تفاوت بروشور و کاتالوگ چیست؟
2020/12/01
73 بازدید

تفاوت بروشور و کاتالوگ چیست؟

در دنیای امروز شیوه تبلیغات و برندینگ بسیار گسترده شده و هر برندی از روش های به خصوصی برای تبلیغات استفاده میکند تا جایگاه خود را در این بازار رقابتی تثبیت کند،اما موضوعی که روشن است این است که بسیاری از برند ها برای معرفی محصولات و خدماتشان از بروشور ها و کاتالوگ ها استفاده میکنند،اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه تفاوتی بین این دو ابزار تبلیغاتی وجود دارد؟ تفاوت بروشور و کاتالوگ چیست؟ ممکن است بسیاری از شما یه یکی از این دو محصول نیاز داشته باشید ولی در حال حاضر تفاوت بین این دو را ندانید و از کاربرد های هر یک بی خبر باشید(در این صورت پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید)،برای اینکه بدانید بروشور و کاتالوگ چیست و هر کدام چه کاربردی دارند و چه تفاوتی بین این دو وجود دارد با ما همراه باشید.

امروزه با گسترش تکنولوژی و توسعه علم و هم چنین رشد تفکر بشری، باعث می شود هر فرد به اقتضای آن چه که هست و در هر جایی که از این کره خاکی زندگی میکند، به نوبه ی خود تلاش کند تا دچار عقب ماندگی و یا درجا زدن نشود.

هر انسانی که به نوبه ی خود در دنیا نقش ایفا می کند چه بد یا خوب وظایفی برعهده دارد که تاثیراتی در جامعه میگذارد. اگر دنیا را بزرگ تر از آنچه که هست متصور شویم و تنها به شهر یا کشور و یا قاره محدود نکنیم و بینش جهانی به خود بدهیم شاید آن هنگام به این تصور برسیم که آیا علم مان برای آنچه که هستیم و کارهایی که انجام می دهیم کافی است؟

این مقاله مناسب چه کسی است؟

و در ادامه ی این سوال ، شاید سوالات بسیاری درذهن ما نقش ببندد اما آنچه که در اینجا حائز اهمیت است، تاثیر علم است و میزان سطح دانش ما درباره ی دنیای اطرافمان، دنیای اطراف هر شخص می تواند متفاوت باشد مانند: دنیای تکنولوژی ، دنیای اقتصاد، دنیای تبلیغات و…

این مطلب می تواند مورد مطالعه هر شخصی در هر نقشی قرار بگیرد و اصلا مهم نیست شما طراح گرافیست در یک آژانس تبلیغاتی هستید و یا شخصی به عنوان کسی که قصد سفارش کارهای تبلیغاتی دارد(مشتری) باشید. در هر نقشی که هستید آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید اگر محصولی با کالایی برای معرفی دارید، بهتر آن است که بدانیم وقتی با متخصص آن صحبت می کنیم از چه عناوین و اصطلاحاتی به درستی استفاده کنیم و بر روی اصطلاحات نادرست اصرار و پافشاری نداشته باشیم.

اما وظیفه اصلی بر دوش طراحان است،شما به عنوان طراح و یا کسی که در یک آژانس تبلیغاتی فعالیت دارد اگر به عنوان یک شخص مشاور دهنده در زمینه تبلیغات انتخاب شده اید باید بدانید که جابه جایی در استفاده از اصطلاحات نه تنها تخصص شما را زیر سوال می برد بلکه سطح کاری شما را پایین می آورد، اگر به جای استفاده از اصطلاحات صحیح در نزد مشتری خود از اصطلاحات نابه جا استفاده نمایید بازتاب ارائه  محصول به مشتری دچار نقص می شود. از جمله عناوین و اصطلاحاتی که در این زمینه دچار کاربرد اشتباه می شوند کاتالوگ و بروشور و بولتن هستند که در ادامه این مطلب به ارائه تعاریف این اصطلاحات می پردازیم.

بروشور چیست؟

یک بروشور یا کالانما (ویکی پدیا) نشری است که حاوی یک صفحه تاشو با صفحات متعددی است که به هم چسبیده شده اند. و یا به بیانی ساده تر برگ هایی که چند خط تا می خورند و در هر صفحه مطالبی تازه برای ما بیان می کنند، بروشورها به صورت تک لتی ، و بروشورهای سه لتی ، ۴ لتي و … تولید می شوند.برای اطلاعات بیشتر و تکمیلی در رابطه با بروشور، صفحه طراحی بروشور را مطالعه فرمایید.

 

طراحی بروشور شرکت کیادژ پرشین

طراحی بروشور شرکت کیادژ پرشین

 

در واقع بروشورها یک کتابچه نازک هستند که معمولا تصاویر و اطلاعات زیادی در مورد محصولات، مکانها ، و … دارند و معمولا می توان آن را به آسانی در همه جا پخش کرد. قطع متداول بروشورها A۴ است که به صورتهای مختلف تا میخورد و صفحات آن بر روی یکدیگر تاشده و اصطلاحا به این صفحات کوچکتر تاخورده ‘لت’ بروشور گفته می شود. یک بروشور میتواند شامل ۴ تا ۸ لت اطلاعات باشد و اطلاعات ارایه شده در بروشورها کلی و جامع هستند که با مطالعه آنها میتوان اهداف، روش ها و عملکرد و سمت و سوی موضوع بروشور را فهمید.

 

انواع بروشور

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ متشکل از مجموعه برگ های متصل به هم (معمولا صحافی شده که بتواند شرحی از اطلاعات به صورت جزئی و ریز و شرح مختصری از وظایف و موارد موضوع و کالای مصرف شده را به مخاطبین ارایه دهد. در کاتالوگ می توانید به راحتی محصول یا خدمات خود را به صورت کامل و با حفظ جزئیات شرح دهید.در واقع تفاوت بروشور و کاتالوگ در همین جاست.

تعداد صفحات کاتالوگ ها در هنگام طراحی هر چند صفحه می تواند باشد و محدودیتی وجود ندارد اما باید بدانیم که تعداد صفحات باید مضربی از عدد ۴ باشد به عنوان مثال: كاتالوگ 8 صفحه ای، 16 صفحه ای،24 صفحه ای و ….

 

طراحی کاتالوگ شرکت زعفران ادمان

طراحی کاتالوگ شرکت زعفران ادمان

 

ابعادی که معمولا در طراحی کاتالوگ ها رایج است کاتالوگ A4 یا رحلی ، کاتالوگ های مربع ، کاتالوگ A5 يا رقعی ، کاتالوگ وزیری می باشند . این ابعاد با توجه به کاغذهای رایج چاپ در بازار کمترین مقدار پرتی کاغذ را دارا هستند و مناسب ترین قطع ها با توجه به استانداردهای ماشین های چاپ به شمار می روند.

تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

در واقع باید گفت آنچه که کاتالوگ و بروشور را از یکدیگر مجزا می سازد، شکل ظاهر، جنس و گراماژ کاغذ نیست بلکه محتوا و استراتژی تولید و توزیع کاتالوگ است که آن را از بروشور کاملا متمایز میکند. در کشور ما ایران به اشتباه تمامی راهنمایی هایی را که به صورت کتابچه و یا با کیفیت کاغذ و چاپ مناسب تهیه شده باشند را کاتالوگ می نامند و تمامی راهنمایی هایی را که به صورت یک برگی ، و یا چند لتی است حال با استفاده از کاغذهایی با گراماژ پایین تر تهیه شده باشد را بدون توجه به محتوای آن بروشور می نامند.

کاتالوگ و بروشور به شیوه های مختلفی به یکدیگر پیوست شده اند که به آن صحافی میگویند. و صحافی نیز انواع گوناگونی را داراست که می توان به صحافی ها زیر اشاره کرد:

  • صحافی مفتول (منگنه)
  • صحافی چسب گرم
  • صحافی پانچ و فنر

بولتن چیست؟

بولتن یا خبرنامه ابزاری است برای اطلاع رسانی به طیفی از مخاطبین خاص با علایق مشترک درباره رویدادها ، گزارش ها یا اخبار مرتبط به یک موضوع ،که مخاطبان آن یک سازمان، شرکت یا کسب و کار می باشد. در تعریف کلی یک نشریه داخلی ، یک بولتن سازمانی و حتی یک اطلاعيه خبری سازمانی بولتن به شمار می رود. که یکی از هدف اصلی تولید بولتن ارایه آن به مخاطبان درون و برون سازمان است تا به این وسیله واحدهای روابط عمومی براساس سیاست گذاری های خود اطلاع رسانی مناسبی به مخاطبان خود داشته باشد.

 

تعاریف بالا عناوین و اصطلاحاتی هستند که روزمره و بارها و بارها به چشم شما می خورند و با خرید جزئی ترین کالا با بروشور یا کاتالوگ محصول برخورد می کنید، حال که دانستیم استفاده صحيح عناوین و اصطلاحاتی تا چه حد می تواند تاثیر گذار باشد پس بهتر است از نام های صحیح استفاده نماییم.

 

احتمالا الان که به انتهای این مقاله رسیده اید دیگر میدانید که تفاوت بروشور و کاتالوگ چیست و هر کدام چه کاربردی دارند و بهتر است برای معرفی محصولات و خدماتتان از کدام استفاده کنید،به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم در صورتی که به هر کدام از این محصولات نیاز دارید از خدمات تیم ما استفاده کنید و همین حالا با ما تماس بگیرید تا شما عزیزان را بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.سیاست تیم ما انجام سفارشات شما با بهترین کیفیت و کمترین قیمت است و این موضوع را با بررسی کیفیت نمونه کار ها و تعرفه های ما میتوانید متوجه شوید.

 

شما میتوانید نمونه کار های بروشور و کاتالوگ ما را در صفحات مربوطه مشاهده کنید و برای اطلاعات بیشتر از منو خدمات، صفحه خدمات مربوطه را باز کنید تا ضمن مطالعه اطلاعات تکمیلی از تعرفه های طراحی و پروسه طراحی ما نیز مطلع شوید

اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید