آموزش طراحی کارت ویزیت
2020/08/08
267 بازدید

آموزش طراحی کارت ویزیت در 8 مرحله

کارت ویزیت ها یکی از مهم ترین ابزار های ارتباطی و تبلیغاتی در عصر حاضر است و قدمت استفاده از این ابزار نشان میدهد که تا چه مقدار تاثیر گذار و مهم است و شک نکنید که هیچ کسب و کار و یا شخصی را پیدا نمیکنید که به فکر رشد در کارش نباشد و از طراحی کارت ویزیت غافل شود.این ابزار چند کاره بسیاری از نیاز های اصلی ما را بر طرف میکند.تبلیغات،تشخیص برند،call to action و بسیاری از کار های دیگر به لطف کارت ویزیت ها انجام میشود.با طراحی درست و اصولی کارت ویزیت،این تابلو های تبلیغاتی کوچک میتوانند جلوه ای ماندگار برای برند ما ایجاد میکنند و باعث شوند مشتریان همیشه ما را در خاطرشان بسپارند.در ادامه به آموزش طراحی کارت ویزیت در 8 مرحله خواهیم پرداخت و به شما یاد خواهیم داد چگونه با تخصصتان بهترین و اصولی ترین کارت ویزیت ها را طراحی کنید.

کارت ویزیت یک کاغذ پرینت شده و بسیار کوچک است که معمولا در ابعاد کارت های اعتباری هستند که جزئیات کسب و کار شما مانند نام،مشخصات تماس و لوگو شما و بسیاری از موارد دیگر بنا به زمینه کاری در آن قرار میگیرد.طراحی کارت ویزیت یک بخش مهم از برندینگ شماست و باید به دقت و با الهام از هویت برند شما طراحی شود تا بازتابی از کسب و کار شما باشد. این مقاله برای تمام افراد چه طراحان و چه افرادی که میخواهند سفارش طراحی کارت ویزیت بدهند بسیار مفید خواهد بود و به شما کمک خواهد کرد بخش های اصلی کارت ویزیت و روند طراحی آن را به خوبی بشناسید.اما قبل از اینکه این 8 مورد را بررسی کنیم نیاز داریم تا بدانیم پیش نیاز های طراحی کارت ویزیت برای کسب و کار ها و اشخاص چیست،با ما همراه باشید.

قبل از شروع

موارد مهم در طراحی کارت ویزیت

آموزش طراحی کارت ویزیت

این که آیا شما یک فریلنسر شخصی ، بنیانگذار یک استارت آپ یا بخشی از یک شرکت تأسیس شده هستید ، دو مؤلفه طراحی مهم وجود دارد که قبل از شروع کردن به آموزش طراحی کارت ویزیت باید آن ها را داشته باشید:

 • لوگو آماده
 • رنگ سازمانی برند
پیشنهاد : پیش نیاز کارت ویزیت ها داشتن لوگو برای برندتان است.برای ثبت سفارش و اطلاعات بیشتر به صفحه طراحی لوگو مراجعه فرمایید.

لوگو ها و رنگ سازمانی برند شما نقش مهمی در ایجاد هویت بصری برندتان دارند.این عناصر نه تنها نقش مهمی در ایجاد کارت ویزیت دارند بلکه تاثیر بسیاری نیز در بخش های دیگر برند شما دارند.توضیح هر کدام از این موارد بسیار مفصل است اما میتوانید به عنوان یک راهنمایی مقالات زیر را مطالعه کنید.

زمانی که لوگو و رنگ سازمانی شما آماده بود و یک ایده جذاب برای طراحی داشتید کافیست 8 مرحله زیر را دنبال کنید تا در نهایت یک کارت ویزیت حرفه ای و جذاب طراحی کنید.

1- شکل کارت ویزیت را انتخاب کنید

 

انتخاب شکل کارت ویزیت

انتخاب شکل کارت ویزیت

اگر قبلا تصمیم گرفته اید که از کارت ویزیت های ساده مستطیل استفاده کنید،میتوانید از این مرحله عبور کنید.البته که انتخاب کارت ویزیت های مستطیل بهترین و رایجترین انتخاب است اما در بعضی مواقع انتخاب اشکال دیگر میتواند بسیار خلاقانه و جذاب باشد.هرچه تکنیک های چاپ پیشرفته تر و مقرون به صرفه تر میشود،متخصصان فضای بیشتری برای انجام کار های خلاقانه پیدا میکنند،امروزه با روش های برش قالب و لیزر میتوانید کارت ویزیت هایی در هر شکل و طرحی چاپ کنید.

البته هزینه های چاپ کارت ویزیت در اشکال اختصاصی کمی گران تر از چاپ معمولی است.دلیل آن هم صرف زمان بیشتر برای چاپ و دور ریز مواد مصرفی است.متمایز بودن بسیار خوب است اما همیشه این کار جواب نمیدهد،بنابراین اگر انجام این کار از نظر شما منطقی است میتوانید آن را انجام دهید.مثلا فرض کنید میخواهید برای یک کسب و کار مشاور املاک یک کارت ویزیت با شکل متفاوت چاپ کنید.خنده دار نیست؟ :)))))))))))))

یک مورد دیگر که باید به آن توجه کنید این است که کارت ویزیت ها معمولا در کیف پول نگهداری میشوند تا در مواقعی که به آن نیاز دارند از آن استفاده کنند،بنابراین شما باید کارت ویزیت را به گونه ای طراحی کنید که نگهداری آن در کیف پول مشکل نباشد،در این صورت شاهد دور انداخته شدن کارت ویزیت خود خواهید بود 🙂

کارت ویزیت با برش اختصاصی

آموزش طراحی کارت ویزیت

 

2- سایز کارت ویزیت را تعیین کنید

بعد از انتخاب شکل کارت ویزیت نوبت به انتخاب سایز آن است.سایز کارت ویزیت ها در کشور های مختلف متفاوت است و شما باید بنا به استاندارد های کشور خود کارت ویزیت ها را چاپ کنید.حتی سایز کارت ویزیت در شرکت های مختلف متفاوت است،بنابراین بهترین کار این است که قبل از شروع به طراحی کارت ویزیت،راهنمای طراحی و یا قالب آماده طراحی را از سایت مورد نظر دریافت کنید.به طور مثال تصویر زیر راهنمای آموزش طراحی کارت ویزیت در سایت چاپ متین است.

راهنمای طراحی کارت ویزیت

آموزش طراحی کارت ویزیت

جدا از اندازه شما باید سه عامل را در طراحی در نظر بگیرید.

 • bleed area : بیرونی ترین قسمت کارت ویزیت که احتمالا حذف میشود.
 • Trim line : خط هدف برای برش کارت ویزیت
 • safety line : هر چیزی خارج از این خط مشمول خطای برش است.از استفاده از عناصر اساسی مانند نوشته،تصویر و موارد مهم در خارج از این خط خودداری کنید
خطوط حذفی در کارت ویزیت

آموزش طراحی کارت ویزیت

دقت داشته باشید که در طراحی کارت ویزیت معمولا نیم سانت از اطراف فاصله میدهند. به این ناحیه محدوده نا امن میگویند و به احتمال زیاد در هنگام چاپ برش میخورد،بنابراین در این ناحیه از نوشته ها و یا تصاویر استفاده نکنید تا طرحتان خراب نشود.

3- لوگو و سایر طرح های گرافیکی را اضافه کنید

حال که شکل و سایز کارت ویزیت را مشخص کردید وقت آن رسیده که شروع به طراحی کارت ویزیت کنید.عناصر بصری مثل نوشته ها و تصاویر را به دقت و با ظرافت هر چه تمام در کارت ویزیت قرار دهید.محتوای یک کارت ویزیت حرفه ای میتواند موارد بسیار زیادی باشد که بنا به نیاز به آن اضافه میکنند.اما مهم ترین قسمت یک کارت ویزیت قرار دادن لوگو است.در تمام کارت ویزیت ها باید لوگو شما در مرکز صفحه قرار بگیرد و شما میتوانید با یک طراحی زیبا جلوه ویژه ای به آن بدهید.پیشنهاد میشود که حتما پس زمینه کارت ویزیت را سفید قرار دهید.

افزودن لوگو به کارت ویزیت

آموزش طراحی کارت ویزیت

افزودن لوگو به کارت ویزیت

آموزش طراحی کارت ویزیت

فراموش نکنید که کارت ویزیت شما دارای دو رو است و شما بنا به نیاز خودتان و یا کارفرما میتوانید آن را تک رو یا دو رو طراحی کنید،پیشنهاد میشود که از این فرصت استفاده کنید و حداقل یک لوگو و یا یک رنگ به آن بدهید تا ظاهر کارت ویزیت شما بسیار جذاب تر شود (بهترین استراتژی قرار دادن لوگو در هر دو طرف است).حتی میتوانید اطلاعات بیشتری قرار دهید مثل آدرس و یا کد های QR Code. به هر حال هر چیزی که در پشت کارت ویزیت قرار میدهید بهتر از خالی بودن آن است.دقت کنید که هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید کارت ویزیت حتما باید به این گونه طراحی شود،از سلیقه خود استفاده کنید و ایده های جدید و جذابتان را پیاده سازی کنید.

در صورتی که قصد دارید از کد های QR Code در کارت ویزیت خود استفاده کنید،حتما سعی کنید از ابزار های حرفه ای ساخت QR code استفاده کنید تا بارکد های جذابی طراحی کنید.بدین منظور پیشنهاد میشود مقاله 10 سایت برتر ساخت کد های QR Code را مطالعه فرمایید.

اهمیت طراحی کارت ویزیت ساده

در حالی که طرح های ساده همیشه جذاب تر هستند اما اگر احساس میکنید کارت ویزیت شما بیش از حد ساده و خالی است میتوانید آن را کمی گرافیک اضافی شلوغ تر کنید.در کسب و کار های مختلف این مورد متفاوت است.در بعضی کارت ویزیت ها شما فقط یک نوشته و یا لوگو ساده در وسط آن میبینید و در بعضی کارت ویزیت ها یک طرح بسیار سنگین و شلوغ.تمام این موارد بنا به زمینه کسب و کار مورد نظر متفاوت است.با این حال همان طور که در بالا گفتم هیچ قانونی شما را از پیاده سازی ایده هایتان منع نمیکند و مشکلی برای شما پیش نمی آید،پس با خیال راحت طرح هایتان را پیاده سازی کنید.

همچنین از قدرت رنگ ها غافل نشوید،رنگ کارت ویزیت شما باید با رنگ سازمانی و برند شما هماهنگ باشد.رنگ سازمان شما هم باید بر اساس اصول روانشناسی رنگ ها ساخته شده باشد تا قدرت و تاثیر گذاری خود را بر روی مشتریان احتمالی شما افزایش دهد.برای پس زمینه بهتر است از رنگ سفید استفاده کنید و برای متن ها بهتر است از رنگ مشکی (البته نه مشکلی کامل).در طراحی کارت ویزیت هم بهتر است از دو و یا سه رنگ اصلی برندتان استفاده کنید تا کارت ویزیت شما با هویت بصری برندتان هماهنگ باشد.

4- متن را اضافه کنید

آنچه که کارت ویزیت شما میگوید بستگی به این دارد که شما میخواهید چه مفهومی را منتقل کنید.هر کسب و کار و شخصی بنا به نیاز و ارتباطاتی که ایجاد میکند اطلاعات تماس خود را در کارت ویزیت قرار میدهد.محتوای یک کارت ویزیت ممکن است چیز های مختلف و متعددی باشد.از آنجایی که کارت ویزیت ها بسیار کوچک هستند و ما نمیتوانیم تمام اطلاعات خود را در آن قرار دهیم پس بهتر است که فقط اصلی ترین اطلاعات تماس را قرار دهیم.اگر نیاز دارید تا افراد به شرکت و یا دفتر شما مراجعه کنند بهتر است آدرس محل کار را قرار دهید و یا اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنید بهتر است آدرس سوشیال هایتان را قرار دهید،اگر یک فروشگاه آنلاین هستید بهتر است آدرس سایت را قرار دهید،تمام این ها بنا به نیاز شما متغیر است.به طور کلی محتوای کارت ویزیت میتواند شامل موارد زیر باشد:

محتوای کارت ویزیت :

 • نام : مهم ترین بخش هر کارت ویزیت نام است و حتما باید در کارت ویزیت قرار بگیرد.
 • نام شرکت : یکی دیگر از موارد مهم نام شرکت است.البته اگر برندتان شخصی است نام شما،نام برندتان است.
 • عنوان شغل : معمولا در کارت ویزیت های سنتی افراد عنوان شغلی خود را قرار میدهند.این موضوع به افراد کمک میکنند تا شغل صاحب کارت ویزیت را بهتر بشناسند،در این صورت متوجه میشوند که شما چه کسی هستید و چه کاری انجام میدهید.
 • شماره تلفن : حتی اگر تلفن روش ارتباطی شما نیست،بهتر است یک شماره تماس قرار دهید،در این صورت شانس داشتن مشتریان بیشتر بسیار زیاد است.
 • ایمیل : از جمله مهم ترین روش ارتباطی قرار دادن ایمیل است.با قرار دادن ایمیل شما میتوانید مشتریان تجاری زیادی به سمت خود جذب کنید.
 • آدرس سایت : همان طور که گفتیم شما نمیتوانید تمام اطلاعات خود را در کارت ویزیت قرار دهید،بنابراین میتوانید با قرار دادن آدرس سایت خود آن ها را دعوت کنید تا وارد سایت شما شوند و اطلاعات بیشتری از شما و برندتان کسب کنند. همچنین افراد میتوانند با دیدن نمونه کار ها،محصولات،رزومه شما و موارد دیگر شما را بهتر بشناسند و حتی شما را به دیگران نیز معرفی کنند که این خود یک روش بازاریابی است.
 • شبکه های اجتماعی در کارت ویزیت

  اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنید و یا اگر عمده فعالیت شما در شبکه های اجتماعی است حتما آدرس شبکه های اجتماعی خود را قرار دهید.پیشنهاد میشود آدرس سوشیال های خود را به گونه ای قرار دهید که در تمام آن ها یکسان باشد.در این صورت میتوانید فقط با قرار دادن یک آدرس پروفایل افراد را به دیدن شبکه های اجتماعیتان ترغیب کنید.

 • آدرس : بگذارید افراد وجود شما را به طور واقعی حس کنند.با قراردادن آدرس محل کار خود اعتماد آن ها را جلب کنید.
 • کد QR : اگر چه استفاده از این کد ها مانند گذشته محبوب نیست،اما هنوز هم افراد از این ابزار استفاده میکنند.در بالا مقاله ای برای معرفی سایت های سازنده کد های QR معرفی کرده ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.
 • شعار : این مورد کاملا اختیاری است،اگر برند شما شعاری دارد میتوانید آن را زیر لوگو خود درج کنید،این کار به هویت برند شما کمک میکند و درست مانند لوگو ها باعث میشود افراد شما را به خاطر بسپارند.

5- تایپوگرافی خود را انتخاب کنید

اتخاب تایپوگرافی در کارت ویزیت

آموزش طراحی کارت ویزیت

وقتی که میدانید چه میخواهید بگویید آن وقت میتوانید ظاهر آن را هم انتخاب کنید.تایپوگرافی همیشه مهم است و اهمیت آن در کارت ویزیت ها بیشتر میشود،چرا که خوانا بودن نوشته ها در یک شی کوچک بسیار مهم است و اگر از تایپوگرافی مناسبی استفاده کنید ممکن است کل کار خراب شود و کیفیت خود را از دست بدهد.

بیایید تایپوگرافی را به سه دسته اصلی تقسیم کنیم :

تایپوگرافی ها به دسته اصلی تقسیم میشوند :

اندازه :برای خوانایی بیشتر نوشته ها سعی کنید حداقل اندازه نوشته ها بیشتر از 8 pt باشد.سایز های کوچک تر از 8 پوینت بسیار ریز هستند و خواندن آن مشکل.(point یک واحد اندازه گیری در طراحی است).با این حال نوشته های مهم مثل نام خود یا برند میتواند استثنا باشد و بزرگ تر باشد،به گونه ای که اولین چیزی که فرد با دیدن کارت ویزیت میبیند نام برندتان باشد.همچنین بهتر است نوشته هایتان با فاصله از یکدیگر نوشته شوند تا از شلوغی و ناخوانا بودن آن جلوگیری شود.در یک کلام نوشته هایتان نه بیش از اندازه بزرگ باشند و نه کوچک.

فونت :پیشتر ما در مورد فونت ها و چگونگی تاثیر آن بر هویت نام تجاری شما صحبت کرده ایم.برای انتخاب بهترین فونت های فارسی بهتر است تا جای ممکن از فونت های رایگان استفاده نکنید و از یک فونت حرفه ای و جذاب استفاده کنید،به این منظور پیشنهاد میکنم حتما مقاله 10 سایت برتر دانلود فونت فارسی را مطالعه فرمایید تا با بهترین سایت های فروش فونت حرفه ای آشنا شوید.در انتخاب فونت یک مورد را به دقت رعایت کنید و حتما سعی کنید فونتی انتخاب کنید که نمایانگر شخصیت شما و برندتان باشد.

رنگ :اینجا جایی است که باید رنگ سازمانی و یا رنگ برند خود استفاده کنید.از اهمیت رنگ ها هر چقدر بگوییم کم گفته ایم.این که در نوشته هایتان از چه رنگی استفاده کنید بسیار مهم است،از رنگ هایی استفاده کنید که با رنگ پس زمینه هماهنگ باشد،رنگ پس زمینه معمولا سفید است و شما باید از رنگ هایی استفاده کنید که مناسب پس زمینه سفید باشد،تا جای ممکن سعی کنید از رنگ های روشن استفاده نکنید تا چشم را اذیت نکند.سعی کنید از رنگ های مکمل و مشابه در طراحی هایتان استفاده کنید تا یک جلوه بسیار زیبا به کارت ویزیت بدهید.

6- جنس کارت ویزیت را انتخاب کنید

جنس کارت ویزیت انتخابی شما بسیار مهم است و اساسی ترین معیار تعیین کننده قیمت چاپ کارت ویزیت است.امروزه با ورود دستگاه های پیشرفته چاپ میتوانید در سریع ترین زمان و با کمترین قیمت کارت ویزیت های خود را در انواع پوشش ها چاپ کنید.بهتر از قبل از شروع فرایند طراحی پیشنهاد هایی بر اساس بودجه کارفرما به او پیشنهاد دهید.سعی کنید کارفرما را متقاعد کنید که از کارت ویزیت های با کیفیت بالا استفاده کنند تا از کیفیت کارت ویزیت کم نشود.

انواع کارت ویزیت ها از نظر جنس چاپ :

کارت ویزیت ها در پوشش ها و کیفیت های مختلفی هستند که بعضی از آن ها در زیر توضیح داده شده است:

کارت ویزیت سلفون براق :برروی کاغذ گلاسه ی ۳۰۰ گرم چاپ شده و بعد از چاپ با روکشی از جنس سلفون براق روی آن پوشانده می شود.این کارت ویزیت ها دارای استحکام بالایی هستند و مقرون به صرفه ترین کارت ویزیت های موجود در بازار هستند.

کارت ویزیت سلفون مات :این نوع کارت ویزیت ها بر روی گلاسه 300 گرم چاپ میشوند.در کارت ویزیت های سلفون مات امکان چاپ یووی (UV) نیز وجود دارد و دارای استحکام مناسبی است.

کارت ویزیت نوشتاری :این دسته از کارت ویزیت ها بدون روکش هستند و مناسب نوشتار هستند.کارت ویزیت های نوشتاری جزو پرطرفدارترین نوع کارت ویزیت های موجود در بازار هستند.

کارت ویزیت های گلاسه و بافت دار :از سری کارت ویزیت های دارای روکش است که امکان نوشتن روی آن ها فراهم نیست. کارت ویزیت های گلاسه یووی،چرمی و سوسماری نیز از این دسته هستند

کارت ویزیت لمینت براق و مات :این دسته از کارت ویزیت ها دارای استحکام فوق العاده ای هستند و به شدت در برابر خم شدن و پاره شدن مقاوم هستند.کلیه رنگ های چاپ شده برروی کارت ویزیت لمینت براق بسیار زنده و پررنگ می باشد و لازم به ذکر است که تمام کارت ویزیت های لمینت دورگرد هستند.

کارت ویزیت مخملی :کیفیت این کارت ویزیت ها بسیار بالا است و طرح بسیار جذابی به کارت ویزیت میدهد،ناگفته نماند که قیمت چاپ این کارت ویزیت ها کمی بالاست.

کارت ویزیت پی وی سی :شما در طول روز از بسیاری از کارت های دارای جنس پی وی سی استفاده میکنید.مثل کارت های بانکی و یا کارت ملی.جنس این کارت ویزیت ها بسیار بالاست و از استحکام بالایی برخوردار هستند.البته قیمت چاپ این کارت ویزیت ها کمی بالاست.

7- یک طراح انتخاب کنید

 

اگر واقعا یک کارت ویزیت حرفه ای و پنج ستاره میخواهید،بهتر است که یک طراح حرفه ای پیدا کنید تا برای شما آن را طراحی کند(البته اگر خودتان طراح نیستید).شما میتوانید یک فریلنسر پیدا کنید و یا به شرکت های طراحی گرافیک بسپارید،در هر دو حالت مناسب است اما به یاد داشته باشید که همیشه از بهترین طراح ممکن استفاده کنید.به یاد داشته باشید اگر طراح نیستید خودتان کارت ویزیت را طراحی نکنید،چرا که اگر اصولی طراحی نشده باشد تاثیری نیز برای شما نخواهد داشت.هزینه طراحی کارت ویزیت بسیار مناسب است و با یک قیمت مناسب میتوانید یک کارت ویزیت حرفه ای و جذاب برای خود داشته باشید.

هنگامی که فرد مناسب را پیدا کردید،بهتر است که با طراح در ارتباط باشید و تمام ایده ها و خواسته هایتان را در اول کار به او بگویید تا بعدا به مشکل برنخورید.همچنین تمام اطلاعات لازم درباره خود و کسب و کارتان در اختیار طراح بگذارید تا بتواند بهترین کار را به شما تحویل دهد.

8- بازبینی نهایی کارت ویزیت

بازبینی طرحتان آخرین کاریست که باید انجام دهید.یک بار به عنوان یک فرد عادی و نه یک طراح به طرح خود نگاه کنید و به آن امتیاز دهید.ببینید چه چیزی کم دارد و یا اینکه چک کنید که طرح بیش از حد شلوغ نشده باشد.حتما بررسی کنید که جنس کارت ویزیتی که انتخاب کرده اید با طرح شما به چه شکل در می آید.و در نهایت طرح را به کارفرما و یا رییستان نشان دهید و از آن ها بخواهید که نظر نهایی خودشان را قبل از شروع فرایند چاپ بگویند.

فرقی نمیکند که طراح هستید و یا خیر.همه طراحان باید در روند طراحی کارت ویزیت این مراحل را دنبال کنند تا در نهایت یک طرح حرفه ای داشته باشند و کارفرمایان هم بهتر است با این روند آشنا باشند تا در نهایت بهترین نتیجه را بگیرند،امیدوارم این راهنما به شما در جهت ساخت کارت ویزیت هایی حرفه ای یاری کرده باشد.

در صورتی که نیاز به یک کارت ویزیت حرفه ای و زیبا دارید و میخواهید توسط طراحان حرفه ای با بهترین قیمت طراحی شود میتوانید با شماره های درج شده با ما تماس بگیرید و یا از طریق صفحه طراحی کارت ویزیت اقدام به ثبت سفارش طراحی کارت ویزیت کنید.

منبع : 99designs.com
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید