مراحل طراحی لوگو
2020/05/20
184 بازدید

آموزش طراحی لوگو حرفه ای در 7 مرحله

اگر سری مقالات وبسایت ما را خوانده باشید احتمالا متوجه اهمیت بسیار بالا لوگو ها برای برندها شده اید. لوگو شما در اصل چهره برند شماست و باید به درستی طراحی شود.بیشتر افراد اولین تصویری که از برند شما میبینند لوگو شماست و با دیدن آن تصمیم میگیرند که به شما اعتماد کنند یا خیر. از آنجایی که طراحی لوگو یک فرایند چند مرحله ای است و باید هر مرحله به صورت کامل طی شود این مقاله را آماده کرده ایم تا اگر طراح هستید بدانید باید برای طراحی یک لوگو حرفه ای چه مراحلی را طی کنید و اگر کارفرما هستید بدانید باید چه انتظاراتی از طراح در هنگام طراحی لوگو داشته باشید.با ما همراه باشید تا مراحل طراحی لوگو حرفه ای را با هم بررسی کنیم.

در این مقاله ما قصد سرزنش کسی را نداریم.هر طراحی روند مشخص خود را برای طراحی طی میکند اما ما در اینجا میخواهیم یک روند کلی طراحی لوگو را ترسیم کنیم که میتوانید از آن به عنوان نقطه شروع استفاده کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه میتوانید تجزیه و تحلیل و تحقیقات خود را با نبوغ خود ترکیب کنید تا یک لوگو حرفه ای طراحی کنید.طراحی لوگو 7 مرحله اساسی دارد که با هم این مراحل را بررسی میکنیم.

قدم اول : ارزیابی برند

اولین قدم در طراحی لوگو این است که برندتان را درک کنید و بفهمید که اهداف کسب و کار شما چیست ، این مرحله به کشف مشتری معروف است. یک لوگو هیچ وقت اثر بخش نخواهد بود مگر اینکه بدانید افراد چه تصوری از برندتان دارند.

بسیاری از اطلاعات مورد نیاز شما در مورد یک برند و کسب و کار در دسترس شماست اما همیشه مشتری هایی وجود دارند که نمیتوانند آنچه را که میخواهند یا خودشان نمیدانند را بیان کنند و این وظیفه طراحان است که این اطلاعات را به دست بیاورند. طراحان باید به صورت عمیق در مورد برند تحقیق کنند و اطلاعات کشف شده را در مراحل طراحی لوگو خود قرار دهند.

طراحان باید با بررسی و تحقیق برند درک کنند که مشتری ها چه احساسی در مورد برند مورد نظر دارند و این احساس را با کلماتی زیبا بیان کنند.این کار در آینده به آن ها کمک خواهد کرد که لوگو زیبا و هدفمند تری طراحی کنند.

زمانی که از ارزیابی و تحقیق کردن در مورد برند صحبت میکنیم معمولا اولین مرحله این است که شما به چند سوال کلی در مورد برند مورد نظر جواب دهید،این سوال ها میتوانند به حل بسیاری از ابهامات کمک کنند:

 • چرا شما یک لوگو طراحی میکنید؟ سعی میکنید چه مشکلی را حل کنید.
 • اگر برند مورد نظر شما یک شخص بود از چه صفاتی برای توصیف این فرد استفاده میکردید؟ ( باهوش،خلاق،هوشمندانه و غیره )
 • صدای برند شما چیست؟ ( رسمی،عامیانه،طنز و …)
 • کدام ارزش و اعتقاد برای برند شما ارزشمند تر است؟
 • منحصر به فرد ترین ارزش برند شما چیست؟برند شما چه کاری انجام میدهد که رقیبان شما آن را انجام نمیدهند؟
 • دوست دارید مشتریان شما برندتان را چگونه برای دیگران توصیف کنند؟

از مشتری ها بخواهید برند خودشان را توصیف کنند

البته این سوالات درمورد همه برند ها جواب گو نیست و در کل مربوط به پروسه طراحی لوگو نیست چرا که بیشتر به حوزه برند سازی مربوط است ، اما با توجه به اینکه لوگو ها یکی از قوی ترین ابزار های برندینگ هستند جواب دادن به این سوالات در گام اول ضروری است.

از آنجایی که ارزیابی برند اولین گام در پروسه طراحی لوگو است ما از مشتریان خود میخواهیم که ویژگی های برند خود در بعضی زمینه های اصلی را تعریف کنند تا ما قبل از شروع کار ایده خوبی از هویت برند داشته باشیم.انجام این کار کمتر از 5 دقیقه زمان میبرد اما مشخص کردن همین معیار ها به ما در جواب دادن به سوالات پیچیده تر در آینده کمک بسیاری میکند.

در پایان این مرحله شما باید آگاهی و اطلاعات کاملی از برند مورد نظر داشته باشید ( البته به لطف یادداشت های فراوان ،تحقیقات و بررسی های گسترده و پاسخ دادن به سوالات کلی در مورد برند و صد البته تعاریف مشتری از برند خود ). از این جا به بعد میتوانید با طوفان فکری این اطلاعات را به کلمات و عبارات کلیدی تبدیل کنید.یکی از بهترین تکنیک های طوفان مغزی نقشه برداری ذهن است که در آن طراحان برداشت های کلی برند را انجام میدهند و ایده های مرتبط با آن را یادداشت میکنند و مفاهیم را گسترش میدهند. در نهایت مفاهیم دلخواه خود را انتخاب و یادداشت میکنند.این کلمات و مفاهیم در مراحل طراحی لوگو به ما کمک بسیاری میکند.

قدم دوم: تحقیق در زمینه کاری برند

هیچ برندی در خلا وجود ندارد. هر شرکتی مجبور است با استاندارد های صنعت خود مطابقت پیدا کند،حتی اگر سعی خود را بکنند تا از این امر متمایز شوند باز هم نمیتوانند.بنابراین فرآیند بعدی در طراحی لوگو این است که درمورد آرم و لوگوی رقیبان و صنعت کاری آنها تحقیق کنید. به فرایند این مرحله industry discovery میگویند و میتواند به معنای تفاوت بین یک لوگو عمومی و یک لوگو حرفه ای باشد.

 

تحقیق در زمینه کاری برند

تحقیق در زمینه کاری برند

 

از لوگو های دیگر صنعت کاری خودتان میتوانید اطلاعات زیر را جمع آوری کنید:

 • چه تکنیک های مرتبط با لوگو در صنعت شما کار میکند،مثلا رنگ های تجاری یا اشکال خاص
 • از چه تکنیک های لوگو استفاده شده است به طوری که از حالت شخصی خود خارج شده باشد.
 • چه تکنیک هایی نادیده گرفته میشود که میتواند راه های ایستادگی و استقامت را القا کند.
 • چه نوع مشتری هایی در صنعت مورد نظر شما هدف هستند ( یا کدام رقبای شما مشتری ها را هدف قرار میدهند ).

به عنوان مثال اکثر برند های موجود در صنعت فناوری از رنگ آبی استفاده میکنند. با استفاده از این اطلاعات میتوانید از رنگ آبی استفاده کنید زیرا داده ها نشان میدهد که این رنگ در این صنعت به بهترین شکل کار میکند.پاسخ صحیح یا غلطی در این زمینه وجود ندارد ، بستگی به این دارد که اولویت استراتژی برندگذاری شما چقدر است.بنابراین تا زمانی که لوگو های دیگر در صنعت مورد نظر را بررسی نکنید نمیتوانید انتخاب های دیگری داشته باشید.

برای اینکه بتوانید تحقیقات کامل تری در زمینه لوگو های رقبا داشته باشید باید ابتدا انواع لوگو را بشناسید،پیشنهاد میکنم مقاله ” 7 نوع لوگو را بهتر بشناسید ” را مطالعه کنید.

قدم سوم: فهرستی از مکان هایی که قرار است لوگو در آن استفاده شود تهیه کنید

دقیقا مانند استراتژی برند،فضای فیزیکی و دیجیتالی که لوگو در آن جا قرار میگیرد نیز باید بررسی شود و در طراحی این مورد لحاظ شود این مرحله ( از 7 مرحله طراحی لوگو ) به Discovery phase معروف است.اگرچه ممکن است هنوز لیست کاملی نداشته باشید اما اگر هرچه زودتر بتوانید نحوه استفاده از لوگو را پیش بینی کنید،برای توسعه لوگو بهتر است.تعیین این فضا و مکان ها میتواند بر رنگ،شکل و حتی نرم افزار مورد نیاز برای طراحی لوگو تاثیر مستقیم بگذارد!

به عنوان مثال اگر میخواهید لوگو خود را بر روی بیلبورد های بزرگ نصب کنید ، میتوانید لوگو های بزرگ تر و با جزئیات بیشتری طراحی کنید.اگر قرار است به عنوان یک آیکون در گوشه برنامه تلفن همراه قرار بگیرد باید سادگی و مقیاس کوچکتری را برای آن انتخاب کنید.اگر رسانه های اجتماعی نقش بزرگی را در صنعت شما بازی میکند باید لوگو شما در هر دو حالت دایره و مربع قابل تغییر باشد و با کاور های بزرگ تر سازگار باشد.اگر میخواهید در تیزر های تلویزیونی و کلا در دنیای دیجیتال از آن استفاده کنید میتوانید یک لوگو متحرک چشم نواز داشته باشید. بیشتر اوقات طراحان میخواهند برای همه این سناریو ها برنامه ریزی کنند.

 

مکان هایی که لوگو در آن قرار میگیرد

مکان هایی که لوگو در آن قرار میگیرد

 

این موارد مکان های رایج استفاده از لوگو ها هستند:

 • آیکون سایت ها
 • بسته بندی محصولات
 • پروفایل شبکه های اجتماعی و بنر ها
 • کارت ویزیت ها
 • سربرگ شرکت ها
 • کمین های ایمیل مارکتینگ
 • چاپ بر روی خودکار،لیوان،پیراهن و ….
 • علائم و بنر ها
 • آگهی ها

همچنین شما باید شکل لوگو و نحوه متناسب بودن آن را در محیط اطراف خود لحاظ کنید.بعضی از نقاط به شکل مستطیل هستند و سایز های مختلفی دارند که با کوچک شدن ممکن است ظاهر آن به هم بریزد.همچنین شما میتوانید چندین نسخه در سایز های مختلف از لوگو خود را داشته باشید.

با توجه به محبوبیت لوگو های ریسپانسیو ( واکنش گرا در سایز های مختلف ) لازم نیست خود را به یک طرح استاندارد محدود کنید.بدین ترتیب همیشه بهترین لوگو را برای موقعیت های مختلف دارید.

ترفند این است که مطمئن شوید تمام نسخه های مختلف لوگو شما این احساس را میدهند که همه آن ها یکی هستند.این کمک میکند تا به جای طراحی لوگو اصلی و تطبیق آن در موقعیت های مختلف،به برنامه ریزی های بعدی و طراحی این تغییرات در همان زمان بپردازیم. اگر یک لوگو واکنش گرا برای شما جدابیت دارد،در ابتدا برای چهار تغییر آن را هدف گذاری کنید و در هر کدام اندازه و پیچیدگی آن را گسترش دهید.

قدم چهارم: طرح های اسکچ خود را ترسیم کنید

اگر ایده ای در ذهن دارید ممکن است وسوسه شوید که به سمت نرم افزار طراحی لوگو بروید.دقت کنید که طراحی لوگو درنرم افزار گرافیکی تنها یکی از 7 مراحل طراحی لوگو است.اما قبل از شروع طرح خود در نرم افزار مدتی زمان بگذارید تا ایده های خود را ترسیم کنید. انجام این کار آسان و سریع است ، اما مهمتر از همه این یک ابزار برای طوفان فکری است.

رسم ایده ها بر روی کاغذ

یک دفتر یا کاغذ بردارید و هر چه به ذهنتان میرسد را رسم کنید.از انجام این کار نترسید ، در نهایت اگر از آن خوشتان نیامد آن را پاک میکنید.هر ایده ای که در سر دارید را ترسیم کنید تا متوجه شوید که طرح های شما چگونه به نظر میرسند. با انجام این کار حتی در حین طراحی ایده های بیشتری به سرتان میزند و خلاقیتتان را افزایش میدهد. اما نکته مهم دیگر، ترسیم طیف گسترده ای از مفاهیم به شما این امکان را میدهد که ببینید کدام طرح قابل اجرا و کدام نیست و این کار صرفا از طریق ترسیم طرح ابتدایی آن امکان پذیر است.

 

اسکچ لوگو ویونا

اسکچ لوگو ویونا

اسکچ لوگو سیروان

اسکچ لوگو سیروان

 

به این ترتیب زمان خود را برای طراحی طرح هایی نمیگذارید که قابل استفاده نیستند و بسیار در وقت و انرژی خود صرفه جویی میکنید.زمانی که شروع به طراحی اسکچ از ایده های خود میکنید میبینید که در هر طرح یک موضوع است که میتواند در طراحی از آن استفاده شود و بسیار هم عالی است و شما میتوانید با استفاده از این ایده هایی که در هر طرح از آن استخراج میکنید همه آن ها را در یک طرح مخلوط کرده تا به یک طرح نهایی و حرفه ای دست پیدا کنید.

حتی زمانی که مطمئن میشوید از یک طرح خوشتان آمده،باز هم طرح ها و ایده های بیشتری را پیاده کنید.با این کار ممکن است بیشتر از قبل شگفت زده شوید و طرح های زیبا تری را ترسیم کنید و اگر هم به طرح بهتری دست پیدا نکردید میتوانید مطمئن شوید که طرح نهایی خودتان بهترین طرحی است که وجود دارد.

زمانی که به طرح نهایی خود رسیدید سعی کنید با آن بازی کنید.یک سری تغییرات کوچک در آن ایجاد کنید،بعضی عناصر را کم و زیاد کنیدو ببینید که میتوانید تغییر بهتری ایجاد کنید؟

قدم پنچم: طرح نهایی خود را در نرم افزار برداری طراحی کنید

اکنون در قدم پنجم از مراحل طراحی لوگو هستیم.در حال حاضر شما باید یک یا چند طرح اسکچ که بهترین طرح های شما هستند را داشته باشید.دقت کنید که حتما لزومی ندارد یک طرح داشته باشید،ممکن است که از دو یا سه طرح که روی کاغذ کشیده اید خوشتان آمده باشد و تصمیم بگیرید که هر سه آن ها را در نرم افزار های گرافیکی ترسیم کنید تا ببینید که کدام یک از آن ها بهتر هستند.اکنون وقت آن رسیده که این طرح ها را با نرم افزار های وکتور طراحی کنید.اینجاست که واقعا آرم نهایی شما شکل میگیرد.

 

طراحی لوگو ترکیبی ویونا

طراحی لوگو ترکیبی ویونا

لوگو ترکیبی سیروان

لوگو ترکیبی سیروان

 

اکنون میتوانید تمام تصمیمات تعیین کننده را که در مرحله قبل نمیتوانستید تعیین کنید را بگیرید. در طرح دیجیتالی خود میتوانید با استفاده از رنگ ها و همچنین تایپوگرافی ها طرح خود را آزمایش کنید.

در صورتی که میخواهید در رابطه با رنگ ها اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله ” روانشناسی رنگ ها ” را مطالعه فرمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که خودتان صاحب کسب و کارتان هستید و اکنون سعی دارید لوگو خودتان را طراحی کنید، در این مرحله شما به دانش فنی استفاده از نرم افزار های گرافیکی احتیاج دارید.در صورتی که خودتان این تخصص را ندارید میتوانید از طراحان برای این کار استفاده کنید اما پیشهاد ما به شما این است که به هیچ وجه لوگو را خودتان طراحی نکنید و از اول کار آن را به طراحان حرفه ای بسپارید.لوگو از مهمترین اجزای کسب و کار ها هستند و باید به دقت طراحی شوند.

سه روش سفارش طراحی لوگو

در صورتی که قصد دارید طراحی لوگو خود را به طراحان بسپارید تا آن ها مراحل طراحی لوگو را طی کنند میتوانید از سه راه برای این کار اقدام کنید:

1) همکاری با فریلنسر ها :

یکی از گزینه های شما ثبت سفارش به فریلنسر ها میباشد. فریلنسر ها افرادی هستند که به صورت تکی کار میکنند و تخصص لازم را برای انجام کار ها دارند.در صورتی که قصد دارید با این افراد همکاری کنید بسیار دقت کنید چرا که هر فرد دارای میزان تخصص متفاوتی است و ممکن است یک فرد بسیار آماتور باشد.پس حتما در این رابطه در مورد فردی که قصد همکاری با آن را دارید تحقیق کنید و زمانی که مطمئن شدید این فرد مهارت بالایی دارد میتوانید با آن ها همکاری کنید

2) همکاری با آژانس ها و شرکت های طراحی :

روش دیگر ثبت سفارش لوگو خود به شرکت های طراحی است.همکاری با شرکت ها از چندین جهت به نفع شماست اول اینکه شما با یک تیم مطمئن و معمولا حرفه ای سر و کار دارید که تمام کار ها اصولی و به درستی پیش میرود و میتوانید مطمئن شوید که بهترین طرح را در نهایت دریافت میکنید.دوم اینکه هزینه تمام شده در مقایسه با فریلنسر ها بسیار کمتر است،البته در مقایسه با افراد حرفه ای.پس حتما سعی کنید در قدم اول با شرکت ها همکاری کنید و قرارداد ببندید.

3) ایجاد مسابقه و برون سپاری کار در وبسایت ها:

امروزه سایت هایی ایجاد شده اند که میتوانید پروژه خود را در این سایت ها ثبت کنید و افراد پیشنهاد های خود را به شما ارائه میدهند به طور مثال هر فرد میتواند قیمت و مدت زمان انجام آن کار را ثبت کند و شما هم پیشنهاد های این افراد را ببینید و حتی میتوانید یک مسابقه ایجاد کنید تا افراد طرح های خود را برای شما ارسال کنند و در صورتی که کارفرما از طرحی رضایت داشت جایزه مسابقه به آن فرد برسد.

یکی از این سایت ها در ایران وبسایت پونیشا است که میتوانید به این سایت نیز سری بزنید. البته ما پیشنهاد نمیکنیم که در این وبسایت پروژه خود را ثبت کنید چرا که ممکن است در آینده مشکلات زیادی برای شما پیش بیاید.یکی از مشکلات این گونه سایت ها این است که هر فردی میتواند در آن ثبت نام کند و درخواست قبول پروژه کند و میزان تخصص هر فرد مشخص نیست.

در بین سه روش بالا،بهترین کار همکاری با شرکت های طراحی است.با این کار شما با یک تیر چند نشان میزنید و بهترین خروجی کار را خواهید داشت.

قدم ششم: به وسیله بازخورد ها لوگو را اصلاح کنید

در این مرحله ممکن است کمی ناامید شوید 🙂 باور کنید که در نهایت همین احساس را خواهید داشت چرا که کسی از شما قدردانی نخواهد کرد و همه منتقد خواهند شد.چندان به اینکه خودتان احساس میکنید بهترین لوگو را طراحی کردید اهمیت ندهید ،حتی ممکن است واقعا بهترین لوگویی که ممکن است را طراحی کرده باشید اما کارفرما ها همیشه ناراضی هستند. زمانی که لوگو را به کارفرما ها نشان میدهید ممکن است که درخواست تغییر در طراحی کنند.

 

گرفتن بازخورد از لوگو

گرفتن بازخورد از لوگو حیاتی است!

 

البته این مورد همیشه چیز بدی نیست،هنگامی که ساعت ها یا روز ها ( و حتی هفته ها و ماه ها ) بر روی طرحی کار میکنید شاید احساس کنید که بهترین طرح دنیا را دارید،اما اگر نگاه تازه ای به محصول داشته باشید میتوانید متوجه موضوعاتی شوید که قبلا به آن دقت نکرده بودید.

افراد را ترغیب به انتقاد کنید

سعی کنید افراد را ترغیب به انتقاد کنید.قبل از اینکه طرح را به مشتری نشان دهید به همکاران،دوستان و خانواده خود نشان دهید و از آن ها بخواهید که در مورد طرح شما نظر بدهند.از هر کسی که دوست دارید نظرسنجی کنید.در بعضی اوقات افراد به شما پیشنهاد هایی میدهند که ممکن بود تا صد سال دیگر هم به ذهن شما خطور نکند و با این کار در های جدیدی از خلاقیت و ایده به ذهن شما روانه شود.

گرفتن بازخورد در مورد طراحی کار آسانی است.چالش واقعی در تجزیه و تحلیل بازخورد افراد نسبت به طرح شماست.در نهایت میتوانید با نظر خود،کارفرما و افراد اطراف خود بهترین طرح ممکن را انتخاب کنید.همیشه در نهایت از خود سوال کنید که آیا این بازخورد ها به انتخاب طرح بهتر من کمک میکند یا خیر.در غیر این صورت سعی کنید نگاه خود را نسبت به نظر افراد تغییر دهید و تمرین کنید تا بیشتر انتقاد پذیر باشید و به گونه ای نباشید که حتی حاضر نباشید تا نواقص احتمالی طرح خود را ببینید.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید،سعی کنید انتقاد پذیر باشید اما هرگز اعتماد به نفس خود را از دست ندهید،اگر با یک واکنش منفی روبرو شدید سعی کنید یک جواب منطقی برای آن پیدا کنید،طراح شمایید و دیگران فقط نظر میدهند.

قدم هفتم: آماده سازی و تحویل فایل های نهایی لوگو

در آخرین کار از مراحل طراحی لوگو زمانی که طرح شما نهایی میشود باید فایل های نهایی پروژه را به کارفرما تحویل دهید.شما باید در ابتداری زمان طراحی این فایل ها را ایجاد کرده باشید.شما میتوانید در اول کار به مشتری توضیح دهید که چه فایل هایی را نمیتوانید به دلیل شرایط خاص برای او ارسال کنید اما در حالت کلی بهتر است فایل های زیر را برای مشتری ارسال کنید:

 

تحویل فایل نهایی لوگو

تحویل فایل نهایی لوگو

 

 • فایل لایه بار لوگو،مثل Al
 • فایل لایه باز EPS/PDF برای استفاده مشتری در برنامه های وکتور
 • تصویر لوگو با کیفیت بالا برای استفاده در وب با فرمت PNG و البته بدون داشتن بک گراند

مطمئن شوید که انواع لوگو ها را مثل رنگی،سیاه و سفید و تک رنگ را در فایلی برای مشتری قرار دهید.

همچنین در صورت نیاز برای پروژه های برند سازی و … باید مشتری را از فونت های مورد استفاده آگاه کنید و در صورتی که نیاز است مجوز های لازم فونت را خریداری کنید

در صورتی که این موارد را رعایت کنید هم مشتری در آینده به مشکل برنمیخورد و هم میتواند یک ارزش گذاری برای برند شما باشد چرا که همیشه از شما راضی خواهد بود و شما را به سایر افراد هم پیشنهاد خواهد داد.

لوگو های هوشمندانه برند ها را زنده میکنند

میتوان گفت که طراحی طرح های فوق العاده به استعداد نیاز دارد اما هیچ وقت نمیتوانید به طور دقیق بگویید که شما استعداد بالایی در این زمنیه دارید یا خیر.آنچه میتوان با اطمینان گفت این است که لوگو های بزرگ به طور تصادفی طراحی نمیشوند.آنها نتیجه تفکر انتقادی، همکاری، کاوش، شکست و شروع دوباره است.

هر جزئیاتی از لوگو شما مانند رنگ ها، فونت ها، اندازه ها،شکل ها و موارد دیگر میتواند بر روی نوع تصور ایجاد شده بر روی مشتریان تاثیر بگذارد.بنابراین یک فرآیند طراحی مناسب لوگو میتواند بهترین فرصت برای تجدید چشم انداز برند شما باشد.

احتمالا شما هم با دیدن نحوه طراحی یک لوگو حرفه ای به این موضوع پی برده اید که این کار چقدر پرزحمت و نیازمندن صرف وقت زیاد و تخصص بالایی است ، بنابراین شک نکنید که اگر طراحی لوگو خود را به یک فرد آماتور بسپارید این تحقیقات و مراحل را طی نخواهند کرد چرا که اولا توانایی و مهارت این کار را ندارند و دوما حاضر نیستند بخاطر هزینه کمی که پرداخته اید این کار را انجام دهند.بنابراین طراحی لوگو خود را فقط به دست طراحان حرفه ای بسپارید.

شما فقط یک بار برای لوگو خود هزینه میکنید و این لوگو تا آخر با شما همراه خواهد بود و نشان دهنده برند و زمینه فعالیت شما خواهد بود،بنابراین در هزینه کردن اصلا صرفه جویی نکنید.یک نکته مهم اینکه در صورتی که میخواهید از هزینه طراحی لوگو خود بکاهید سعی کنید به جای همکاری با فریلنسر ها از خدمات شرکت های طراحی استفاده کنید تا هزینه های شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

امیدوارم شما طراحان عزیز هم این 7 مراحل طراحی لوگو را برای تمامی پروژه های خود طی کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش لوگو با ما تماس بگیرید.

منبع : 99designs.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید