نکات طراحی بروشور
2020/09/17
257 بازدید

15 نکته طلایی در طراحی بروشور حرفه ای

یک بروشور حرفه ای و کارآمد به طور واضح و فشرده جزئیات مربوط به کسب و کار شما و کارهایی که میتوانید برای مشتریان خود انجام دهید را بیان میکند.در مقابل یک بروشور با طراحی ضعیف،فقط خریداران بالقوه شما را به آغوش رقیبانتان سوق میدهد.با ما همراه باشید تا ضمن تعریف کاربرد بروشور به شما نکات طلایی در طراحی بروشور را آموزش دهیم.رعایت این اصول و نکات گفته شده به شما کمک میکند بروشور هایی حرفه ای بسازید که علاوه بر جذابیت،بسیار حرفه ای و کارآمد باشد و فروش شما و مشتریانتان را بیش از پیش افزایش دهد.

بروشور چیست؟

بروشور یک کتابچه کاغذی و چند صفحه ای(چند لتی)است که بیشتر برای تبلیغات مورد استفاده قرار میگیرد و بیشتر آن ها را در قفسه ها مشاهده میکنید.این بروشور ها حاوی اطلاعات مختلفی درباره یک شرکت،یک رویداد،یک کمپین،یک محصول یا یک سرویس هستند.این بروشور ها معمولا یک صفحه A4 هستند که به دو یا سه بخش که لت نامیده میشوند تقسیم میشوند ،نحوه تا زدن بروشور ها بسیار متنوع هستند و در کاربرد های مختلف،به روش های مختلفی تا زده میشوند.جدا از نحوه طراحی و جذابیت بصری و گرافیکی آن،باید برای فروش بیشتر و جذب مشتریان بالقوه نکاتی را رعایت کنید تا این نرخ تبدیل را به حداکثر برسانید.

 

طراحی بروشور شرکت نوآوو

طراحی بروشور شرکت نوآوو

 

ممکن است فکر کنید که بروشور ها دیگر مهم نیستند و کارایی ندارند،مخصوصا در این زمان که همه چیز دیجیتالی شده است.اما به طور حتم این موضوع دور از واقعیت است.یک بروشور با طراحی حرفه ای میتواند یک استراتژی مهم در زمینه بازاریابی برند شما باشد.

به این سناریو فکر کنید: شما در یک نمایشگاه تجاری شرکت کرده اید و برای اولین بار با برخی از افراد با نفوذ در حوزه های کاری مختلف ملاقات کرده اید.در طول ملاقات خود با این افراد سعی می کنید درباره شرکت ، محصولات یا خدمات یکدیگر اطلاعات بیشتری کسب کنید و از کسب و کار خودتان به آن ها بگویید.

اما وقتی از هم جدا میشوید چه اتفاقی می افتد؟

در این زمان به این افراد دسترسی ندارید و بهترین چیزی که میتواند به شما کمک کند تا در رابطه با کسب و کار این افراد اطلاعاتی به دست بیاورید و همین طور آن ها نیز بیشتر شما را بشناسند و با خدمات و محصولات شما آشنا شوند یک بروشور کامل و حرفه ای است.به همین دلیل است که دانستن نکات طراحی بروشور بسیار مهم است.

نکات طراحی بروشور حرفه ای:

یک بروشور قدرتمند میتواند به مخاطبان و خوانندگان آن در رابطه با کسب و کار شما آموزش دهد و اعتبار و قدرت برند شما را به خوبی به خوانندگان آن منتقل کند.همچنین یک بروشور خوب میتواند تعداد مخاطبان را افزایش دهد و مصرف کنندگان را ترغیب به اقدام کند.برای بسیاری از طراحان گرافیک،ایجاد یک بروشور با چنین کیفیت بالایی یک چالش بزرگ است.

در ادامه 15 نکته و ترفند در مورد نحوه ایجاد بهترین بروشور گفته شده که پیشنهاد میشود حتما در طراحی هایتان آن ها را رعایت کنید.

1- هدف از طراحی بروشور را بدانید

برای کارآمد بودن بروشوری که طراحی میکنید باید ابتدا بدانید که هدفتان از طراحی این بروشور چیست.انجام چه کاری شما را در مسیر درست قرار میدهد؟آیا برای هدف نهایی بروشور که به طور مثال افزایش فروش است برنامه ای داشته اید؟

برای درک این موضوع بهتر است که در رابطه با کسب و کار و محصولی که در بروشور قرار است قراربگیرد تحقیق کنید تا بتوانید به درستی بروشور خود را طراحی کنید.

2- مشتریان خود را بشناسید

یکی از نکات طراحی بروشور که بسیار مهم است شناخت مشریتان شماست.از آنجا که بروشور ابزاری برای برقراری ارتباط است ، مهم است که بازار هدف خود را بشناسید.به این ترتیب می توانید علایق آنها را بشناسید.به عنوان مثال اگر افرادی را هدف قرار میدهید که علاقه مند به غذا هستند،طرحی را انتخاب کنید که مرتبط با پخت و پز و غذا ارتباط داشته باشد.هرچه بیشتر نیازها و خواسته های بازار هدف خود را در بروشور مشخص کنید ، تأثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

حال اگر این اطلاعات را ندارید،وقت بگذارید و با فروشندگان یا حتی با مشتریان خود صحبت کنید. از پاسخ های آنها برای ترسیم بهترین طراحی برای آنچه کارفرما ارائه می دهد و آنچه که آنها نیاز دارند استفاده کنید.

 

نکات طراحی بروشور

شناخت مشتری در طراحی بروشور اهمیت بالایی دارد

 

3- خلاق باشید – بی نظیر باشید

خلاقیت شما کافیست تا از رقابت کنار بکشید.در این زمان و عصری که سطح خلاقیت طراحان سرسام آور است ، منحصر به فرد بودن در درجه اول اهمیت قرار دارد.

به دنبال طرحی اصیل و منحصر به فرد باشید.همچنین مهم است که منحصر به فرد بودن آن قابل تشخیص باشد.به طرحی فکر کنید که حتی وقتی با بروشورهای دیگر داخل یک قفسه پر شده است ، هنوز می تواند متمایز باشد.هویت برند خود را از طریق خلاقیتتان تقویت کنید.

 

نکات طراحی بروشور

نکات طراحی بروشور

 

4- از فونت های زیاد استفاده نکنید

 

نکات طراحی بروشور

از یک فونت در طراحی بروشور استفاده کنید

 

وقتی که شروع به طراحی بروشور میکنید برایتان بسیار جذاب خواهد بود که از چندین فونت در یک بروشور استفاده کنید،اما بهتر است از انجام این کار خودداری کنید.فونت های زیاد با این که ممکن است طرح را جذاب تر کنند،اما ممکن است خوانندگان را گیج و سردرگم کند و چشم هایشان زود خسته شود.از آن جایی که در بروشور ها از نوشته های زیادی استفاده میشود انجام این کار چندان درست نیست.

بهتر است از یک فونت جذاب و رسمی برای طراحی بروشور استفاده کنید و از انتخاب فونت های فانتزی و دست نویس خودداری کنید،اگر شرکتی که برای آن بروشور طراحی میکنید از قبل فونت مشخصی را انتخاب کرده و در پروژه هایش از آن استفاده کرده میتوانید از همان فونت برای طراحی بروشور استفاده کنید.

در صورتی که هنوز نمیدانید از چه فونتی استفاده کنید و یا از چه سایتی اقدام به خرید فونت کنید پیشنهاد میکنیم مقاله 10 سایت برتر دانلود فونت فارسی را مطالعه فرمایید.

5- مستقیم سراغ اصل مطلب بروید

 

نکات طراحی بروشور

مستقیم سراغ اصل مطلب بروید

 

شما در حال طراحی یک بروشور هستید نه یک کتاب!

از وسوسه فهرست کردن تمام دستاوردها و موفقیت های شرکت خود دست بکشید.از قرار دادن تمام اطلاعات مربوط به محصول یا خدمات خود خودداری کنید.اطلاعات زیاد فقط خوانندگان را گیج می کند و نکته اصلی بروشور را کم رنگ می کند.در عوض ، بر آنچه مورد توجه افراد قرار می گیرد تمرکز کنید.با شناخت علایق اصلی آن ها پیام اصلی خود را به زیباترین شکل ممکن منتقل کنید.

6- از کلمات بزرگ پرهیز کنید

 

نکات طراحی بروشور

از کلمات بزرگ استفاده نکنید

 

هر چه کلمات پیچیده تری استفاده کنید،اعتبار کمتری دریافت خواهید کرد.لازم نیست مخاطبان خود را با کلمات مبهم تحت تأثیر قرار دهید.در واقع ، هرچه بیشتر از آنها استفاده کنید ، بیان اصل مطلب برای شما دشوارتر است.برای بروشورها ، فارسی ساده بهترین مسیر برای انتخاب است.

7- برای خوانندگان طراحی کنید

 

نکات طراحی بروشور

نکات طراحی بروشور

 

یکی از پاشنه آشیل های بسیاری از طراحان گرافیک تلاش آنها برای اولویت بندی طراحی برای خوانندگان خود و استفاده از آنچه آن ها می خواهند است.شما به عنوان یک طراح باید خود را جای بازار هدف این برند قرار دهید. اگر مخاطب به رنگ قرمز پاسخ مثبت داد و یا حتی اگر از سایه ها متنفر هستید ، آن را در طراحی بگنجانید.

8- روی تیتر ها تاکید کنید

 

نکات طراحی بروشور

از تیتر ها به صورت بهینه استفاده کنید

 

از مهم ترین نکات طراحی بروشور انتخاب بهینه تیتر هاست.تیتر ها اولین چیزی هستند که مخاطبان میبینند،بنابراین عنوان آن باید دقیقا همان چیزی باشد که میخواهید توضیح دهید.تمام تیتر های شما باید پاسخگوی این سوال اساسی باشند که محتوا و پیام این بروشور چیست.به طور مثال اگر بروشور شما تبلیغاتی است،عناوین بروشور باید محصولات یا خدمات و آنچه که میتوانید برای مخاطب انجام دهید را توضیح دهد.

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که صاحبان مشاغل در رابطه با عناوین خود انجام می دهند ، ادغام آنها با اطلاعات شرکتشان است. در حالی که جزئیات اساسی در مورد کسب و کار شما مورد نیاز است ، نباید آنها را به عنوان عناوین اصلی بروشور برجسته کرد.

9- یک فراخوان عمل ( Call to action ) اضافه کنید

 

نکات طراحی بروشور

قرار دادن فراخوان عمل در بروشور

 

call to action به معنی اقدام به یک عمل خاص است.بروشور شما هر چقدر خوب طراحی شده باشد ، اگر شامل فراخوان برای اقدام نباشد ، به هدف واقعی خود نخواهد رسید. هرگز تصور نکنید مخاطبان محصول شما را خریداری می کنند یا به رویداد شما می روند فقط به این دلیل که تحت تأثیر بروشور زیبای شما قرار گرفته اند.

حتی اگر یک بروشور زیبا دارید،بسیار ضروری است که یک انگیزه برای خوانندگان ایجاد کنید تا با شما در تماس باشند یا آنچه که ارائه میدهید را امتحان کنند.

10- رنگ های مناسب را انتخاب کنید

 

نکات طراحی بروشور

اهیمت رنگ ها در طراحی بروشور

 

رنگ ها یکی دیگر از چالش های ایجاد یک بروشور عالی هستند. مردم به رنگ ها پاسخ های متفاوتی می دهند. بعضی از آنها از یک رنگ خاص متنفر هستند و برخی دیگر به دلیل داشتن یک رنگ مشخص در بروشور آن را میخوانند و به آن توجه میکنند.

دقیقا مانند فونت ها،اگر برند شما از یک رنگ سازمانی استفاده میکند،حتما از این رنگ ها در طراحی بروشور استفاده کنید تا هویت بصری برند مورد نظر کامل تر شود و با دیگر ابزار های تبلیغاتی هماهنگی داشته باشد.بعد از افزودن رنگ میتوانید از سایه ها و رنگ های مشابه استفاده کنید.

11- از کاغذ باکیفیت استفاده کنید

 

نکات طراحی بروشور

نکات طراحی بروشور

 

وقتی نوبت به بازاریابی میرسد،یک کاغذ بروشور شل و ول،معادل یک دست دادن ضعیف است.برای ایجاد یک تاثیر خوب در خوانندگان پیشنهاد میشود که از کاغذ های با کیفیت استفاده شود.از کاغذ های با کیفیت بالا برای نشان داده کیفیت و قدرت برند خود استفاده کنید،انجام این کار ممکن است گرانتر از محصولات نرم و بی کیفیت باشد اما به خوبی قدرت برند شما را حفظ میکند و باعث میشود یک تجربه لذت بخش از خواندن بروشور شما داشته باشند.

12- تصاویر مناسب اضافه کنید

 

نکات طراحی بروشور

اهیمت تصاویر در طراحی بروشور

 

یکی از مهم ترین نکات طراحی بروشور استفاده از تصاویر است.بروشور بدون عکس مثل جزوه درسی است! همان قدر خسته کننده و ترسناک.انسان ها موجوداتی بصری هستند،اگر به چیزی زیبا ، جذاب یا سرگرم کننده نگاه می کنیم تمایل به جذب آن داریم و نوشته ها بندرت این جذابیت را ارائه می دهند. اما تصاویر اینگونه هستند.

برای طراحی یک بروشور حرفه ای و استاندارد بهتر است عکس های مناسب و مرتبط با موضوع اصلی بروشور انتخاب کنید.همچنین بهتر است از تصاویر عمومی استفاده نکنید و پیشنهاد میشود از سایت های دانلود تصاویر استوک عکس های حرفه ای و جذاب انتخاب کنید و از آن ها در طراحی بروشور استفاده کنید.یکی از سایت های معروف برای پیدا کردن عکس های با کیفیت و جذاب freepik.com و shutterstock.com هستند که یک مجموعه بزرگ از تصاویر با کیفیت هستند و به طور حتم برای هر پروژه ای میتوانید از این سایت ها استفاده کنید.

13- دسترسی خود به مخاطبان را آسان کنید

 

نکات طراحی بروشور

اطلاعات تماس خود را به بروشور اضافه کنید

 

در هنگام طراحی مطمئن شوید که نام،وبسایت،اطلاعات تماس و ایمیل کسب و کار شما در بروشور قرار داده میشود و همچنین پیدا کردن آن برای مخاطبانتان آسان باشد و به طور دائم در دید آن ها باشد تا احتمال تماس آن ها با شما بیشتر و در نهایت نرخ فروش شما بالاتر برود.

اگر برند شما در شبکه های اجتماعی فعال است پیشنهاد میشود که آدرس این صفحات را در بروشور قرار دهید.پیشنهاد میشود که آدرس تمام شبکه های اجتماعی شما یکسان باشد تا در بروشور به راحتی قرار داده شود و از اشغال فضای زیاد جلوگیری شود.علاوه بر این قراردادن کد qrcode یک ایده هوشمندانه است.

14- بیش از یک طرح طراحی کنید

 

نکات طراحی بروشور

نکات طراحی بروشور

 

اگر شما در حال ساختن طرح های مختلف برای یک پروژه آزاد هستید،پیشنهاد میشود که از سبک های مختلفی استفاده کنید تا تمام طرح های شما مشابه نباشند،افراد دارای سلیقه های مختلفی هستند و ممکن است از طرح های شما خوششان نیاید،بنابراین حتما از سبک های مختلف برای طراحی بروشور استفاده کنید،به مخاطبان اجازه دهید خودشان انتخاب کنند که از چه طرحی خوششان می آید.

15- بروشوری طراحی کنید که ارزش نگهداری داشته باشد

 

نکات طراحی بروشور

بهترین بروشوری که ممکن است را طراحی کنید

 

همیشه سعی کنید بروشوری طراحی کنید که به طراحی آن افتخار کنید و مطمئن شوید که افراد حتی اگر به آن نیاز نداشته باشند آن را پیش خود نگه دارند،برای انجام این کار موارد بسیار زیادی را باید رعایت کنید.استفاده از کاغذ با کیفیت،انتخاب فونت و رنگ های مناسب و استفاده از محتوای ارزشمند و مفید از سری کار هایی است که میتوانید برای ارزشمند کردن یک بروشور انجام دهید.

امیدوارم مطالعه مقاله نکات طراحی بروشور به شما کمک کرده باشد تا با ویژگی های یک بروشور حرفه ای آشنا شوید،به طور حتم موارد بیشتری هستند که باعث میشوند یک بروشور حرفه ای باشد،با این حال خوشحال میشویم نظر شما را در این رابطه بپرسیم،به ما بگویید علاوه بر این موارد،چه ویژگی های دیگری باعث میشوند یک بروشور حرفه ای به نظر برسد و به افزایش فروش و قدرت برند ما اضافه کند؟بی صبرانه منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

منبع : creativemarket.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید