آموزش طراحی منو رستوران
2020/11/07
88 بازدید

آموزش طراحی منو رستوران به روش حرفه ای ها

آیا شده تا به حال بعد از ورود به یک رستوران از دیدن منو آن لذت ببرید و مدام با خود بگویید که روند طراحی این منو چگونه بوده؟چه مراحلی را پشت سر گذاشته و طراح آن چه کسی بوده؟ نحوه طراحی منو رستوران شما تاثیر زیادی در فروش رستوران شما دارد و به همین دلیل امروزه طراحی آن به شکلی اصولی و توسط طراحان حرفه ای انجام میشود تا بیشترین تاثیر گذاری را بر روی مشتریان داشته باشد.اگر شما هم میخواهید بدانید یک منو حرفه ای چگونه ایجاد میشود این مقاله یعنی آموزش طراحی منو رستوران به روش حرفه ای ها را دنبال کنید تا در نهایت بتوانید منو رستوران مشتری ها و حتی منو رستوران خودتان را ایجاد کنید.

یک منو حرفه ای باید ویژگی هایی داشته باشد که مشتریان را ترقیب به سفارش غذا کند،نوع طراحی این منو باید با گزینه های غذایی شما همخوانی داشته باشد،حتی بهتر است مواد تشکیل دهنده هر غذا کنار یا زیر آن نوشته شود و از همه مهم تر آن ها را ترغیب کند تا غذای شما را سفارش دهند.

منویی که طراحی میکنید باید این ویژگی را داشته باشد که مشتری خیلی سریع سفارش خود را ثبت کند بدون اینکه درگیر انتخاب های متفاوت باشد،بنابراین شما باید با طراحی یک منو جذاب و اصولی این مسیر را برای مشتریان خود هموار کنید.

آموزش طراحی منو رستوران به روش حرفه ای ها

تعدادی از مولفه ها و نکات اصلی وجود دارد که شما باید هنگام طراحی منو حرفه ای آن ها را رعایت کنید،بیایید با هم این موارد را بررسی کنیم.دقت کنید که آموزش طراحی منو رستوران ما مربوط به نحوه طراحی در نرم افزار نیست و نکات مهم در این بخش گفته خواهد شد.

نوع فونت منو

فونتی که شما برای منو رستوران خود انتخاب میکنید اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل این مورد را بالاتر از سایر موارد قرار دادیم،انتخاب یک فونت ضغیف باعث میشود منو شما خوانا نباشد و مشتریان از تمرکز روی نوشته ها خسته شوند و مجبور شوند از کارکنان راجب غذا ها بپرسند و خوب این یعنی یک امتیاز منفی برای فروش شما،شما صرفا میتوانید با انتخاب یک فونت مناسب و خوانا از روی دادن این مشکل جلو گیری کنید.

 

آموزش طراحی منو رستوران

اهمیت فونت خوانا برای منو

 

این موضوع زمانی بیشتر اهیمت پیدا میکند که در منو شما اطلاعات زیادی قرار گرفته باشد،فونت انتخابی شما در عین اینکه باید متناسب با نوع طراحی منو باشد و از سبک طراحی آن پیروی کند،باید به شکلی روان قابل خواندن باشد.پیشنهاد میشود برای اینکه فونت هایی جذاب و حرفه ای داشته باشید آن را از سایت های معتبر بررسی و خریداری کنید،اگر هنوز سایت های مطرح در این زمینه را نمیشناسید و نمیدانید که کدام سایت بهترین قلم ها را ارائه میدهد پیشنهاد میشود مقاله 10 سایت برتر دانلود فونت فارسی و رایگان را مطالعه فرمایید.بدون شک این مقاله به شما کمک میکند قلم های حرفه ای و مناسب خود را پیدا کنید.

 

آموزش طراحی منو رستوران

آموزش طراحی منو رستوران

 

یک نکته دیگر که میتوانید از آن استفاده کنید این است که شما در طراحی منو خود میتوانید از دو فونت مجزا استفاده کنید ولی بهتر است که این فونت ها از یک خانواده باشند،به طور مثال میتوانید عنوان ها را با یک فونت و توضیحات مربوطه را با یک فونت دیگر البته از یک خانواده ایجاد کنید.با این کار مشتریان شما میتوانند به راحتی منو شما را مطالعه کنند و سریعتر تصمیم بگیرند.

طرح رنگی

در طراحی گرافیک رنگ ها اهمیت بسیار زیادی دارند تا جایی که شاخه هایی مثل روانشناسی رنگ ها پدید آمد تا طراحان و مدیران و بسیاری از افراد دیگر بتوانند با استفاده از رنگ ها حالت ها و احساسات مختلف را در ما ایجاد کنند.در طراحی منو نیز این موضوع استثنا نیست،توصیه میکنم حتما این مقاله را از وبلاگ گروه طراحی فلامینگو مطالعه کنید.

 

آموزش طراحی منو رستوران

اهمیت رنگ ها در طراحی منو

 

همچنین رنگ ها در خوانا بودن منو ما نیز تاثیر زیادی دارند،به طور مثال اگر از متن قرمز رنگ در یک پس زمینه سبز استفاده کنید احتمالا مشتریان شما پا به فرار خواهند گذاشت.شما باید مطمئن شوید که رنگ قلم با رنگ پس زمینه کنتراست داشته باشد تا خوانایی خود را حفظ کند و همچنین پترن ها و تصاویر شما نیز به شکلی جذاب جلوه میکند.

 

آموزش طراحی منو رستوران

قدرت رنگ ها در تاثیر گذاری بر احساسات ما

 

ایجاد پالت رنگی حرفه ای

ترکیب رنگی منو شما به تنهایی حرف های زیادی راجع به رستوران شما میگوید و به مشتریان نشان میدهد که تا چه اندازه حرفه ای هستید،بنابراین نیاز است تا یک ترکیب رنگی مختص برند خود داشته باشید،در این صورت شما نیاز دارید تا یک پالت رنگ حرفه ای برای خود ایجاد کنید،به همین منظور حتما مقاله 20 سایت برتر ساخت پالت رنگ رایگان را مطالعه فرمایید.

شرکت مشاور رستوران Aaron Allen and Associates در مورد استفاده از رنگ در منو میگوید که : شما می توانید از رنگهای خاص برای ترغیب و ایجاد انگیزه در مشتریان خود استفاده کنید به گونه ای که احساساتی را که به دنبال آن هستید را در آن ها برانگیخته کنید،به عنوان مثال ، استفاده محدود از رنگ قرمز می تواند توجه مشتریان شما را به موارد پر حاشیه ای که می خواهید منتقل کنید ، جلب کند. نارنجی اشتها را تحریک می کند ، در حالی که رنگ قهوه ای با طبیعت و احساسات خاکی ارتباط برقرار می کند. این نشان می دهد که هنگام انتخاب رنگ برای منوی رستوران خود ، باید معنی و کاربردهای رنگ های مختلف را درک کنید.

تصاویر در منو رستوران

تصاویر نیز یکی از بخش های مهم از مراحل آموزش طراحی منو رستوران شما هستند که در استفاده از آن باید احتیاط کرد،ما فقط درمورد تصویری که ممکن است در جلوی منو یا لوگو رستورانتان باشد صحبت نمی کنیم.

در بسیاری از منوهای رستوران تصاویر نادرست ، گمراه کننده و گاه ساختگی از مواردی که ارائه می دهند ، وجود دارد.آخرین باری که شما به یک عکس روی یک منو اشاره کردید و سفارش دادید ، کی بود و آیا دقیقاً همان چیزی را که در تصویر بود و سفارش داده اید،تحویل گرفتید؟

اگر مثل من باشید پس ” آخرین بار ” هیچوقت نبوده!

از تصاویر و عکس ها می توان در یک منوی حرفه ای به طور منطقی استفاده کرد به شرطی که نشان دهید آنچه مشتریان سفارش میدهند همان چیزی باشد که در عکس میبینند.همچنین به شما توصیه میشود که هرگز صفحه را بیش از حد با تصاویر پر نکنید و حتما در صورت امکان از تصاویر واقعی استفاده کنید،تصاویر شما باید با کیفیت باشند و درست عکس برداری شده باشند،همچنین در چاپ آن از کاغذ های با کیفیت استفاده کنید تا کیفیت کار شما بالاتر برود.

 

آموزش طراحی منو رستوران

اهمیت تصاویر در طراحی منو

آموزش طراحی منو رستوران

آموزش طراحی منو رستوران

 

محتوا منو شما

ممکن است برایتان خیلی جذاب باشد که کل داستان رستوران خود و اتفاقاتی که تا به امروز افتاده را برای تک تک مشتریان خود که وارد رستوران میشوند تعریف کنید،بنابراین چاپ آن بر روی منو میتواند یک گزینه منطقی و البته یک ایده عالی باشد،چرا که میتواند یک تجربه لذت بخش برای مشتریان شما و یک حس صمیمیت بین شما و مهمانان شما ایجاد کند.

اما مشکل اصلی در جایی پیش می آید که بسیاری از افراد داستان طولانی خود را در اول منو قرار میدهند،نتیجه این کار معمولا نادیده گرفتن آن است و این یعنی از بین رفتن یک فرصت برای شما چرا که مشتریان شما در مرحله اول میخواهند سفارش دهند و حوصله خواندن یک متن طولانی ندارند،بهترین کار این است که داستان خود را در صفحه آخر و بعد از لیست غذا ها و نوشیدنی های رستوران قرار دهید تا مشتریان در یک فرصت مناسب و زمانی که در انتظار هستند آن را بخوانند.

 

آموزش طراحی منو رستوران

محتوای منو شما

 

محتوای اصلی فهرست شما باید فهرست مواد غذایی و نوشیدنی های شما با یک توضیح کوتاه از مواد تشکیل دهنده آن بدون ایجاد حواشی باشد،برای اینکار همان طور که در اول مقاله ذکر شد از یک فونت خوانا و رنگ مناسب برای آن استفاده کنید و برای هر مواد غذایی و توضیحات آن فاصله مناسب قرار دهید تا به راحتی قابل خواندن باشد.

 

آموزش طراحی منو رستوران

مواد غذایی شما باید در منو خوانا باشند

 

اصلاح غلط املایی

یک موضوع مهم دیگر این است که زمانی که طراحی خود را به پایان رساندید حداقل دوبار دیگر از روی نوشته آن ها بخوانید تا اگر غلط املایی دارید آن را برطرف کنید،غلط املایی یک مشکل شایع در بسیاری از منو هاست و شاید یک موضوع ساده باشد ولی به طور حتم به برند شما آسیب خواهد زد.

چیدمان منو

بسته به نوع رستوران ، مقدار مواد غذایی ارائه شده و سلیقه و انتخاب شما ، چیدمان منوی شما می تواند تک صفحه ای ، پشت و رو یا چند صفحه ای باشد. هرکدام از اینها را می توان به خوبی طراحی کرد به گونه ای که مشتریان از دیدن آن حیرت زده شوند،بله انجام این کار امکان پذیر است.

 

آموزش طراحی منو رستوران

چیدمان منو شما

 

یکی از موارد مهم در انتخاب چیدمان و تعداد صفحات منو شما ،آگاهی از میزان فضای واقعی مورد نیاز منو شماست.فقط به این دلیل که می توانید 20 ماده غذایی را روی یک صفحه کاغذ جا دهید ، لزوماً به این معنی نیست که باید این کار را انجام دهید،مگر اینکه رستوران و یا کافه شلوغی داشته باشید و بخواهید رستوران شما زودتر خلوت شود و مشتری خیلی سریع غذای خود را سفارش دهد.

خواندن اکثر منو های شلوغ سخت است و این به معنی از دست دادن توجه مشتریان است.این حرف به این معناست که ممکن است نتوانید دقیقاً همان چیزی را که مشتری می خواهد به آن ها تحویل دهید ، زیرا نتوانسته چیزی که میخواهد را پیدا کند و یا از بین گزینه های زیاد و در هم نتوانسته انتخاب درستی داشته باشد.

الگو های اسکن چشم

برای اینکه بتوانید بهترین چیدمان ممکن در منو را ایجاد کنید پیشنهاد میشود ابتدا درباره الگو های اسکن چشم کمی مطالعه کنید تا متوجه شوید که افراد مطالعه و تمرکزشان را از کجا شروع و به چه صورت ادامه میدهند،بر خلاف تصور عموم تحقیقات جدید نشان میدهد که مشتریان تمایل دارند منو ها را مانند یک کتاب از راست به چپ مطالعه کنند.بنابراین بهتر است که مهم ترین محصولات غذایی خود را به ترتیب و از بالا سمت راست شروع به چیدن کنید.

انواع خاصی از منوها برای انواع خاصی از رستوران ها مناسب هستند.برای یک رستوران با غذاهای محدود بهتر است از یک منو سبک استفاده شود و یا در رستوران های کوچک بهتر است که ابعاد منو کوچک باشد و کیفیت کاغذ چاپی آن ارزان باشد تا مشتری بتواند آن را پیش خودش نگه دارد و یا برای یک رستوران خانوادگی با تنوع غذایی زیاد یک منو چند صفحه ای میتواند یک گزینه مناسب باشد.بنابراین منویی که برای شما طراحی میشود باید متناسب با نوع رستوران شما باشد.

 

آموزش طراحی منو رستوران

آموزش طراحی منو رستوران

 

منحصر به فرد بودن

با همه این تعاریف تا این جای کار فراموش نکنید که هدف شما فقط طراحی یک منو حرفه ای نیست،شما باید یک منو حرفه ای که مناسب برند شماست طراحی کنید،در پایین میتوانید چند منو منحصر به فرد ببینید که برای برند مورد نظر به صورت اختصاصی طراحی شده،اگر هنوز در پیدا کردن ایده برای طراحی منو خود مشکل دارید پیشنهاد میشود این لینک را دنبال کنید تا با دیدن طرح های خلاقانه و جذاب بتوانید یک منو حرفه ای برای برند خود ایجاد کنید.

 

آموزش طراحی منو رستوران

طراحی منو حرفه ای مختص برند

آموزش طراحی منو رستوران

آموزش طراحی منو رستوران

آموزش طراحی منو رستوران

منو رستوران

 

از شما بسیار ممنونیم که تا آخر مقاله آموزش طراحی منو رستوران به روش حرفه ای ها با ما همراه بودید،امیدوارم تا به اینجای کار متوجه شده باشید که در طراحی منو خود چه نکاتی را باید رعایت کنید و از انجام چه کاری باید دوری کنید تا در نهایت بتوانید یک منو حرفه ای و جذاب داشته باشید.

به شما توصیه میکنم در صورتی که به اصول طراحی و گرافیک مسلط نیستید حتما طراحی منو خود را به طراحان حرفه ای بسپارید،شما برای یک طراحی اختصاصی یک بار هزینه خواهید کرد و مطمئن باشید که این هزینه ارزش بالایی برای فروش و برندینگ شما خواهد داشت.یک منو حرفه ای در صورتی که به درستی طراحی شود میتواند فروش و برندینگ شما را متحول کند.

منبع : zilliondesigns.com
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید