اشتباهات رایج طراحی لوگو
2020/11/19
132 بازدید

10 اشتباه رایج در طراحی لوگو

اگر فکر میکنید که طراحی لوگو کار آسانی است به احتمال زیاد طراح نیستید،حتی برای افرادی که بسیار حرفه ای هستند و سال ها تجربه در این زمینه دارند اشتباهات طراحی لوگو امری بدیهی است و اجتناب ناپذیر است.طراحی لوگو امری بسیار پیچیده و چالش برانگیز است و اوج توانایی یک طراح را میطلبد.انجام این کار نیاز به گذراندن یک سری فرایند مشخص دارد که ممکن است برای بسیاری از افراد خسته کننده باشد چرا که به تحقیق و تخصص و البته کمی تدبیر نیاز است.

به همین دلیل به شما تضمین میدهم اگر طراحی لوگو خود را به یک کارآموز ساده یا برادرزاده تان بسپارید هرگز نتیجه ای برای شما نخواهد داشت.اما مطمئن باشید حتی طراحان حرفه ای هم در بعضی مواقع با مشکل روبرو میشوند.گاهی اوقات حتی یک اشتباه کوچک میتواند طرح شما را خراب کند بدون اینکه خودتان متوجه شوید،به همین دلیل بسیار مهم است که بدانید چه کارهایی را در فرایند طراحی نباید انجام دهید.

10 اشتباه بزرگ در طراحی لوگو

تیم ما در زمینه طراحی لوگو تجربه زیادی دارند و به همین دلیل میتوانیم به شما کمک کنیم تا از بروز این اشتباهات در فرایند طراحی آرم خود جلوگیری کنید.اگر در حال طراحی لوگو جدید خود هستید یا با طرح فعلی به مشکل برخورده اید در اینجا میتوانید خلاصه ای از رایج ترین اشتباهات طراحی لوگو به همراه نحوه بر طرف کردن آن ها را مطالعه کنید.

1- دنبال نکردن یک فرآیند بصری

اگر به تیم خود بگویید شروع به طوفان فکری برای ایده یابی کنند ، ممکن است در نهایت با 3 تا 300 ایده روبرو شوید. اگر به تیم خود بگویید یکی را انتخاب کنند (بدون هیچ گونه راهنما یا استدلال) ، ممکن است محدود کردن آن برای تیم شما غیرممکن باشد. نتیجه این کار چیست؟ از همفکری و ایده های تیمتان نتیجه ای نخواهید گرفت.

به همین دلیل داشتن یک فرایند بصری مشخص که به شما کمک میکند یک لوگو قوی و مناسب با برندتان ایجاد کنید ضروری است.

راه حل

راه حل این است که شما به اصول طراحی لوگو و مراحل انجام آن مسلط باشید،برای این کار بهتر است مقاله آموزش طراحی لوگو در 7 مرحله را مطالعه کنید و سپس برای اینکه در این زمینه حرفه ای شوید در یکی از دوره های آموزشی طراحی گرافیک شرکت کنید،برای این منظور پیشنهاد میشود مقاله 10 سایت برتر آموزش طراحی گرافیک در ایران را مطالعه کنید.

2- اصطلاحات شما را گیج می کند

یکی از اشتباهات طراحی لوگو که اکثر طراحان تازه کار با آن روبرو میشوند عدم آشنایی با اصطلاحات است.اگر میخواهید پروژه های شما به شکلی اصولی و خلاقانه پیش برود،باید تمام اعضای تیم به یک زبان با یکدیگر صحبت کنند، بنابراین ، استفاده از اصطلاحات مناسب مهم است.

راه حل

با اصطلاحات آشنا شوید و آن ها را به خاطر بسپارید،ما معمولا از کلمه لوگو یا آرم برای تصویری که مربوط به نام تجاری شماست استفاده میکنیم،اما در طراحی لوگو،تعاریف مشخصی برای انواع لوگو وجود دارد که بهتر است با آن ها آشنا باشید.در کل 7 نوع لوگو وجود دارد که میتوانید برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با آن ها مقاله انواع لوگو را مطالعه نمایید.

1:لوگو مونوگرام ( Monogram or Lettermark )

مونوگرام دسته ای از لوگو است که بر مبنای تایپوگرافی است و از حروف تشکیل میشود.در این نوع لوگو معمولا حروف مختصر نام برند لوگو را شکل میدهند.لوگو شرکت هایی مانند IBM , CNN , HP , HBO , NASA از این دسته هستند.

انواع لوگو - لوگو HP

انواع لوگو – لوگو HP

انواع لوگو - لوگو CNN

انواع لوگو – لوگو CNN

 

2: لوگوتایپ ( Logotype or Wordmarks )

همانند مونوگرام ، لوگو تایپ ها لوگو هایی بر اساس فونت هستند و بر روی نام برند تمرکز دارند.لوگو هایی مانند visa و coca-cola از این نوع لوگو ها هستند.

انواع لوگو - لوگو coca cola

انواع لوگو – لوگو coca cola

انواع لوگو - لوگو visa

انواع لوگو – لوگو visa

3: لوگو تصویری ( Pictorial marks or logo symbols )

بسیاری از شما خوانندگان عزیز زمانی که به لوگو ها فکر میکنید معمولا این دسته از لوگو ها در ذهنتان تجسم میشود.لوگو های تصویری همان طور که از نامش پیداست یک طرح بر مبنای گرافیک و آیکون است.نماد اپل ، توییتر و بسیاری از برند های بزرگ دنیا در این دسته جای میگیرند.

انواع لوگو - لوگو توییتر

انواع لوگو – لوگو توییتر

انواع لوگو - لوگو اپل

انواع لوگو – لوگو اپل

4: لوگو انتزاعی ( abstract logo marks )

لوگو های انتزاعی دسته ای از لوگو های تصویری هستند که مفهوم خاصی ندارند و قابل تشخیص نیستند.به طور مثال لوگو اپل قابل تشخیص است و شما به راحتی متوجه میشوید که تصویر یک سیب است اما لوگو شرکت هایی مانند BP , adidas و pepsi مفهوم تصویری خاصی ندارند.

انواع لوگو - لوگو BP

انواع لوگو – لوگو BP

انواع لوگو - لوگو pepsi

انواع لوگو – لوگو pepsi

5: لوگو Mascots

لوگو های Mascots ، لوگو هایی هستند که یک شخصیت مصور را در بر میگیرند.اغلب این شخصیت ها کارتونی و سرگرم کننده هستند. لوگو های Mascots یک راه عالی برای ایجاد شخصیت های گویا است.

انواع لوگو - لوگو mascouts

انواع لوگو – لوگو mascouts

 

6: لوگو ترکیبی ( The combination mark )

لوگو ترکیبی یک دسته از 7 نوع لوگو است که متن و تصویر میتوانند در کنار هم قرار بگیرند و یا از بین هم عبور کنند.از معروفترین آن ها میتوان به لوگو کینگ برگر و LACOSTE اشاره کرد و در بین برند های ایرانی میتوان به لوگو سایت آپارات و اسنپ و … اشاره کرد.

انواع لوگو - لوگو ترکیبی

انواع لوگو – لوگو ترکیبی

 

7: لوگو emblem

این دسته از لوگو ها که ظاهری سنتی و قدیمی دارند بیشتر در مدارس و شرکت ها و ارگان های دولتی مورد استفاده قرار میگیرد و در صورت استفاده درست میتواند بسیار موثر باشد.

انواع لوگو - لوگو emblem

انواع لوگو – لوگو emblem

 

معمولا شرکت های نوپا سعی میکنند از لوگو های ترکیبی استفاده کنند تا ضمن ساخت یک لوگو جذاب که در ذهن مخاطبان میماند بتوانند نام برندشان را نیز به افراد معرفی میکنند.شناخت نیاز کارفرما با توجه به نوع کسب و کار آن ها در این مرحله بسیار ضروری است و بسیار مهم است که شما این لوگو ها را به خوبی بشناسید.

3- عدم انجام تحقیقات کافی

یکی از مهم ترین اشتباهات طراحی لوگو مربوط به این مرحله است.طراحی لوگو اساساً یک چالش ارتباطی است.به نظر شما چگونه می توان از طریق تصاویر به صورتی ذاتی با برند تجاری ارتباط برقرار کرد؟برای انجام این کار باید به خوبی بدانید که چه کار میکنید.با انجام تحقیقات در زمنیه برند مورد نظر و رصد رقبا و الگو گرفتن از ویژگی های آن ها میتوان به شناخت کافی از برند مورد نظر رسید.همین موضوع یعنی انجام تحقیقات جامع میتواند به شما کمک کند لوگو هایی بی نظیر ایجاد کنید.

اکثر طراحان تازه کار این موضوع را جدی نمیگیرند و حتی در مورد آن چیزی نمیدانند! گاهی طراحان آماتور بدون شناخت کافی از برند مورد نظر و عدم آموزش های مناسب اقدام به طراحی لوگو های ضعیفی میکنند که برند آن ها را به درستی منعکس نمیکند.

4- طراحی لوگو به صورت رنگی (در مرحله اول)

یک لوگو خوب و حرفه ای باید به صورت تک رنگ عالی به نظر برسد.درست است که رنگ ها در طراحی بسیار مهم هستند ولی شروع طراحی با استفاده از رنگ ها نمیتواند گزینه مناسبی باشد،لوگویی که طراحی میکنید ممکن است در مکان های گوناگون و در پس زمینه های مختلفی قرار بگیرد و به همین دلیل قابلیت تک رنگ بودن یا سیاه و سفید بودن یک امر ضروری و حیاتی برای لوگو شماست.

راه حل

برای اطمینان از اینکه لوگو شما واقعا مناسب است،ابتدا آن را به صورت سیاه و سفید ایجاد کنید،این به شما کمک میکند تا طرح های خود را محدود تر کنید و زمانی که به طرح ایده آل خود رسیدید میتوانید با رعایت قواعد و اصول روانشناسی رنگ ها لوگو خود را رنگی کنید.در ضمن حتما سعی کنید در طراحی لوگو خود از بیش از 3 رنگ استفاده نکنید.

در تصویر زیر میتوانید نمونه لوگو هایی را ببینید که در ابتدا به صورت سیاه و سفید ایجاد شده اند و در نهایت از بین طرح های مختلف بهترین آن به عنوان طرح اصلی انتخاب شده و در نهایت از رنگ ها در طراحی آن استفاده شده.

طراحی لوگو به صورت تک رنگ

طراحی لوگو به صورت تک رنگ و رنگی

 

5- استفاده از تایپوگرافی یکسان در طراحی لوگو و محتوای برند

وقتی نوبت به طراحی لوگو های نوشتاری میرسد هدف شما باید این باشد که تا جای ممکن آن را ساده و تمیز نگه دارید،اما شما نمیتوانید از یک سری تایپوگرافی ها ساده و آماده استفاده کنید،چرا؟ به این دلیل که تایپوگرافی لوگو شما باید جذاب و منحصر به فرد و البته که نمایانگر زبان بصری برند شما باشد.

راه حل

راه حل این موضوع بسیار ساده است،شما میتوانید از تایپوگرافی ها و فونت های آماده الهام بگیرید و یا حتی از آن استفاده کنید،اما در نهایت باید یک سری تغییرات کلی روی آن انجام دهید تا ظاهری جذاب و منحصر به فرد برای شما داشته باشد،با این حال بسیاری از طراحان حرفه ای از این روش استفاده میکنند.

بنابراین یکی از مهم ترین کار هایی که شما باید انجام دهید انتخاب فونت مناسب برای استفاده اولیه در طراحی لوگو است،برای این کار شما به منابع معتبر و متنوع برای پیدا کردن فونت های مختلف دارید و برای این منظور توصیه میشود مقاله 10 سایت برتر دانلود فونت فارسی و رایگان را مطالعه فرمایید.

6- استفاده از تصاویر عمومی

یکی از اشتباهات طراحی لوگو که البته موضوع بسیار ساده ای است استفاده از تصاویر عمومی است،بسیار مهم است که از تصاویر عمومی برای طراحی لوگو خود استفاده نکنید،تصاویر عمومی ویژگی خاصی ندارند که افراد به وسیله آن برند شما را به خاطر بسپارند.این تصاویر مفاهیم خود را دارند که برای مردم شناخته شده است،به عنوان مثال دست تکان دادن نماد ارتباط با افراد است،یک لامپ روشن نشان دهنده ایده های بزرگ است و …

راه حل

هدف از طراحی لوگو یافتن چیزی است که نشان دهنده برند شما باشد ، نه یک مفهوم مبهم.البته شما میتوانید همیشه از نماد های مختلف استفاده کنید اما باید خلاق باشید و به دنبال ایجاد مفاهیمی در لوگو باشید که مستقیم با برند شما ارتباط داشته باشد.اگر ایده ای برای ایجاد لوگو به ذهنتان نمیرسد پیشنهاد میشود مقاله ایده طراحی لوگو را مطالعه نمایید.

7- عدم ایجاد لوگو انعطاف پذیر

از لوگو شما به طرق مختلف ، در بسیاری از رسانه ها استفاده خواهد شد. این موارد باید به صورت چاپی ، آنلاین و در اندازه های مختلف (به عنوان مثال ، وب سایت شما) طراحی شود. اگر لوگو شما بیش از حد پیچیده باشد ، در اندازه های کوچکتر خوب دیده نمی شود. اگر خیلی عمومی باشد ، برای جلب توجه مناسب نخواهد بود.

یک لوگو خوب در آینده نیز تاثیر گذار خواهد بود ، به این معنی که با نام تجاری شما رشد می کند و در همه جا به کار می آید.

راه حل

به عنوان اولین کار در طراحی شما باید لوگویی طراحی کنید که در هر سایزی به خوبی دیده شود حتی وقتی به عنوان favicon در سایت استفاده میشود هم باید به خوبی نشان داده شود و پیام خود را به مخاطب انتقال دهد،در مرحله دوم باید لوگو را به گونه ای طراحی کنید که با چاپ و یا قرار دادن در مکان های مختلف به خوبی نمایش داده شود و کیفیت خود را از دست ندهد،برای این کار میتوانید به عنوان نمونه لوگو را در برخی مکان ها مثل سایت و شبکه های اجتماعی و به صورت چاپی در اوراق مختلف قرار دهید تا مطمئن شوید لوگو شما به خوبی نمایش داده میشود.

نتیجه

به یاد داشته باشید هویت بصری برند شما چیزی بیشتر از لوگو شماست،اگرچه ممکن است لوگو شما قابل شناسایی ترین عنصر هویت بصری شما باشد ، اما روش های زیادی برای برقراری ارتباط با شما و آنچه که هستید وجود دارد.برای جلوگیری از اشتباهات طراحی لوگو موارد زیر را حتما در طراحی های خود رعایت کنید.

استراتژی برند خود را تکمیل کنید تا مطمئن شوید هویت بصری شما با اهداف برند شما هم سو است.

این مقاله در آینده بروز خواهد شد.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید،اگر سوال و یا مشکلی در زمینه طراحی لوگو دارید خوشحال میشویم که با ما آن را مطرح کنید.

در صورتی که نیاز به خدمات طراحی لوگو دارید و میخواهید لوگویی حرفه ای و منحصر به فرد که مناسب برندتان است داشته باشید میتوانید همین حالا با شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید تا ضمن مشاوره رایگان،سفارش شما ثبت شود.

 

منبع : columnfivemedia.com
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید