ابعاد استاندارد کارت ویزیت
2020/12/18
119 بازدید

ابعاد کارت ویزیت و استاندارد های کارت ویزیت در اشکال مختلف

کارت ویزیت ها از دیرباز به دلیل کاربرد و ویژگی های مهمی که دارند توسط افراد و شرکت ها مورد استفاده قرار میگیرد و هنوز هم یکی از مهم ترین ابزار های ارتباطی و معرفی خودتان یا کسب و کارتان است،با این حال الان که در حال خواندن این مطلب هستید به احتمال زیاد میخواهید برای کسب و کارتان و یا حتی خودتان یک کارت ویزیت طراحی کنید و یا طراحی کارت ویزیت را به طراحان بسپارید و میخواهید سایز مناسب آن را انتخاب کنید،در این صورت پیشنهاد میکنم تا آخر با ما همراه باشید تا با ابعاد کارت ویزیت در ایران بیشتر آشنا شوید.

نکته مهمی که وجود دارد این است که هیچ سایز استانداری برای کارت ویزیت وجود ندارد ، به این صورت که ما نمیتوانیم یک عدد مشخص بدهیم و بگوییم در همه کشور ها و همه شرکت ها این عدد ثابت است و قانون کلی است.دلیل این امر مشخص است،هر کشور بر اساس استاندارد هایی که در طول زمان به دست آورده،اندازه رایج خود را شکل داده و یک نکته مهم دیگر این است که شرکت های مختلف با توجه به امکانات دستگاه های خود ، ابعاد متفاوتی برای چاپ دارند.

بنابراین حتی اگر در یک کشور یک اندازه و سایز استاندارد وجود داشته باشد،باز هم ممکن است این اندازه در شرکت های مختلف متفاوت باشد و این بسیار مهم است که قبل از شروع روند طراحی کارت ویزیت،بدانیم میخواهیم کارت ویزیت خود را در کدام شرکت چاپ کنیم تا در ادامه به مشکل بر نخوریم.

با این حال ما در این مقاله سایز های رایج در شرکت های چاپ بر اساس شکل و جنس آن را به شما معرفی خواهیم کرد و در ادامه چند نکته مهم در طراحی کارت ویزیت به شما خواهیم گفت که در روند چاپ بسیار به شما کمک خواهد کرد.

سایز کارت ویزیت مستطیل

رایج ترین نوع کارت ویزیت در ایران و دنیا کارت ویزیت های مستطیل شکل هستند و پیشنهاد میشود حتما از این نوع کارت ویزیت ها برای جذابیت کار استفاده کنید چرا که در ذهن بیشتر افراد کارت ویزیت ها مستطیل شکل هستند.

طراحی کارت ویزیت چهره سازان

طراحی کارت ویزیت آرایشگاه زنانه چهره سازان

سایز رایج کارت ویزیت مستطیل در ایران 8.5 در 4.8 سانتی متر است و البته یک سایز رایج دیگر که کمی بزرگتر است 9 در 6 سانتی متر است که در هنگام برش بعد از چاپ این ابعاد به 8.5 در 5.5 سانتی متر تبدیل میشود،پس بهتر است هنگام طراحی نیم سانت از هر طرف فاصله قرار دهید.این سایز کارت ویزیت رایج ترین سایز کارت ویزیت است و کارت های اعتباری و بسیاری از کارت های دیگر از این استاندارد پیروی میکنند.

ابعاد کارت ویزیت گوشه گرد یا دورگرد

کارت ویزیت دورگرد همان طور که از نامش پیداست دارای لبه های گردی است که این روز ها بسیار محبوب است و کاربرد های زیادی دارد،این کارت ویزیت ها دارای ابعاد 9 در 6 سانتی متر هستند و پس از برش به 8.5 در 5.5 سانتی متر تغییر میکنند.

سایز کارت ویزیت دورگرد

نمونه کارت ویزیت دورگرد

 

ابعاد کارت ویزیت مربع

کارت ویزیت های مربع نیز یکی از کارت ویزیت هایی است که به تازگی زیاد استفاده میشود و شما میتوانید برای طراحی های خود از این سایز نیز استفاده نمایید،سایز استاندارد کارت ویزیت های مربع بسته به نوع روکش آن دارای دو سایز 5.5 در 5.5 سانتی متر و 5.9 در 5.6 سانتی متر است.

سایز کارت ویزیت مربع

نمونه کارت ویزیت مربع

کارت ویزیت های مربع در مدل های لمینت با روکش ۱۵۰ میکرون و لمینت با ۲عدد گلاسه ۳۰۰ گرم پرس شده موجود می باشند که در حالت ابتدایی کارت ویزیت مربع در قطع ۵.۵*۵.۵ به دو صورت روکش لمینت مات و روکش لمینت براق ۱۵۰ میکرون است و سایر کارت ویزیت های مربع دارای روکش سلفون مات می باشند که در نواحی یووی و طلاکوب براق می شوند و سایز آنها نیز ۵.۹ در ۵.۶ می باشد.

اطلاعات بیشتر در چاپ متین

ابعاد کارت ویزیت دایره

کارت ویزیت های دایره ای جزو نوع خاصی از کارت ویزیت ها هستند که کمتر مورد استفاده قرار میگیرند ولی با این حال ممکن است توسط بعضی برای موارد خاص مورد استفاده قرار بگیرد،ابعاد کارت ویزیت دایره ای در 4 سایز قطر مختلف شامل {3 ، 4 ، 5.5 و 7.5} سانتی متر است.

سایز کارت ویزیت دایره

نمونه کارت ویزیت دایره ای

 

ابعاد کارت ویزیت پروانه ای

کارت ویزیت پروانه ای نوع جدیدی از کارت ویزیت است که به مانند اسمش حالت پروانه ای دارد و میتواند برای بعضی موارد خاص بسیار جذاب و مناسب باشد،نحوه طراحی این نوع کارت ویزیت باید متناسب با نحوه برش آن باشد و شما عزیزان میتوانید قالب آماده این کارت را از لینک زیر دانلود نمایید.سایز کارت ویزیت پروانه ای 9 در 6 سانتی متر است که بعد از برش به 8.5 در 5.5 سانتی متر تبدیل میشود.

سایز کارت ویزیت پروانه ای

نمونه کارت ویزیت پروانه ای

 

ابعاد استاندارد کارت ویزیت به پیکسل

ابعاد کارت ویزیت به پیکسل

تا به این جا ما چندین سایز رایج گفتیم که حال ممکن است بخواهید این اعداد را علاوه بر سانتی متر به پیکسل هم داشته باشید تا در نرم افزار های طراحی مثل فتوشاپ و ایلوستریتور بتوانید قالب آن را ایجاد کنید،شما میتوانید برای تبدیل این کار از ابزار تبدیل سانتی متر به پیکسل استفاده نمایید.با این حال ما برای راحتی شما عزیزان سایز های گفته شده در بالا را برایتان قرار میدهیم.همچنین اگر به نرم افزار های گرافیکی آشنا هستید و میخواهید خودتان کارت ویزیت طراحی کنید پیشنهاد میشود مقاله آموزش طراحی کارت ویزیت را مطالعه نمایید.

همچنین اگر به اصول طراحی کارت ویزیت آشنا نیستید و تخصصی در زمینه طراحی گرافیک ندارید پیشنهاد میکنم مقاله 10 سایت برتر طراحی کارت ویزیت آنلاین را مطالعه نمایید.

 • 8.5 در 4.8 سانتی متر = 321 در 181 پیکسل
 • 9 در 6 سانتی متر = 340 در 226 پیکسل
 • 5.5 در 5.5 سانتی متر = 208 در 208 پیکسل
 • 5.9 در 5.6 سانتی متر = 223 در 211 پیکسل

نکات مهم در طراحی کارت ویزیت

 • رزولوشن طرح شما باید 300 پیکسل در اینچ باشد تا حداکثر کیفیت در هنگام چاپ را داشته باشد
 • مد رنگی طرح شما باید CMYK باشد و نه RGB تا در زمان چاپ رنگ ها کیفیت خود را حفظ کنند
 • فرمت نهایی فایل های شما بهتر است که PDF و یا JPG باشد تا هنگام چاپ مشکلی پیش نیاید
 • در طراحی های خود همیشه نیم میلی متر از اطراف فاصله دهید تا هنگام چاپ به طرحتان آسیب نزند
 • حد الامکان سعی کنید از قالب فایل های آماده استفاده کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد
 • جنس کارت ویزیت چاپی شما اهمیت بالایی دارد و بهتر است قبل از طراحی جنس آن چاپ را تعیین کنید
 • به رنگ نوشته ها اهمیت دهید و بهتر است که از رنگ سیاه کامل استفاده نمایید
 • به اندازه فونت ها اهمیت دهید و آن را بیش از حد کوچک یا بزرگ نکنید
 • ممکن است در نهایت رنگ کارت ویزیت چاپ شده با طراحی آن کمی متفاوت باشد

سایز کارت ویزیت در کشور های مختلف

اگر طراح هستید و از خارج از کشور سفارش گرفته اید بد نیست با ابعاد کارت ویزیت در کشور های مختلف آشنا باشید،در این جا ما رایج ترین سایز کارت ویزیت در کشور های مختلف را به شما معرفی میکنیم:

اندازه کارت ویزیت در آمریکا و کانادا

ابعاد استاندارد کارت ویزیت در آمریکا و کانادا 89 میلی متر در 55 میلیمتر است یا به عبارتی (336 در 192 پیکسل) است.

ابعاد کارت ویزیت در کشور آمریکا و کانادا

ابعاد کارت ویزیت در کشور آمریکا و کانادا

سایز کارت ویزیت در اروپای غربی

گذشته از چند معیار مختلف ، ابعاد کارت ویزیت در کشور های اروپایی عموما یکسان است.انگلستان ، ایرلند ، ایتالیا ، فرانسه ، آلمان ، هلند ، اسپانیا ، سوئیس و بلژیک همگی از استاندارد رایج 85 میلیمتر در 55 میلیمتر استفاده میکنند(321 پیکسل در 208 پیکسل)

ابعاد کارت ویزیت در کشور های اروپای شرقی

ابعاد کارت ویزیت در کشور های اروپای شرقی

ابعاد کارت ویزیت در استرالیا ، نیوزلند و اسکاندیناوی

کشور های استرالیا و نیوزلند دارای استاندارد هایی مشابه کشور های اروپالی شمالی یا اسکاندیناوی هستند ، سایز رایج کارت ویزیت در این کشور ها 90 میلی متر در 55 میلی متر است(340 پیکسل در 208 پیکسل)

سایز کارت ویزیت در استرالیا

اندازه کارت ویزیت در کشور های استرالیا ، نیوزلند و اسکاندیناوی

اندازه کارت ویزیت در ژاپن

در ژاپن داستان کمی متفاوت است و مردم ژاپن بر اساس سنت های خود روش های خاصی برای دادن کارت ویزیت به افراد دارند. در ژاپن کارت ویزیت ها “Meishi” نامیده میشوند و بر روی کاغذ خاصی به نام “Yongo” چاپ میشوند،سایز رایج این کارت ویزیت 91 میلی متر در 51 میلی متر است (344 پیکسل در 208 پیکسل) و رسم است که این کارت ویزیت ها دورگرد باشند.

معمولا خانم ها در ژاپن از کارت ویزیت های کوچکتری به نام “Sango” استفاده میکنند که دارای ابعاد 3 در 2 اینج یا به عبارتی 288 پیکسل در 192 پیکسل است.معمولا کارت ویزیت ها را در کیف های چرمی نگهداری میکنند و هنگام ملاقات با یکدیگر به صورت دو دستی کارت ویزیت را به طرف مقابل هدیه میدهند و همزمان خود را معرفی میکنند که به نوبه خود روش جالبی برای معرفی است.

اندازه کارت ویزیت در چین

ابعاد کارت ویزیت در کشور های چین ، هنگ کنگ و سنگاپور یکسان است و دارای ابعاد 90 در 54 میلی متر یا (340 در 204 پیکسل) است.

اندازه کارت ویزیت در کشور چین

اندازه کارت ویزیت در کشور چین

سایز کارت ویزیت در آمریکای جنوبی و مرکزی ، اروپای شرقی و آفریقای جنوبی

این سایز کارت ویزیت توسط بسیاری از کشور های جهان به عنوان سایز مناسب کارت ویزیت انتخاب شده و یک استاندارد رایج است،کشور هایی مثل آرژانتین ، برزیل ، جمهوری چک ، فنلاند ، مجارستان ، قزاقستان ، لهستان ، رومانی ، روسیه ، صربستان ، اسلواکی ، اسلوونی ، اوکراین ، بلغارستان ، لتونی ، مکزیک و آفریقای جنوبی از این ابعاد پیروی و استفاده میکنند.

سایز کارت ویزیت در امریکای جنوبی

سایز کارت ویزیت در امریکای جنوبی

سایز رایج در این کشور ها 90 در 50 میلی متر(340 در 189 پیکسل) است.

کلام آخر

تا به اینجا با هم ابعاد مختلف کارت ویزیت بر اساس شکل و جنس آن را معرفی کردیم و در نهایت با نکات طراحی کارت ویزیت و سایز کارت ویزیت در کشور های مختلف آشنا شدیم،امیدوارم این مقاله راهنمای مناسبی برای شما بوده باشه و به شما کمک کرده باشه تا اندازه استاندارد و مناسب کارت ویزیت خودتان را انتخاب کنید،اکنون میتوانید با خیال راحت اقدام به طراحی و چاپ کارت ویزیت کنید بدون اینکه از این بابت نگرانی داشته باشید.

همچنین اگر شما عزیزان به یک کارت ویزیت حرفه ای نیاز دارید و برای این کار تخصص و مهارت لازم در طراحی گرافیک را ندارید میتوانید همین حالا طراحی و چاپ کارت ویزیت خود را به ما بسپارید تا با هزینه ای کاملا مناسب ، کارت ویزیتی حرفه ای و جذاب مناسب با برند شما برایتان طراحی کنیم و شما فقط کافیست منتظر باشید تا کارت ویزیت های جذاب خود را درب منزل تحویل بگیرید.برای سفارش طراحی کارت ویزیت همین حالا با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید