بسازند.بعد ها اختلاف خانوادگی به خصوص در بین همسران این دو برابر شدت گرفت.

در سال 1948 شرکت برادران داسلر تعطیل شد اما دو کارخانه کفش جدید در همان روستا آلمانی ایجاد شد،هر کدام در یک طرف رودخانه.

آداس و رودا.همان طور که متوجه شدید هر کدام از برادر ها تصمیم گرفتند که یک ترکیب از حروف نام کوچک و نام خانوادگی برای اسم شرکت هایشان استفاده کنند.

متاسفانه یا خوشبختانه آدولف داسلر مجبور شد نام شرکت جدید خود را به آدیداس تغییر دهد ، چرا که به نظر میرسید این نام از قبل توسط فرد دیگری ثبت شده بود.

پس از مدتی رودولف داسلر تصمیم گرفت نام شرکت خود را به پوما تغییر دهد تا بتواند محصولات خود را بهتر به بازار عرضه کند.

از آن زمان آدیداس و پوما دو بازیکن بزرگ در زمینه تجهیزات و پوشاک ورزشی بودند و با گذشت این همه سال هنوز این دوشرکت رقیب جدی یکدیگر هستند.

سیر تکاملی لوگو آدیداس

با وجود اینکه شاید فکر کنید این آدیداس نبود که تصویر نام تجاری سه خط افسانه ای را پیدا کرد ، کاشف اون ظاهرا این ایده رو از یک برند با نام کارهو اسپورت ، با بهای مقداری از پول و بطری های الکل خرید.

در دهه 70 میلادی شرکت آلمانی اولین لوگو ی شبدر افسانه ای خودش رو که با سه تا خط راه راه کشیده شده بود ساخت.شبدر در آن زمان قاره ها را نشان می داد ، در حالی که خطوط نشانگر تنوع بودند.با این لوگو بسیاری از افراد مشهور با افتخار شروع به خودنمایی با محصولات این برند کردند.

در سال 1990 آدیداس قصد داشت تمرکز بیشتری بر روی محصولات ورزشی داشته باشد بنابراین تصمیم به طراحی آرم جدیدی کردند.سه خط آدیداس به نام عملکرد به گونه ای قرار گرفت که تصویری از یک کوه ایجاد کند،این کوه نمادی از موانعی که ورزشکاران در طول حرفه خود با آن روبرو هستند میباشد.

در سال 1997 لوگو جدید جایگزین لوگو اصلی شد،با این حال از سال 2005 به بعد آدیداس را با آرم تشکیل شده از سه خط مشهور میشناسیم که در تمام محصولات ورزشی این شرکت لوگو آن در محصولات درج میشود.

 

سیر تکاملی لوگو آدیداس

سیر تکاملی لوگو پوما

زمانی که رودولف داسلر نام برند خود را به پوما تغییر داد قصد داشت محصولات برندش منعکس کننده چاپکی،قدرت و سرعت حیوانات باشد.

اولین لوگو این شرکت شامل یک آرم سیاه و سفید پوما بود که یک شبح سیاه از داخل حرف D در حال دویدن است،حرف اول نشان دهنده نام خانوادگی داسلر است.

در سال 1967 یک کاریکاتوریست آلمانی با ساده تر کردن و نشان دادن حیوان به روشی که ویژگی های مورد نظر را نشان می دهد ، لوگوی جدید پوما را طراحی کرد.

در سال 1979 نام شرکت با یک فونت بولد و تاثیر گذار وارد لوگو شد،از آن زمان به بعد لوگو این شرکت تغییرات جزئی داشته و تقریبا شکل اصلی خود را حفظ کرده.بسیاری از ستارگان ورزشی دنیا از جمله پله و مارادونا در فوتبال،سرنا ویلیامز تنیسور معروف و اوسین بولت قهرمان المپیک نام آوران این برند شدند و باعث معروفیت هر چه بیشتر این شرکت شدند،حتی با گذشت این همه سال به نظر میرسد پوما مهارت های خود در بازاریابی را حفظ کرده و توانسته روز به روز بهتر شود.

 

تاریخچه لوگو پوما

در پایان جالب است بدانید اگر راه این دو برادر از هم جدا نمیشد و دو شرکت مجزا به وجود نمی آمد تجارت برادران داسلر چه میشد؟با گذشت این همه سال هنوز هم بین این دو برادر رقابت وجود دارد و هر دو هنوز هم در آن دهکده کوچک در بین دو رودخانه به فعالیت خود ادامه میدهند.

با این حال نفرت این دو شرکت از یکدیگر باعث شده که برای بدست اوردن سهم بیشتر در بازار،تمام توان خود را بکار ببرند تا محصولاتی خلاق تر،زیباتر،با کیفیت تر و مقرون به صرفه تر تولید کنند.

شما از کدام برند بیشتر استفاده میکنید؟آدیداس یا پوما؟از کدام برند بیشتر راضی هستید؟لطفا نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

منبع : freelogodesign.org
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید