نکات طراحی سربرگ
2020/11/03
117 بازدید

10 نکته مهم در طراحی سربرگ حرفه ای

شاید تصور کنید که دوران استفاده از سربرگ ها برای تبادل نامه بین شرکت ها و ادارات به سر آمده و دیگر تکنولوژی جای این کاغذ بازی ها را گرفته،اما اشتباه نکنید! از سربرگ ها هنوز هم در ادارات و شرکت ها به منظور ارسال و دریافت نامه های اداری و سازمانی استفاده میشود.درست است که امروزه استفاده از ایمیل بسیار رایج شده و انجام این کار را برای ما آسان کرده اما این پیام های دیجیتالی به اندازه سربرگ ها رسمی نیستند.به همین خاطر است که اکثر شرکت ها و ادارات از سربرگ ها و یا ست اداری مخصوص خود استفاده میکنند.اما نحوه طراحی سربرگ ها به دلیل اهمیت بالایی که در رد و بدل کردن نامه ها دارند بسیار مهم است.به همین خاطر مقاله نکات طراحی سربرگ  را که در آن به بررسی 10 نکته مهم پرداخته ایم برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

1- اصول پایه را رعایت کنید

هر طراحی میداند که طراحی یک صفحه خالی و سفید در ابتدای کار تا چه اندازه میتواند سخت و خسته کننده باشد،اما قبل از اینکه شروع به اضافه کردن تصاویر و المان های خود در سربرگ کنید چند لحظه وقت بگذارید تا سربرگ خود را بر اساس استاندارد های طراحی تنظیم کنید.

در ابتدا باید مطمئن شوید که از یک نرم افزار استاندارد استفاده میکنید.شما میتوانید از نرم افزار های زیادی برای طراحی سربرگ استفاده کنید،مثل فتوشاپ و illustrator . حتی میتوانید از word برای layout سربرگ خود استفاده کنید.{برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش طراحی سربرگ در word را مطالعه کنید}. هر چند پیشنهاد میشود از word برای طراحی سربرگ استفاده نکنید چرا که در ادامه کار با محدودیت های زیادی مواجه میشوید و نمیتوانید هر چیزی که بخواهید را پیاده سازی کنید،در صورتی که تخصص لازم در طراحی گرافیک را ندارید پیشنهاد میشود طراحی آن را به طراحان و گرافیستان حرفه ای بسپارید.

همچنین نرم افزار های طراحی سربرگ فقط به همین موارد بالا خلاصه نمیشوند.نرم افزار قدرتمند Adobe indesign و Quark xPress نیز میتوانند برای شما انتخاب مناسبی باشند.

اگر مصمم به استفاده از فتوشاپ هستید فراموش نکنید که در هنگام ایجاد فایل جدید Canvas را بر روی 300 DPI تنظیم کنید تا در هنگام چاپ افت کیفیت نداشته باشد.همچنین قبل از شروع به طراحی سایز سربرگ خود را مشخص کنید،رایج ترین ابعاد طراحی سربرگ در ایران سایز های A4 , A5 , A6 هستند و شما باید بنا به نیاز و درخواست کارفرما ابعاد سربرگ را تعیین کنید.

 

نکات طراحی سربرگ

اصول پایه طراحی سربرگ

 

و در آخر مطمئن شوید که طرح شما سادگی خود را حفظ کرده باشد،شما در حال طراحی پوستر یا مجله نیستید که بخواهید صفحه خالی را تا جای ممکن شلوغ کنید تا نتیجه لازم را بگیرید،طرح سربرگ شما باید سادگی و جذابیت خود را حفظ کند.

2- حاشیه های جذاب طراحی کنید

دومین نکته از نکات طراحی سربرگ که رعایت آن اهمیت بالایی دارد استفاده از حاشیه هاست.طی دو دهه گذشته ما پیشرفت خارق العاده ای در صنعت چاپ داشته ایم و اکنون میتوانیم به راحتی و حتی در خانه اقدام به چاپ سربرگ رنگی با کیفیت بالا کنیم،همین موضوع به ما این فرصت را میدهد تا سربرگ هایی جذاب با هر تنوع رنگی چاپ کنیم و از تک رنگ بودن و یا سیاه و سفید بودن آن ها خلاص شویم.استفاده مناسب از رنگ ها به ما کمک میکند طرح هایی ایجاد کنیم که توجه هر فردی را به خود جلب میکند.

 

نکات طراحی سربرگ

تاثیر استفاده از حاشیه در طراحی سربرگ

 

همان طور که گفته شد شما باید به گونه ای از رنگ ها استفاده کنید که علاوه بر جذابیت بخشیدن به سربرگ شما،حواس افراد را از محتوای آن که مهم ترین قسمت سربرگ است پرت نکند،به همین دلیل استفاده از حاشیه ها (Border) میتواند یک انتخاب ایده آل برای شما باشد.

همچنین حاشیه ها به قاب بندی محتوای سربرگ شما کمک می کنند و با این کار توجه خواننده را به متن آن جلب می کنند.یک حاشیه جذاب که به درستی طراحی شده به همان روشی که یک قاب عکس به زیبایی یک نقاشی را به نمایش می گذارد ، کمک می کند تا توجه بیننده را به محتوای مرکز طرح جلب کند.در زیر نمونه ای از حاشیه هایی که به شکلی حرفه ای طراحی شده اند را مشاهده میکنید.

 

نکات طراحی سربرگ

اهمیت استفاده از border در سربرگ

نکات طراحی سربرگ

نکات طراحی سربرگ

 

3- از تصاویر هندسی برای پس زمینه استفاده کنید

استفاده از تصاویر وکتور و هندسی در طرح میتواند یک گزینه مناسب برای جذابیت بخشیدن به سربرگ شما باشد،این یک روند بسیار جسورانه است که از طراحی دیجیتال الهام گرفته شده بنابراین برای شرکت های مرتبط با فناوری میتواند بسیار مناسب باشد.

همچنین با ایجاد اشکال تکراری در نرم افزار های قدرتمند گرافیکی مثل illustrator و استفاده از افکت های رنگی میتوانید طرح های سه بعدی ایجاد کنید که بسیار جذاب و چشم گیر هستند.همچنین اگر در حال طراحی ست اداری هستید میتوانید از این الگوی طراحی به راحتی در سایر طرح ها استفاده کنید درست مانند تصویر زیر،بدین ترتیب یک طرح یکنواخت و جذاب در تمام طرح های خود خواهید داشت.

 

نکات طراحی سربرگ

استفاده از اشکال هندسی در طراحی سربرگ

 

4- طرحتان را با یک هدر خلاقانه شروع کنید

چهارمین نکته از نکات طراحی سربرگ استفاده از هدر است.یکی از ایده های جذاب که میتوانید در سربرگتان پیاده کنید استفاده بهینه از هدر (header) است.این کار شاید جزو سبک های سنتی باشد اما شما میتوانید با یک تصویر پس زمینه جذاب یا یک رنگ مناسب آن را بروز کنید.

سربرگ زیر که با الهام از لیمو طراحی شده نمونه ای عالی از یک طراحی ساده و مدرن است که باعث میشود طرح شما هم کمی از خشک و رسمی بودن آن فاصله بگیرد.

 

نکات طراحی سربرگ

استفاده از هدر جذاب در سربرگ

 

همچنین قرار دادن لوگو و امضا خود در هدر سربرگ بهترین گزینه برای شماست تا در ابتدای کار برند خود را به نمایش بگذارید. بنابراین اگر به دنبال ایجاد یک نام تجاری به یاد ماندنی برای برند خود هستید ، یک هدر ساده و چشم نواز سبک مناسبی است.

5- خود را با مخاطب سازگار کنید

اگر به شدت در حال کار بر روی گرافیک و ظاهر سربرگ خود هستید شاید بهتر باشد همین حالا کمی مکث کنید و فکر کنید که واقعا این سربرگ را برای چه کسی طراحی میکنید؟

هیچ چیز نامناسب تر از طراحی سربرگی چند رنگ و فانتزی با کلی طرح و شکل برای یک شرکت رسمی نیست.زمانی که سفارشی برای طراحی سربرگ دریافت میکنید باید حتما ببینید در حال کار با چه کسی هستید و بر اساس آن سربرگ خود را طراحی کنید.به عنوان مثال،طراحی مینیمالیستی و تک رنگ برای شرکت های حقوقی بسیار مناسب است و یا عدم استفاده از حاشیه و رنگ میتواند برای شرکت های سنتی تر بسیار مناسب باشد.

 

نکات طراحی سربرگ

شناخت مخاطب هدف

نکات طراحی سربرگ

نکات طراحی سربرگ

 

6- لوگو برند خود را در سربرگ قرار دهید

ششمین نکته از نکات طراحی لوگو مربوط به تبلیغات شخصی شماست.کمی تبلیغات شخصی برای خودتان هرگز کسی را اذیت نمیکند،آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک طراحی برند اساسی برای خود داشته باشید؟در صورتی که طراحی های خلاقانه ای دارید میتوانید با قرار دادن لوگو و یا امضای خود یک رد پا در کار های خود به جا بگذارید.این کار یک روش عالی است تا به مخاطبان خود نشان دهید که در کار خود جدی هستید.

 

نکات طراحی سربرگ

ایجاد رد پا در طراحی های خود

 

استفاده از لوگو بهترین کار برای ایجاد یک برند قوی است و استفاده از آن هم بسیار ساده و راحت است پس فراموش نکنید که بعد از هر کاری البته اگر اجازه آن را دارید امضا یا لوگو خود را در آن قرار دهید.

7- از روانشناسی رنگ ها بهره ببرید

یکی از نکات طراحی سربرگ که بسیار هم مهم است استفاده از روانشناسی رنگ هاست.رنگ ها موثر ترین روش دستکاری و ایجاد تاثیر روانی در سربرگ ها بر روی افراد هستند.استفاده از انواع تن رنگ ها میتواند احساسات مختلفی را بروز دهد.به طور مثال استفاده از رنگ های روشن مثل زرد،آبی و قرمز باعث از بین رفتن روحیه میشود و احساس قاطعیت و مثبت بودن را بروز میدهد،به همین دلیل قبل از شروع طراحی گرافیک خود حتما مبحث روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندینگ را مطالعه کنید.

 

نکات طراحی سربرگ

روانشناسی رنگ ها در طراحی سربرگ

 

8- یک قالب مناسب انتخاب کنید شروع به طراحی کنید

زمانی که در حال طراحی یک مجموعه اوراق هستید سعی کنید تمرکز خود را بر روی یک طرح یا عنصر بگذارید و زمانی که از طرحی که ایجاد کرده اید راضی بودید آن را بر روی سایر طرح های خود اجرا کنید.حال این عنصر میتواند هر چیزی باشد،چه یک لوگو باشد یا یک کارت ویزیت.

در اینجا در تصویر زیر یک پالت رنگی از رنگ های بنفش ، نارنجی ، خاکستری و آبی بر روی یک مجموعه بسیار ساده از اشکال اعمال شده است. طراح از این موارد به عنوان بلوک های ساختاری برای ایجاد یک طرح هندسی جالبتر استفاده می کند ، که از آنها برای تزئین سربرگ ، کارت ویزیت و سایر موارد در مجموعه ست اداری خود استفاده می کند.در صورتی که میخواهید پالت رنگی اختصاصی خود را ایجاد کنید مقاله ساخت پالت رنگی رایگان را مطالعه فرمایید.

 

نکات طراحی سربرگ

استفاده از قالب مناسب سربرگ

 

9- تصاویر را با طراحی خود تلفیق کنید

سربرگ ممکن است مکان درستی برای به نمایش گذاشتن مهارت های استفاده از تصاویر و عکاسی شما به نظر نرسد ، اما ادغام ظریفانه یک عکس در طراحی شما می تواند فوق العاده مدرن و موثر به نظر برسد.

اما در هر سربرگ ممکن است از یک تصویر خاص استفاده شود. این طرح هندسی زیر مثالی شگفت انگیز برای جمع کردن شکل و رنگ و همبستگی آن با یک عکس دراماتیک ، ایجاد ظاهری آینده نگرانه و پیشرفته با فناوری است.

 

نکات طراحی سربرگ

تلفیق تصاویر در طراحی سربرگ

 

در حالی که به نظر می رسد عکس پرتره ممکن است کمی ترسناک یا پرمدعا به نظر برسد ، یک عکس منظره یا یک تصویر پترن می تواند یک بعد جالب توجه به طراحی شما اضافه کند.

نکته: هنگام استفاده از عکس در چیدمان سربرگ ، با شیب و شفافیت سعی کنید تصاویر را به پس زمینه هدایت کنید و ظاهر کلی آن را ظریف و متناسب با حروف نگه دارید.

10- یک مجموعه یکنواخت ایجاد کنید

آخرین نکته از نکات طراحی سربرگ مربوط به ایجاد ست اداری است.بیشتر نمونه کار های نمایش داده شده در این مقاله بیشتر یک مجموعه ست اداری یا اوراق اداری بودند و فقط شامل سربرگ نبود.مهم ترین توصیه های که میتوان به صاحبان شرکت ها و ادارات کرد این است که فقط به طراحی سربرگ بسنده نکنند و برای ایجاد یک هویت بصری مناسب از برندشان ست اداری خود را سفارش دهند تا هر کدام از اوراق شما بیانگر برند شما باشد.برای اینکار هرگز درنگ نکنید و با یک هزینه بسیار مناسب یک ست اداری و مجموعه کامل برای خود داشته باشید.

 

نکات طراحی سربرگ

ایجاد یک ست اداری کامل به جای سربرگ

بسیار خوب در این مقاله ما به شما 10 نکته مهم که در طراحی سربرگ به شما کمک بزرگی میکند را معرفی کردیم و امیدواریم که برای شما تا به اینجای کار مفید واقع شده باشد و اکنون بتوانید سربرگ ها و مجموعه اوراقی را طراحی کنید که توجه افراد را به خود جلب کند.برای مطالعه مقالات بیشتر و یا سفارش طراحی سربرگ و ست اداری همین حالا با ما تماس بگیرید.

منبع : design.tutsplus.com
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید