روانشناسی رنگ ها
2020/04/29
324 بازدید

روانشناسی رنگ: رنگ ها چه تاثیری روی ما میگذارند؟

در یک اتاق با دیوار های زرد رنگ دچار اظطراب میشوید؟آیا رنگ آبی باعث آرامش شما میشود؟هنرمندان و طراحان داخلی برای مدت ها اعتقاد داشتند که رنگ ها میتوانند به طرز چشمگیری بر خلق و خو،احساسات و حالات ما در زمان های مختلف تاثیر بگذارند. موضوع روانشناسی رنگ ها سال هاست که به یک علم تبدیل شده و پیشنهاد میکنم تا حدودی به این مسئله اهمیت بدهید

پابلو پیکاسو یک بار اظهار کرد که رنگ ها میتوانند در لحظه عواطف ما را تحت تاثیر قرار دهند.رنگ ها ابزار های ارتباطی قدرتمندی هستند و میتوانند بر خلق و خو و عمل ما تاثیر بگذارند و از آن ها برای تاثیر بر واکنشهای فیزیولوژیکی افراد استفاده میکنند.

برخی از رنگ ها با افزایش فشار خون،افزایش متابولیسم بدن و فشار چشم همراه است. حال سوال اینجاست که این رنگ ها چگونه بر خلق و خو و رفتار ما تاثیر میگذارند.

 

احساس رنگ ها

 

روانشناسی رنگ چیست

در سال 1666،دانشمند انگلیسی سرایزاک نیوتون کشف کرد که وقتی نور سفید خالص از یک منشور عبور میکند،به رنگ های قابل مشاهده تقسیم میشود و هر رنگ قابل مشاهده خواهد بود.نیوتون همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج واحد تشکیل میشود و نمیتوان آن را به سایر رنگ ها تفکیک کرد.

آزمایش بعدی او نشان داد که میتوان از نور برای ایجاد رنگ های دیگر استفاده کرد،به عنوان مثال ترکیب نور قرمز با نور زرد رنگ نارنجی را ایجاد میکند.برخی از رنگ ها مانند سبز و سرخابی،هنگام مخلوط کردن همدیگر را خنثی میکنند و منجر به ایجاد نور سفید میشوند.

محققان اندرو الیوت و مارکوس مایر گفته اند که با گسترش مفهوم روانشناسی رنگ انتظار میرود تحقیقات گسترده ای در این زمنیه انجام شود چرا که اطلاعات فعلی ما درباره رنگ ها به قدری نیست که بتوانیم درک کاملی از تاثیر رنگ ها داشته باشیم و تحقیقاتی که تا الان انجام شده نتیجه بررسی واکنش ها افراد به رنگ هاست.

با وجود عدم تحقیق کلی در این زمینه،مفهوم روانشناسی رنگ در بازاریابی ، هنر ، طراحی و سایر زمینه ها وارد شده و به آن اهمیت زیادی میدهند.بخش عمده ای از مفهوم و درک رنگ ها در حال ظهور است و محققان و متخصصان چند اکتشاف مهم راجع به روانشناسی رنگ ها و تاثیر ان بر خلق و خو،احساسات و رفتار افراد انجام داده اند.

احساسات شما در مورد رنگ ها اغلب شخصی است و ریشه در تجربه یا فرهنگ شخصی شما دارد.به عنوان مثال در حالی که از رنگ سفید در بسیاری از کشور های غربی برای نشان دادن پاکی و بی گناهی استفاده میشود،در بسیاری از کشور های شرقی به عنوان نمادی از سوگواری یاد میشود.

اثرات روانشناختی رنگ ها

چرا رنگ ها چنین نیروی قدرتمندی در زندگی ما هستند؟این رنگ ها چه تاثیری میتوانند بر بدن و ذهن ما داشته باشند؟

در حالی که برداشت هر کس از رنگ تا حدودی ذهنی است،برخی از جلوه های رنگی وجود دارند که معنای جهانی دارند.رنگ های در ناحیه طیف قرمز رنگ به عنوان رنگ های گرم شناخته میشوند و شامل رنگ های قرمز،نارنجی و زرد میشوند.این رنگ های گرم از احساس گرما و آسایش تا احساس خشم و خصومت را بروز میدهد.

 

رنگ های گرم

 

رنگ هایی که در طرف طیف آبی رنگ وجود دارند به عنوان رنگ های خنک شناخته میشوند و شامل رنگ های آبی،بنفش و سبز میشوند.این رنگ ها اغلب به عنوان رنگ های آرام توصیف میشوند و همچنین میتوانند باعث ایجاد احساس غم و بی تفاوتی در افراد شود.

 

رنگ های سرد

برای مطالعه اثرات هر رنگ بر روی انسان و روانشانسی رنگ ها بر روی رنگ مورد نظر کلیک کنید تا مقاله مربوط به آن برای شما نمایش داده شود.(به زودی مقاله این ده رنگ تکمیل میشود)

سیاه 

سفید 

قرمز

آبی

سبز

زرد

بنفش

قهوه ای 

نارنجی

صورتی

درمان از طریق روانشناسی رنگ

در چندین فرهنگ باستانی از جمله مصری ها و چینی ها از کروموتراپی (استفاده از رنگ برای درمان) استفاده میکردند.از کروموتراپی بعضا به عنوان نور درمانی نیز یاد میشود و امروزه با وجود عدم شناخت کامل از روانشناسی رنگ ها به عنوان یک درمان جامعه یا جایگزین استفاده میشود.

در این درمان:

 • از قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش گردش خون استفاده میشود.
 • تصور میشود که رنگ زرد باعث تحریک اعصاب و پاکسازی بدن میشود.
 • از نارنجی برای بهبود ریه ها و افزایش سطح انرژی استفاده میشود.
 • اعتقاد بر این است که آبی باعث تسکین بیماری ها و درمان درد میشود.
 • از سایه های نیلی رنگ برای کاهش مشکلات پوستی استفاده میشود.

تحقیقات نوین در روانشناسی رنگ ها

بیشتر روانشناسان رنگ درمانی را به عنوان درمان واقعی نمیشناسند و در آن شک و تردید دارند و خاطرنشان میکنند که تاثیرات فرضی رنگ ها اغلب به شدت اغراق آمیز است.همچنین رنگ ها در فرهنگ های مختلف دارای معانی مختلفی هستند.

تحقیقات در بسیاری از موارد نشان داده که اثرات تغییر دهنده خلق و خو رنگ ها ممکن است موقتی باشد.یک اتاق آبی در ابتدا ممکن است باعث ایجاد آرامش شود،اما این اثر پس از مدت کوتاهی از بین میرود.

با این حال تحقیقات نشان داده است که رنگ ها میتوانند افراد را به طرق مختلف شگفت آوری متاثر کند:

 • یک مطالعه نشان داد که قرص های دارویی با رنگ های گرم نسبت به قرص های دارویی با رنگ های خنک تاثیر بیشتری بر درمان افراد دارد.
 • طبق تحقیقات دیگر مشخص شد که در مناطقی که در آن از چراغ های روشنایی آبی رنگ استفاده میشود میزان جرم در آن مناطق کاهش پیدا میکند.
 • اخیرا محققان متوجه شدند که رنگ قرمز باعث میشود که افراد با سرعت و نیروی بیشتری واکنش نشان دهند،چیزی که ممکن است در طول فعالیت های ورزشی بسیار مفید باشد.
 • مطالعه ای که به وسیله داده های تاریخی انجام شده نشان میدهد که تیم های ورزشی که لباس هایشان عمدتا مشکی رنگ است بیشتر جریمه میشوند و در افراد دیگر بیشتر احتمال دارد تا خصوصیات منفی افرادی را که سیاه پوشیده اند پیدا کنند.

رنگ ها میتوانند بر عملکرد ما تاثیر بگذارند

مطالعات جدید نشان میدهد که رنگ های خاص میتوانند در عملکرد ما تاثیر بگذارند.هیچکس دوست ندارد که یک تست درجه بندی شده را با رنگ قرمز تیک بزند یا مشاهده کند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که دیدن رنگ قرمز قبل از امتحان در واقع باعث آسیب زدن به عملکرد افراد در آزمون میشود.

در اولین آزمایش از 6 آزمایش که در این مطالعه توضیح داده شده 71 دانشجو قبل از انجام یک ازمون 5 دقیقه ای به سه دسته تقسیم شدند و هر دسته با یک رنگ که شامل قرمز،سبز و سیاه بود مشخص شدند.در نتایج آزمون نتیجه ای که به دست آمد قابل توجه بود،افرادی که با رنگ قرمز معرفی شده بود 20 درصد از سایر دسته ها نمره کمتری به دست آوردند.

مصرف کنندگان رنگ

روانشناسی رنگ نشان میدهد که سایه های مختلف میتوانند طیف گسترده ای از تاثیرات را داشته باشند،از تقویت روحیه تا ایجاد اظطراب.اما آیا رنگ کالاهایی که خریداری میکنید میتواند در مورد شخصیت شما چیزی بگوید؟به عنوان مثال،آیا رنگ اتومبیل شما میتواند به نوعی مربوط به برخی ویژگی های شخصیتی اساسی شما و یا شخصیت عجیب و غریب شما باشد؟

ترجیحات رنگی ما بر اساس چه مواردی است؟درست است که علاقه ما به رنگ ها از طرفی شخصی است و از طرفی مربوط به موقعیت و فرهنگ کشوری که در آن زندگی میکنیم،اما با این حال برخی موارد هستند که میتواند بازتابی از شخصیت ما باشد،از لباسی که میپوشیم تا اتومبیلی که رانندگی میکنیم.همچنین عوامل دیگری مانند سن و جنسیت میتواند در انتخاب رنگ مورد علاقه تاثیر بگذارد.

اگر میخواهید از روانشناسی رنگ ها در سایت خود استفاده کنید پیشنهاد میکنم از ابزار های ساخت پالت رنگ استفاده کنید،برای این کار ابتدا این مقاله را بخوانید و سپس با این ابزار ها بازی کنید تا بهترین رنگ ها را به دست بیاورید

تاثیر رنگ ها بر محصولات

 • سفید: همان طور که میدانید رنگ سفید میتواند احساس تمیزی ایجاد کند.این رنگ اغلب برای بیرون کشیدن حس جوانی و مدرنیته استفاده میشود.
 • مشکی: اکثر افراد رنگ سیاه را به عنوان یک رنگ قدرتمند توصیف میکنند،دلیل این موضوع شاید این است که رنگ سیاه محبوب ترین رنگ برای معرفی وسایل لوکس به ویژه وسایل نقلیه لوکس است.مردم اغلب این رنگ را با عنوان قدرت،اسرارآمیز و حتی شرور توصیف میکنند.
 • نقره ای : نقره ای سومین رنگ محبوب برای وسایل نقلیه است و حس نوآوری و مدرنیته را ایجاد میکند.اگر دقت کرده باشید محصولات اغلب با تکنولوژی بالا معمولا نقره ای هستند،بنابراین این رنگ اغلب نشان دهنده محصولات جدید،مدرن و براق است.
 • قرمز: آیا رویای شما داشتن یک خودرو قرمز رنگ است؟قرمز رنگ جسورانه ای است،بنابراین ترجیح دادن ماشینی با این رنگ ممکن است به معنای این باشد که میخواهید تصویری از قدرت،عمل و طراحی را منکعس کنید.
 • آبی: مردم اغلب رنگ آبی را به عنوان رنگ پایداری و ایمنی توصیف میکنند.رانندگی با اتومبیل آبی یا suv ممکن است نشانگر اعتماد شما و اعتماد به نفس شما باشد.
 • زرد: به گفته کارشناسان، رانندگی با وسیله نقلیه زرد ممکن است به این معنی باشد که شما به طور کلی یک فرد خوشحال هستید و احتمالا مایل به انجام کار های با ریسک بالا به نسبت سایر افراد باشید.

انتخاب های ما تحت تاثیر قرار میگیرند

البته انتخاب های رنگی ما در خرید محصولات و خدمات اغلب تحت تاثیر عواملی از جمله قیمت،سلیقه و سایر نگرانی های دیگر است.نه تنها این بلکه ترجیحات رنگی ما میتواند در طول زمان تغییر کند.ممکن است فردی در جوانی،رنگ های روشن تری ترجیح میداد، اما با بزرگتر شدن تمایل خود را به رنگ های سنتی نشان داد.شخصیت خریدار میتواند نقش مهمی در انتخاب رنگ داشته باشد،اما خریداران به شدت تحت تاثیر عواملی مانند قیمت و همچنین در دسترس بودن قرار میگیرند.

به عنوان مثال با خرید وسیله نقلیه سفید ممکن است افراد تصور کنند که شما شخصی جوان و مدرنیته هستید اما شما این رنگ را به این دلیل انتخاب کرده اید چون در اقلیمی که زندگی میکنید این رنگ مناسب تر است.افرادی که در آب و هوای گرم زندگی میکنند معمولا وسایل نقلیه با رنگ سفید را نسبت به وسایل تیره تر ترجیح میدهند.

تحقیقات بیشتری نیاز است

علاقه به موضوع روانشناسی رنگ هر روز بیشتر میشود.اما تعدادی سوالات بی پاسخ مانده اند.تاثیرات رنگ ها بر دنیای واقع چقدر قدرتمند است؟آیا میتوان از رنگ برای افزایش بهره وری کارگران یا ایمنی در محل کار استفاده کرد؟چه رنگ هایی در رفتار مصرف کننده تاثیر دارد؟کدام شخصیت ها رنگ های خاص را ترجیح میدهند؟

همین طور که محققان همچنان در مورد چنین سوالاتی تحقیق میکنند،ممکن است به زودی اطلاعات بیشتری از رنگ ها به دست بیاوریم.

تحقیقات زنا اوکانر ، عضو هیئت علمی گروه معماری،طراحی و برنامه ریزی در داشگاه سیدنی ، نشان میدهد که مردم باید نسبت به بسیاری از ادعاهایی که درباره روانشناسی رنگ میشوند احتیاط کنند.

اوکانر توضیح میدهد که ” بسیاری از این ادعا ها از نظر تجربی فاقد استدلال های کافی هستند و نقص های بسیاری در این تحقیقات و ادعا ها وجود دارد.وی علت این موضوع را بزرگ نمایی بیش از حد و وابستگی به تجربیات شخصی روانشاسان میداند” همچنین بسیاری از این ادعاها بدون اشاره به تحقیقات علمی گفته شده است.

نتیجه گیری نهایی

رنگ ها میتواند نقش مهمی در انتقال اطلاعات ،ایجاد روحیه خاص و حتی تاثیر گذاری بر تصمیماتی که افراد میگیرند داشته باشند.ترجیحات رنگی شما همچنین میتوانند روی اشیایی که انتخاب میکنید،لباسی که میپوشید و نحوه تزئین وسایل مختلف تاثیر بگذارد.افراد غالبا اشیایی را انتخاب میکنند که حالت و احساس خاصی را در آن ها به وجود بیاورد.مثل رنگ اتومبیل و یا رنگ دیوار های اتاق و همین انتخاب های افراد میتواند به ما کمک کند تا به ویژگی های اصلی این افراد پی ببریم.

بنابراین حرف آخر چیست؟کارشناسان دریافته اند که رنگ میتواند در نحوه احساس و عملکرد ما تاثیر داشته باشد،این تاثیرات در معرض عواملی همچون ویژگی های شخصی،فرهنگی و موقعیتی است.برای به دست آوردن درک بهتر از روانشناسی رنگ،تحقیقات علمی بیشتری نیاز است که امیدوارم هر چه سریعتر به نتایج کامل تری در این زمنیه دست پیدا کنیم.

منبع : verywellmind.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید