راز لوگو های معروف
2020/07/31
256 بازدید

با 20 راز پنهان پشت لوگو های معروف جهان آشنا شوید

قانون “ساده نگه دارید” سال هاست که بر دنیای طراحی حاکم است.این مسئله کاملا واضح است و نشان میدهد که چرا کسب و کار های نوپا و حتی قدیمی مایلند هزاران دلار برای طراحی لوگو تمیز و ظریف و البته ساده هزینه کنند.اما آنچه که بین یک ساده خوب با یک ساده بی نظیر تمایز ایجاد میکند وجود یک عنصر شگفت انگیز است که باعث شگفتی افراد و مشتریان میشود.این ویژگی شگفت انگیز میتواند یک معنی و مفهوم مخفی در دل یک لوگو باشد.میپرسید چگونه؟با ما همراه باشید تا با معانی پنهان و شگفت انگیزی که در لوگو های معروف برند های بزرگ جهان مخفی شده آشنا شویم.با ما همراه باشید.

1: معنی لوگو برند FedEx

راز لوگو های معروف

راز لوگو های معروف

ممکن است برای پیدا کردن مفهوم پنهان لوگو fedex نیاز باشد کمی فکر کنید و شاید هم به نتیجه ای نرسید.در نگاه اول ممکن است بگویید که فقط یک لوگوتایپ ساده است که از یک تایپوگرافی ساده برای لوگو خود استفاده کرده و چیز خاصی در این لوگو نیست.اما این یک تصور غلط است،یک توهم بسیار زیبا توسط یک طراح حرفه ای در این لوگو ایجاد شده است.به فضای بین E و X نگاه کنید،یک فلش تشکیل شده است.این فلش ممکن است یک چیز جزئی به نظر برسد اما این فلش مقداری طعم یک طراحی تمیز به لوگو میبخشد و نماد حرکت،سرعت و عزم رو به جلو است.این دقیقا همان چیزی است که شما از یک شرکت تحویل دهنده انتظار دارید.

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : لوگو شما در عین سادگی میتواند معنی دار نیز باشد.سعی کنید با آنچه که در اختیار دارید کار کنید و با جزئیات نامربوط مشتری را تحت الشعاع قرار ندهید.

2: معنی لوگو برند Baskin-Robbins

یکی از معروفترین و محبوب ترین فروشگاه های بستنی در جهان موظف است که یک لوگو جذاب و جادویی داشته باشد و مطمئنا شرکت Baskin robbins آن را دارد.استفاده هوشمندانه از دو رنگ و فضای منفی، لوگو Baskin Robbins را یک لوگو بسیار جذاب کرده.در این لوگو نه تنها حروف B و R که مخفف نام برند است را میبینید بلکه یک عدد 31 نیز در بین این دو حروف جا گرفته.عدد 31 یک امضا برای این فروشگاه است که به وجود 31 طعم مختلف در این فروشگاه اشاره دارد (یک عطر و طعم برای هر روز در یک ماه)

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : به یک سمبل فکر کنید که باعث شود برند شما از آن استفاده کند و آن را به بخشی از آرم شرکت شما تبدیل کند.آنگاه به چیزی که طراحی کردید افتخار میکنید،از استعداد های ذهنی خود برای الهام گرفتن استفاده کنید

3: معنی لوگو برند Hope for African Children Initiative

HACI سزاوار داشتن این لوگو بی نظیر است.haci یک شرکت حمایت از کودکان آفریقاست.دو سایه نارنجی در لوگو (رنگ های سنتی که با گرما ، بیابان ، خوش بینی و زندگی در ارتباط هستند) یک فضای منفی تشکیل میدهند که در آن شکل قاره آفریقا و کودکی را مشاهده میکنید که به مادر خود نگاه میکند.

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : از فضای منفی غافل نشوید.این ترفند معروف به شما کمک میکند تا جلوه هایی ویژه و مخفی در لوگو ایجاد کنید.

4: معنی لوگو برند Pinterest

راز لوگو های معروف

راز لوگو های معروف

پینترست بیشتر به دلیل داشتن یک آرم فریبنده ساده،که به نظر نمیرسد هیچ معنای پنهانی داشته باشد شناخته شده است.با این وجود تیم پینترست موفق شده تا یک مفهوم پنهان در این لوگو ایجاد کند.ترفند استفاده شده به این صورت است که با استفاده از حروف بزرگ P به گونه ای طراحی کرده اند که گویی شبیه یک سنجاق است.اساس کار پینترست نیز به این شکل است که شما تصاویر را در بورد هایی پین یا به اصطلاح سنجاق میکنید.

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : فونت های تزئینی بی نظیر میتوانند حتی یک حرف را به یک شاهکار تبدیل کنند.از آزمایش انواع فونت ها فانتزی و جذاب نترسید و با حوصله آن ها را امتحان کنید.در صورتی که میخواهید با سایت های برتر در زمینه فونت فارسی آشنا شوید و بهترین فونت ها را برای خود دانلود کنید مقاله سایت های برتر دانلود فونت فارسی را مطالعه کنید

5: معنی لوگو برند Amazon

وقتی در مورد پیام های پنهان در لوگو ها صحبت میکنیم بی انصافی است اگر اسمی از آمازون نبریم.این شرکت نه تنها با یک لوگو “دو معنی پنهان” را در دل خود جای داده بلکه هواداران این برند نیز شعار هایی برای این برند گفته اند.فلشی که حرف A را به Z وصل میکند و یک لبخند را ایجاد میکند که به نشانه رضایت مشتری از خرید است و معنی دیگر آن این است که از A تا Z هر محصولی که فکرش را بکنید در این فروشگاه آنلاین پیدا میکنید.

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : داستانی را در پشت معنای پنهانی لوگو ایجاد کنید.از آن ها فقط به این دلیل که لوگو هایی با چند معنی ترند هستند یا فقط میخواهید که متمایز باشد استفاده نکنید.یک معنی پنهان که به نفع برند تجاری شماست و مرتبط است ایجاد کنید.

6: معنی لوگو برند Vaio

کلمه VAIO در ابتدا مخفف 4 کلمه Video Audio Integrated Operation بود اما در سال 2008 با تغییر کلمات در معنی لوگو نیز تغییرات حاصل شد و به Video Audio Intelligent Organizer  تغییر کرد .ایده ی لوگوی وایو توسط آقای Teiyu Goto که در شرکت سونی وظیفه ناظر کیفیت طراحی محصولات وایو شرکت سونی در توکیو را داشت شکل گرفت و به عنوان خالق لوگوی وایو VAIO برگزیده شد.

لوگوی VAIO از تلفیق دو دنیای دیجیتال و آنالوگ ساخته شد پس دارای دو مفهوم است . اولین مفهوم اینکه VAIO شبیه به کلمه Violet یعنی بنفش است و به همین دلیل است که شرکت سونی بسیاری از لپ تاپ های خود را در طیف رنگی بنفش تولید می کند .و مفهوم دوم اینکه صدای بالا آمدن برخی از لپ تاپ های وایو همانند فشردن کلید های V,A,I,O روی تلفن است.

در طراحی لوگو مفهومی وجود دارد که به پیام پنهان یا Hidden Message معروف می باشد . این یعنی اینکه طراح لوگو به شکلی از المنت های گرافیکی استفاده کند که حامل پیام باشد اما به راحتی نتوان متوجه این پیام شد . لوگوی وایو هم مانند بسیاری از لوگوها حامل پیام مخفی است . حروف A, V نشان دهنده سیگنال آنالوگ است و حروف I , O نشان دهنده سیگنال دیجیتالی است و ترکیب زیبایی از خلاقیت ذهنی و تایپوگرافی ست .

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : بگذارید مفاهیم پنهان در لوگو شما با صنعت تجارت و یا مشخصات محصول شما ارتباط داشته باشد،همیشه نیاز نیست در مورد یک چیز انتزاعی باشد.

7: معنی لوگو برند Sun Microsystems

راز لوگو های معروف

راز لوگو های معروف

لوگو sun microsystems چندان در مورد معنای پنهان نیست و بیشتر بر یک طراحی هوشمندانه تاکید دارد.این لوگو توسط وگان پرت دانشمند علوم کامپیوتر طراحی شده است، البته این لوگو چندان مورد علاقه طراحان نیست،خلاقیت اصلی در طراحی کلمه sun است و به گونه ای طراحی شده که از هر طرف که نگاه کنیم کلمه sun را در آن میبینیم.این لوگو به گونه ای طراحی شده که به راحتی میتواند به عنوان فاویکون در آدرس بار و یا تصویر پروفایل در شبکه های اجتماعی استفاده شود.

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : با نام کسب و کار خود خلاقیت به خرج دهید.سعی کنید حروف برندتان را بچرخانید، معکوس کنید و تا جایی که میتوانید شکل های مختلف را امتحان کنید تا شاید بتوانید از این طریق لوگو های جذابی طراحی کنید

8: معنی لوگو برند Bronx Zoo

وقتی از ظرافت مدرن در طراحی اسم برده میشود ناخوداگاه برند bronx zoo در ذهنم تداعی میشود.این لوگو از یک طراحی مینیمالیستی براق برخوردار است و ترکیب کلاسیک تیره و سفید، زمینه ای مناسب برای آزمایش های طراحی با فضای منفی ایجاد می کند.در نگاه اول متوجه پرندگان و زرافه ها می شوید. اما وقتی از نزدیک نگاه کنید متوجه آسمان خراش های نمادین نیویورک می شوید. پادشاهی حیوانات در جنگل و شهر!

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : اگر در مورد رنگ لوگویی که در حال طراحی هستید مطمئن نیستید حتما به دنبال طراحی لوگو سیاه و سفید باشید.چنین ترکیبی باعث می شود مشتری بتواند جزئیات پنهان را در لوگو تجاری شما پیدا کند.

9: معنی لوگو برند Codefish

Codefish چندین بار آرم شرکت را تغییر داده است اما هر طرح این برند نمایانگر کاملی از عملکرد شرکت (توسعه نرم افزار) بود.به این ماهی های زیبا نگاه کنید! اولین مورد از نمادی است که توسعه دهندگان هنگام رمزگذاری استفاده می کنند. مورد دوم اینکه سعی کرده اند با حروف مختصر این برند یعنی C و F یک ماهی ایجاد کنند که در این کار هم بسیار موفق بوده اند.

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : حتی هوشمندترین و زیباترین آرم ها باید یک روز دوباره ساخته شوند. نترسید و به دنبال چیز های جدیدی باشید. توانایی شما در راستای پیشبرد روند طراحی ، مشتری های جدیدی را به سمت شما جلب می کند و برای مشتریان جدید شما تعجب آور خواهد بود.

10: معنی لوگو برند New man

این آرم متعلق به سالن مشاهیر طراحی لوگو است که در سال 1969 ایجاد شد و اولین آرم تجاری قابل چرخش است.این به این معنی است که اگر آن را وارونه کنید لوگو تغییری نخواهد کرد و هنوز هم میتوانید آن را بخوانید

درسی که میتوان از این لوگو گرفت : خارج از کادر به این موضوع نگاه کنید،تکنیک معکوس را امتحان کنید(به خصوص اگر نام تجاری شما از دو بخش تشکیل شده).آزمایش فونت های مختلف میتواند به شما در رسیدن به نتیجه کمک شایانی کند.

11: معنی لوگو برند LG

معنی لوگو برند LG

راز لوگو های معروف

در نگاه اول با دیدن این لوگو صورتی رنگ LG احتمالا تصور کنید که در این لوگو مفهومی وجود ندارد.اما با کمی توجه متوجه یک صورت که در حال چشمک زدن است میشوید که حرف L بینی صورت و حرف G طرح کلی صورت است.حتی برخی بین این لوگو و لوگو کمپانی pacman شباهت هایی میبینند.

12: معنی لوگو برند Hershey’s

معنی لوگو برند Hershey’s

راز لوگو های معروف

در کشور های اروپایی و آمریکا با این برند شوخی های زیادی میشود و به شوخی به دوستان خود تعارف میکنند که “یه بوس میخای؟” جدا از شوخی در بین حروف k و I یک بوسه ایجاد شده که بسیار خلاقانه است.

13: معنی لوگو برند Toblerone

معنی لوگو برند Toblerone

راز لوگو های معروف

مانند برند قبلی،این برند نیز شکلات تولید میکند،اما لوگو این برند کمی پیچیده تر و جذاب تر است.اگر کمی با دقت به کوه نگاه کنید یک خرس را در وسط آن پیدا میکنید.دلیل وجود این خرس به منشا این کمپانی شکلات سازی سوئیسی بر می گردد که در شهر برن سوئیس تاسیس شده است، برن در سوئیس به عنوان شهر خرس ها شهرت دارد.

14: معنی لوگو برند Le Tour De France

معنی لوگو برند Le Tour De France

راز لوگو های معروف

چیزی فراتر از نام این مسابقه مهم سالانه دوچرخه سواری در این لوگو قرار دارد.به دقت به حرف R و دایره زرد رنگ در لوگو توجه کنید.شما یک دوچرخه سوار را میبینید که در حال رکاب زدن است و دایره زرد رنگ که به خورشید تشبیه شده به این معناس که این مسابقه در طول روز برگزار میگردد.

15: معنی لوگو برند The London Symphony Orchestra

معنی لوگو برند The London Symphony Orchestra

راز لوگو های معروف

پس از نگاه اول این لوگوی ساده به نظر می آید شامل سه  حرف اول کلماتی باشد که با آن نوشته می شود ” ارکستر سمفونیک لندن ” اما اگر با دقت به تصویر نگاه کنید خواهید دید این خط موج دار تصویر انتزاعی یک رهبر ارکستر است که دارد عصای رهبری اش را تکان می دهد.

16: معنی لوگو برند Köln Zoo

معنی لوگو برند Köln Zoo

راز لوگو های معروف

شهر Köln ، آلمان ، یک باغ وحش دارد که به خاطر فیل هایش مشهور است. جای تعجب نیست که آنها این حیوان را برای نشان دادن در لوگو انتخاب کردند،طراحان این لوگو از حیوانات دیگر به شکل شگفت انگیزی در لوگو در قسمت فضای منفی استفاده کرده اند و این لوگو زیبا را به وجود آورده اند.

17: معنی لوگو برند goodwill

معنی لوگو برند goodwill

راز لوگو های معروف

به راحتی قابل درک است که چرا یک بنیاد غیر انتفاعی که کارش حمایت از مردم محروم است باید یک لوگو خندان داشته باشد.این لبخند به این معنی است که این بنیاد به افراد کمک میکند تا زندگی بهتری داشته باشند و اگر به حرف G نگاه کنید متوجه نیم رخ خندان خواهید شد.

18: معنی لوگو برند NBC

معنی لوگو برند NBC

راز لوگو های معروف

تا مدتی قبل من هم معنی این لوگو را نمیدانستم تا این که با تحقیق در گوگل متوجه شدم که این رنگ ها در اصل پر های یک طاووس است.این طاووس 6 رنگ دارد و هر رنگ به معنی یک بخش از این شبکه است.به طور مثال رنگ زرد برای اخبار،قرمز برای سرگرمی،نارنجی برای ورزش و … است.همچنین سر این طاووس به سمت راست است که نشان از آینده نگر بودن این شبکه دارد.

19: معنی لوگو برند The Pittsburgh Zoo

معنی لوگو برند The Pittsburgh Zoo

راز لوگو های معروف

برای من بسیار تعحب آور است که چرا باغ وحش های بزرگ از این سبک طراحی لوگو برای لوگو های خود استفاده میکنند.البته باید قبول کنیم که خلاقیت بالایی میطلبد و قدرت زیادی به لوگو میبخشد و آن را جذاب میکند.با این حال اگر به دو سوی این درخت نگاه کنید سر یک شیر و یک گوریل را خواهید دید.البته باید قبول کنیم که نوشته پایین آن اصلا خوشایند نیست،چرا که نوشته ها بسیار درشت هستند و از تایپوگرافی مناسبی برای آن استفاده نشده.

20: معنی لوگو برند Northwest Airlines

معنی لوگو برند Northwest Airlines

راز لوگو های معروف

این کمپانی سال هاست که دیگر فعالیت نمیکند اما لوگو این برند همچنان محبوب است و بسیاری از افراد آن را میشناسند.این لوگو به گونه ای طراحی شده تا از فضای ایجاد شده دو حرف N و W به خوبی استفاده کند.همچنین مثلث داخل دایره نشان دهنده ی عقربه ی قطب نمایی است که رو به شمال غربی دارد.

بسیار خب در این مقاله ما به بررسی لوگو های مشهور برند های بزرگ پرداختیم و حال که این مقاله را خواندید و البته میدانم که الان بسیار شگفت زده شده اید و پر از هیجان هستید متوجه شده اید که میتوان چقدر در طراحی لوگو خلاقیت به خرج داد و لوگوهایی طراحی کرد که هر فردی را شگفت زده کند،از استفاده از فضای منفی گرفته تا لوگویی که وارونه شده و به همان شکل خوانده میشود.یا لوگوهایی مثل آمازون که چند مفهوم مرتبط با زمینه کسب و کارشان دارند.

هر کدام از این لوگو ها میتوانند الهام بخش شما و یک درس مهم در زمینه طراحی لوگو برای شما باشد.گاهی اوقات پیدا کردن ایده طراحی لوگو کاری دشوار است و مدت ها چیزی به ذهنتان نمیرسد و دیدن این لوگو های جذاب و حرف ای به شما ایده هایی ناب و جذاب میدهد. امیدوارم از مطالعه این مقاله نهایت لذت و استفاده را برده باشید.این مقاله در آینده بروز خواهد شد و لوگو های بیشتری به آن اضافه خواهد شد.

منبع : logotypemaker.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید