انتخاب بهترین ترکیب رنگ
2020/04/25
166 بازدید

بازی با رنگ ها: انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای لوگو

چندین سال پیش زمانی که یک گروه 3000 نفره را مورد بررسی قرار دادند متوجه شدند که 16 درصد از آن ها بلافاصله آرم نایک را با دیدن یک رنگ تشخیص دادند،همچنین اپل با 15.6 درصد و مک دونالد با 11 درصد در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.این برند ها با ایجاد یک ترکیب رنگ برای لوگو مناسب توانستند کاری کنند تا مشتریان آن ها همیشه آن ها را به خاطر بسپارند.

این موضوع ترکیب رنگ و لوگو زمانی که میخواهید یک لوگو طراحی کنید یا لوگو خود را بازطراحی کنید بسیار اهمیت دارد.

مواردی که باید هنگام انتخاب رنگ لوگو خود در ذهن داشته باشید

در حالی که بسیاری از کسب و کار ها و مشاغل سعی میکنند رنگی را برای لوگو خود انتخاب کنند که جذاب به نظر برسد اما باید در نظر داشت که هر رنگ باعث ایجاد احساسی خاص در مخاطب میشود و صرفا نباید رنگی را که لوگو را جذاب تر میکند انتخاب کرد.

بنابراین بهتر است برای انتخاب رنگ مناسب لوگو خود ابتدا کمی در رابطه با رنگ شناسی مطالعه کنید و اطلاعات کسب کنید.

مخاطبان خود را بشناسید

امیدوارم قبل از اینکه به طراحی لوگو خود بپردازید مدتی را صرف تحقیق مخاطبان خود کنید در غیر این صورت یک قطعه اصلی در طراحی لوگو ماندگار را جا گذاشته اید.

در نهایت رنگ لوگو شما بر اساس علایق و احساسات مخاطبان شما و حسی که هنگام دیدن لوگو شما خواهند داشت انتخاب خواهد شد.به همین دلیل شناخت علایق آنها و اینکه چه چیز برای آن ها مهم است و اینکه چه چیزی از شما میخواهند حائز اهمیت است.

پیام خود را بدانید

اکنون که احساس مخاطبان خود را میدانید و متوجه شدید که مشتریان شما به چه چیزی علاقه دارند،وقت آن رسیده آن چه را که میخواهید بگویید را در نظر بگیرید.آیا میخواهید به مخاطبان خود این پیام را بدهید که یک انتخاب قابل اعتماد هستید؟به محیط زیست اهمیت میدهید؟به سلامتی خانواده آن ها اهمیت میدهید؟

اگر چه انجام این کار به نظر دور از دسترس میرسد،اما انتخاب رنگ شما میتواند گامی مهم در ارسال چنین پیام هایی باشد.

نقش روانشناسی رنگ را در نظر بگیرید

روانشناسی رنگ ها

خبر خوب این است که نیاز نیست به مخاطبان خود بیاموزید که چگونه به رنگ های خاص پاسخ دهند.آنها این کار را به خوبی انجام میدهند.با توجه به شرایط اجتماعی در طول این سالها همه ما تقریبا به روشی نسبتا یکسان به رنگ ها پاسخ میدهیم،همین موضوع به روانشناسی رنگ ها معروف است.

هر چه بیشتر درباره روانشناسی رنگ ها آگاهی داشته باشید و بدانید هر رنگ باعث ایجاد چه حسی در مخاطبان میشود راحت تر میتوانید لوگو خود را انتخاب کنید.در پایین معانی چند رنگ را برای شما مثال میزنیم.

در صورتی که علاقه مند هستید اطلاعات بیشتری راجع به روانشناسی رنگ ها به دست بیاورید مقاله بعدی ما را بخوانید.

سبز

پیام خوب:سبز یک رنگ عالی برای شرکت ها و گروه های مرتبط با محیط زیست است چرا که این رنگ پیام سلامت و طبیعت را تداعی میکند.

پیام بد: با این وجود برخی سایه ها میتوانند احساس بی حوصلگی و بیهودگی را ایجاد کنند.یکی از احساسات منفی ناشی از رنگ سبز ایجاد حس حسادت است که در صورت استفاده صحیح هنوز هم میتواند یک ابزار بازاریابی قدرتمند باشد.

آبی

پیام خوب:فکر میکنید رنگ آبی صرفا یک رنگ مردانه است؟شاید تعجب کنید که رنگ آبی همیشه با طبیعت پسرانه همراه نبوده،در حقیقت صورتی ابتدا رنگ پسرانه و آبی رنگ دخترانه بوده.جدا از این گرایشات رنگ آبی پیامی از آرامش،امنیت و منطق است.

پیام بد: مطمئن شوید که از سایه مناسب آبی استفاده میکنید، چرا که برخی از آن ها میتواند احساسات ناخوشایندی را نظیر بی ارزش بودن و غیر دوستانه بودن را تداعی کند و ظاهری هم نخواهد داشت که شما بخواهید برای لوگو خود انتخاب کنید.

قرمز

پیام خوب: قرمز احساس قدرت،اشتیاق و انرژی را تشویق میکند.این رنگ میتواند نام تجاری شما را به عنوان گزینه ای قدرتمند نشان دهد که مخاطبان از دیدن آن هیجان زده میشوند.

پیام بد:از طرف دیگر انرژی بالای این رنگ میتواند اثرات منفی داشته باشد.ممکن است برخی مخاطبان رنگ قرمز را به عنوان رنگ عصبانیت،خطر و …. تشخیص دهند.

نارنجی

پیام خوب:اگر میخواهید احساس شجاعت و اعتماد به نفس مخاطبان خود را جلب کنید،این رنگ یک انتخاب عالی است. همچنین برای شرکت های فناوری این رنگ مناسب است چرا که این رنگ احساس نوآوری را ایجاد میکند.

پیام بد:علاوه بر پیام های مثبتی که این رنگ دارد مهم است که بدانید این رنگ ممکن است باعث ایجاد احساسات ناخوشایند و احساس جهل شود.بنابراین اگر میخواهید تخصص خود را نشان دهید شاید انتخاب این رنگ چندان مناسب نباشد.

زرد

پیام خوب:میخواهید مخاطبان شما احساس خوشبختی،خلاقیت و خوشبختی کنند.رنگ زرد یک رنگ عالی برای ایجاد احساس خوب در مخاطبان است.

پیام بد:به لطف علائم راهنمایی و رانندگی رنگ زرد میتواند فرد را محتاط،مظطرب کند و حتی احساس ترس را در افراد ایجاد کند.همچنین برخی سایه های زرد باعث ایجاد احساس ناامیدی در فرد میشود.

فیروزه ای

پیام خوب:فیروزه ای یک رنگ عالی برای انتقال احساسات است و میتواند احساس آرامش و بهبودی را ایجاد کند.اگر تجارت شما روی هنر های خلاقانه متمرکز است از این رنگ استفاده کنید.

پیام بد:از رنگ فیروزه ای هوشمندانه استفاده کنید چرا که میتواند باعث شود برند شما فریبنده و غیرقابل اعتماد جلوه داده شود.

بنفش

پیام خوب:بنفش به دلایلی به عنوان رنگ سلطنتی شناخته میشود.این رنگ با احساس لوکس بودن،ثروت و خرد همراه است.

پیام بد:همان قدر که این رنگ احساسات قدرتمندی دارد در بعضی موارد ممکن است احساس سرکوب و فرومایگی را القا کند.

سیاه

پیام خوب:از انتخاب این رنگ تیره غافل نشوید.سیاه میتواند به برند شما احساس پختگی،قدرت و امنیت دهد.همچنین اگر میخواهید در تجارت خود به عنوان یک برند قدرتمند شناخته شوید،این رنگ یک انتخاب عالی است.

پیام بد:سیاه همچنین میتواند پیام های بدی ارسال کند،پیام هایی مانند سوگواری یا ظلم.بنابراین بهتر است این رنگ را با رنگ دیگری ترکیب کنید.

خاکستری

پیام خوب:تا به حال به افرادی که موهای خاکستری دارند دقت کرده اید؟این افراد معمولا ویژگی هایی مانند بی موقع بودن،تعادل،هوش و قابل اطمینان بودن دارند.

پیام بد:دقت داشته باشید که برخی سایه های خاکستری رنگ میتواند باعث از بین بردن اعتماد به نفس و حتی احساس افسردگی شود.

در صورتی که میخواهید بهترین ترکیب رنگ را انتخاب کنید پیشنهاد میکنم مقاله 20 سایت ساخت پالت رنگ را مطالعه کنید.

بیشتر تحقیق و جستجو کنید

انتخاب رنگ مناسب تنها یکی از چند مراحل در پروسه طراحی لوگو است که شما باید تمام این مراحل را به درستی انجام دهید و تحقیق و جستجو های زیادی انجام دهید تا بتوانید بهترین لوگو ممکن را برای برند خود طراحی کنید.

در صورتی که میخواهید یک لوگو حرفه ای و بی نظیر برای خود داشته باشید همین الان به صفحه طراحی لوگو مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع : logomaker.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید