نکات طراحی لوگو
2020/07/12
303 بازدید

50 نکته طلایی در طراحی لوگو حرفه ای و تاثیر گذار

بسیاری از طراحان در طول فرایند طراحی لوگو به مشکلات و بن بست های زیادی بر میخورند،گاهی وقت ها ایده ای به ذهنشان نمیرسد و گاهی اوقات نکات حیاتی و طلایی طراحی لوگو را در نظر نمیگیرند و همین باعث میشود طرح نهایی آن ها حرفه ای نباشد.از آن جایی که طراحی لوگو یک کار تخصصی و بسیار مهم میباشد،باید در طراحی آن بسیار دقت کنیم و تا جایی که میتوانیم آن را اصولی و با دقت طراحی کنیم.اگر میخواهید یک طراح حرفه ای باشید و لوگو هایی طراحی کنید که ارزش میلیونی برای شما و برای مشتری یک هویت جدید برای برندش داشته باشد پیشنهاد میکنم که نکات زیر را در طراحی لوگو رعایت کنید.در این مقاله ما نکات طراحی لوگو را که رعایت آن ها در طراحی لوگو مهم است را قرار داده ایم.

با مطالعه همین 50 نکته و رعایت آن ها در فرایند طراحی لوگو میتوانید سطح مهارت های خود را به بالاترین حد برسانید و لوگو های بی نظیری طراحی کنید که ارزش بسیار بسیار بالایی دارد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید: پنهان

1: بدانید لوگو چیست

اول از هر کاری باید بدانید لوگو چیست؟ چه کاری انجام می دهد و برای چه به آن نیاز داریم. لوگو در فرهنگ و زندگی ما آمیخته است، اما سوال اینجاست که لوگو چه کاری انجام می دهد و چرا به آن نیاز داریم؟ جملات زیر از طراح مشهور پل راند نقل قول خواهد شد و به خوبی به سوالات بالا پاسخ می دهد. این جملات از کتاب پلی راند با نام Design Form & Chaos گرفته شده است :

لوگو ابزاری برای طراحی غرور است و باید به بهترین شکل ممکن نشان داده شود. اگر در روابط کسب وکار تصاویر پادشاه باشد، ماهیت این تصویرلوگوست و این مورد همانند جواهرات موجود در تاج پادشاهی عمل میکند.

 • لوگو پرچم، امضاء سپر یا یک نشانه در خیابان است
 • یک لوگو به طور مستقیم فروش را انجام نمی دهد بلکه آن را شناسایی می کند.
 • لوگو به ندرت توصيفي از کسب و کار است
 • یک لوگو معنای خود را از کیفیت چیزی که آن را نشان میدهد دریافت می کند.
 • اهميت لوگو نسبت به محصولاتی که نشان می دهد بسیار کمتر است، چیزی که لوگو نشان مي دهد بسیار مهم تر است.
 • موضوع لوگو می تواند هر چیزی باشد

نقش اصلی لوگو شناسایی و ساده کردن معنای موجود در آن است. طراحی که پیچیده، مبهم و آشفته باشد نمی تواند این معنا را به بیننده منتقل کند. یک لوگو در اصل بیان کننده ماهیت کسب وکار است.حال که متوجه شدید لوگو چیست بسیار مهم است که انواع لوگو را بشناسید،در حال حاضر 7 نوع لوگو وجود دارد که شامل لوگو های تصویری،نوشتاری و ترکیبی از این دو است.

2: یک فرایند طراحی توسعه دهید

دومین نکته از نکات طراحی لوگو فرایند توسعه لوگو است.هر طراح موفقی، فرایند خلاقانه خویش را دارد. این فرآیند به ندرت خطی است و در بیشتر موارد بر اساس شرایط تغییر می کند و خود را با آن سازگار می سازد. برای بیشتر طراحان، لوگو یک فرآیند معمولی شبیه مراحل زیر است:

 • ایجاد یک طرح مختصر از لوگو
 • فاز تحقیق و اکتشاف
 • تولیده ایده و طراحی
 • نمایش طراحی
 • اصلاح و تغيير
 • تحویل فایل لوگو

اگر در یک پروژه مشکلی وجود داشته باشد، مشتری را سرزنش نکنید. در عوض فرآیند طراحی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح نمایید. در مقاله مراحل طراحی لوگو ، 7 مرحله طراحی یک لوگو حرفه ای را آموزش داده ایم،با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد یک لوگو حرفه ای چه فرایندی را طی میکند. در این شرایط قادر خواهید بود از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید. سعی کنید فرایندی را برای خود ایجاد کنید که می تواند برایتان مفید باشد و توانایی های شما را تقویت کند.

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

 

3: اهداف پروژه را تعیین کنید

لوگو تنها یک شکل زیبا نیست که بر روی همه محصولات شرکت قرار داده می شود، بلکه يک شي زیباست که یک عملکرد دارد، ارزش کسب و کار را نشان می دهد و مخاطبان مورد نظر را جلب می کند و سعی میکند در یک بازار بزرگ رقابتی باشد. به همین خاطر درک صحیح اهداف کسب وکار بسیار مهم است . شما باید طراحی داشته باشید که به خوبی کار کند و در نهایت موفقیت آمیز باشد.

4: سوالات مناسب بپرسید

قبل از اینکه بخواهید روی هر پروژه طراحی کار کنید باید بدانید که چرا اینکار را انجام می دهید و چه چیزی طراحی می کنید. استاوارت در کتاب خود توصیه هایی برای طراحان لوگو دارد. استوارت کراوفورد:

اگر مشخصه اصلی طراحی خود را ندانید، چگونه می توانید یک راه حل موثر برای مشکل مشتری خود ایجاد کنید؟ مطمئن شوید که سوالات زیر را در ملاقات های حضوری یا تماس آنلاین از مشتریان خود می پرسید:

آیا یک داستان منحصر به فرد پشت کسب وکار پانام تجاری شما وجود دارد؟

۵۰ کلمه ای که بهتر می تواند کسب و کار شما را تعریف کند چیست؟

اولین و اصلی ترین پیامی که می خواهید به مشتریان خود منتقل کنید چیست؟

پرسیدن چنین پرسش هایی مشتری را وارد می کند عمیق تر در مورد کسب وکار و برند خود فکر کند که در طراحی لوگو به شما کمک خواهد کرد. بر اساس پاسخ ها می توانید لوگویی طراحی کنید که نشان دهنده داستان یک شرکت است

5: بر روی برند شرکت پژوهش انجام دهید

پنجمین نکته از نکات طراحی لوگو پژوهش برند است.این یک موضوع واضح و روشن است اما باید بدانید که شرکت مقابل چه کاری انجام می دهد و چرا در این حوزه فعالیت دارد. تاریخچه شرکت را پیدا کنید، محصولات و خدماتی که ارائه می کند را بشناسید و به دنبال مشکلاتی باشید که این شرکت در حال حل کردن آن است. به دنبال درک ارزش های شرکت باشید. پیامی که شرکت مورد نظر قصد دارد به مخاطبانش منتقل کند چیست و احساس مشتری بعد از تعامل با برند چگونه خواهد بود؟ پاسخ به این سوالات می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی طراحی داشته باشد

6: رقبا را بررسی کنید

ششمین نکته از نکات طراحی لوگو بررسی رقبا است.درک صحیح و شناخت رقبا بسیار ارزشمند است زیرا می توانید هویت مخاطبانی را به دست آورید که در حال حاضر با بخش مورد نظر آشنایی کافی دارند. این اطلاعات شما را مطمئن می سازد که از تقليد ناخواسته از برندهای موجود اجتناب می کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که شناسایی رقبا همیشه هم کار آسانی نیست.

برخی از اوقات مشتریان در مورد رقبای خود توضیحاتی خواهند داد اما ارزیابی های آنها ممکن است صحيح نباشد. به همین خاطر بهتر است اطلاعاتی که از مشتریان خود به دست آورده اید را با تحقیقات خود ترکیب کنید. به ماهیت رقبای اصلی نگاه کنید افرادی که خدمات با محصولات یکسانی را در اختیار مخاطبان هدف قرار می دهند.

همچنین بهتر است ماهیت رقبای غیر مستقیم مشتریان را نیز شناسایی کنید. هدف شما طراحی لوگویی است که شرکت را از رقبایش متمایز می کند. تکرار دوباره کارهایی که رقبا انجام داده اند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. ثبت بصری لوگوی رقبا و هویت آن بسیار ارزشمند است زیرا در نهایت می توانید لوگوی طراحی شده را قبل از تحویل با آن مقایسه کنید و از متمایز بودن آن مطمئن شوید.

7: مخاطبان هدف را بشناسید

باید مخاطبانی که کسب و کار موجود هدف قرار داده است را بشناسید. در این شرایط قادر خواهید بود لوگویی طراحی کنید که برایشان جذاب است. برخی از شرکت ها می توانند مخاطبان هدف را با دقت شناسایی کنند اما برخی دیگر در این مورد مطمئن نخواهند بود یا ممکن است بخواهند همه افراد را هدف قرار دهند. در چنین شرایطی ، از مشتریان خود بخواهید مشتریان ایده آل خود را توصیف کنند جمعیت مخاطبان هدف را نیز درک کنید. سن، جنسیت، موقعیت، سطح ورودی، سبک زندگی، رفتار و موارد دیگر باید شناسایی شود. نیازهای آنان را به خوبی درک کنید و به دنبال مشکلاتی باشید که ممکن است در زندگی روزمره خود تجربه کنند.

8: طراحیتان کجا و چگونه استفاده میشود

می توان در مورد جایی که لوگو مورد استفاده قرار می گیرد فرضیاتی داشت. به عنوان مثال لوگوی یک شرکت ممکن است در سایت، رسانه های اجتماعی، در طراحی کارت ویزیت و فروشگاه مورد استفاده قرار گیرد. اما در هر کسب وکاری ممکن است محدودیت های خاصی در اندازه یا سناریوها وجود داشته باشد که باید در طول فرآیند طراحی مد نظر قرار گیرد. به دست آوردن حقایق بسیار مهم است.

9: گرایش ها را درک کنید اما دنبال نکنید

نهمین نکته از نکات طراحی لوگو موضوع گرایشات است.در دنیای گرایش ها و تمایلات، دنبال کردن مد بسیار ارزشمند است به خصوص اگر در یک جامعه مد محور زندگی می کنید. با این حال در دنیای طراحی لوگو این مورد به هیچ عنوان صحیح نیست. دنبال کردن تمایلات و گرایش های طراحی به این معناست که خود را در جامعه غرق می کنید و طراحی شما مشابه طراحی های دیگران است. هدف از طراحی لوگو کمک به شناخت برند است. به همین خاطر بهتر است از دنبال کردن روندها و گرایشات خودداری کنید و روی پای خود بایستید تا موفق شوید.

عیب دیگری که دنبال کردن گرایش ها دارد این است که طراحی شما بعد از مدتی قدیمی می شود. حالا سوال اینجاست که از کجا می توان گرایش های موجود را شناسایی کرد؟ هر سال، بیل گاردنر گزارشی را در مورد تمایلات و گرایش های موجود در حوزه طراحی لوگو جمع آوری می کند. او اینکار را با جمع آوری لوگو در یک پایگاه داده آغاز می کند و سپس آنها را با لوگوهای سال قبل مقایسه می کند. هر گروه تازه ای که قبلا دیده نشده است به عنوان ترند (گرایش) در نظر گرفته می شود.

10: بدانید کی و چرا طراحی خود را تغییر بدهید

دلیل اصلی برای طراحی دوباره  یک لوگو، غیر حرفه ای و قدیمی بودن ظاهر آن است. در این موارد، ممکن است مشتری لوگو خود را توسط ابزار های طراحی لوگو آنلاین طراحی کرده باشد و یا از طراح بی تجربه برای اینکار استفاده کرده باشد. انجام تحقیقات می تواند به شما کمک کند تغییرات مورد نیاز را تشخیص دهید. دلیل دیگر برای طراحی دوباره یک لوگو ( حتی لوگویی که بسیار خوب طراحی شده و قابل تشخیص است، نشان دادن تغییراتی است که در کسب و کار مورد نظر ایجاد شده است. این تغییر می تواند یک ماموریت جدید، ادغام با شرکت دیگر با مالکیت باشد. طراحی دوباره یک عنصر بصری می تواند شرکت را دوباره برجسته کند و انرژی مورد نیاز کارمندان را فراهم آورد. مقدار تغییری که باید بر روی لوگو انجام شود به تغییر اهداف، ماموریت ها و برند بستگی دارد.

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

11: لوگو و برند را با هم اشتباه نگیرید

بیشتر افراد همچون طراحان، لوگوی شرکت را به عنوان برند می شناسند در حالیکه اینگونه نیست. لوگو یک سمبل و تعیین کننده ماهیت است. برخی از افراد نیز بر این باورند که برند به معنای لوگوی شرکت به همراه عناصر بصری دیگر همچون امضا، سایت و کارت ویزیت است اما این موضوع نیز صحیح نیست. این عناصر ماهیت و هویت یک برند را تشکیل می دهند. همه این موارد به صورت استراتژیک برای منتقل کردن ماموریت ، بینش و ارزشهای یک شرکت به مخاطبان هدف طراحی شده اند.

حالا واقعا برند چیست و چه معنایی دارد؟ نقل قول زیر از جف بزوس این موضوع را به خوبی روشن می کند: برند همان چیزی است که افراد به هنگام نبود شما، در مورد شما می گویند برند دقیقا همان چیزی است که افراد در مورد شما و شرکتتان حس می کنند. با تعامل برقرار کردن می توان به این موضوع پی برد. بهترین روش برای درک این موضوع این است که تصور کنید لوگوی شرکت همانند صورت شماست. پس برند در برگیرنده شخصیت و کاراکتر شماست. برند ضرورتا هر چیزی است که نشان می دهید.

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

 

12: آموزش های آنلاین را مشاهده کنید

دوازدهمین  نکته از نکات طراحی لوگو دنبال کردن اموزش های آنلاین است.یکی از اسان ترین روش ها برای یادگیری و بهبود مهارت های طراحی لوگو، مشاهده آموزش های آنلاین است. سایت هایی همچون لیندا و Skillshare یادگیری فرایند طراحی لوگو را ساده تر و آسان تر می کنند. هر دوی این سایت های کتابخانه بسیار بزرگی از آموزش های مرتبط با طراحی لوگو و تایپوگرافی دارند. اصلا مهم نیست در چه سطحی از دانش قرار گرفته اید. مطمئن باشید تماشای آموزش های آنلاین همیشه ارزشمند خواهد بود. این مورد یکی از بهترین روش ها برای دیدن ابزارها، تکنیک ها و رویکردهای جدید است.

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

 

13: کتاب های خوب بخوانید

یکی از نکات طراحی لوگو که بسیار مهم است خواندن کتاب های خوب است.کتاب بینش عمیقی در مورد افراد و کارهایی که تا به حال کرده اند ارائه می کند. بسیاری از طراحان حرفه ای با خواندن کتاب های عالی، درس های زیادی گرفته اند و چیزهای با ارزشی آموخته اند. در ادامه کتاب هایی را معرفی می کنیم که مرتبط با طراحی لوگوست. فقط توجه داشته باشید که این کتاب ها به زبان اصلی نوشته شده اند

 • طراحی فوق العاده، نوشته گرت هاردی (Smashing Logo Design)
 • عقيده لوگو، نوشته بیل گاردنر (Logo Creed)
 • عشق طراحی، لوگو نوشته دیوید ایری ( Logo Design Love)

14: با وبلاگ های طراحی بروز باشید

یکی از نکات طراحی لوگو دنبال کردن وبلاگ های طراحی است.بعد از اینکه فهمیدید دقیقا می خواهید چه کاری انجام دهید ( از طریق کتاب ها و آموزش های موجود) یکی از بهترین روش ها برای به روز بودن، مطالعه وبلاگ های مرتبط با طراحی است. در ادامه با برخی از سایت های خارجی مرتبط با طراحی آشنا می شوید:

 • Logo Geek Logo Design Love. The Branding Source
 • Creative Blog (يخش برندینگ)
 • BrandNew
 • Design Week (بخش برندینگ)
 • Logo Designer : The Logo Smith
 • Just Creative Identity Designed.
 • Logo Lounge

15: کار خود را بر روی کاغذ آغاز کنید

پانزدهمین نکته از نکات طراحی لوگو طراحی روی کاغذ است.بسیاری از طراحان طرفدار فرایند پیش طراحی لوگو پر روی کاغذ هستند. این روش یکی از بهترین و آسان ترین روش ها برای به دست آوردن ایده های ناب و عالی است. شما می توانید طرح های خود را همیشه و در همه جا همراه خود داشته باشید.

هارون دار پلین:

همیشه کار خود را بر روی کاغذ شروع کنید. آزادی بیشتری در این مورد وجود دارد. همچنین سرعت کار نیز بالاتر می رود. اتفاقات خوبی رخ می دهد و در این شرایط قادر خواهید بود معجزه طراحی بر روی کاغذ را درک کنید. با استفاده از طراحی بر روی کاغذ روشی خواهید داشت که تست شده و می تواند ایده خوبی تولید کند. به خاطر داشته باشید که اینکار را در دفترچه مخصوص خود انجام دهید تا هم عملکرد بهتری داشته باشید و هم از آن نگهداری کنید

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

 

16: با استفاده از روش smart طراحی کنید

یک لوگو باید به روش smart طراحی شده باشد.این واژه از کلمات ساده،به یادماندنی،مناسب،با قابلیت اندازه بندی مجدد و بی انتها گرفته شده است.

17: حتی ایده های بد را نیز طراحی کنید

یکی از نکات طراحی لوگو که مهم است رسم ایده های غیر جذاب است.حتی ایده بد را نیز به تصویر بکشید.حتما از خود میپرسید چرا باید ایده های بد را هم طراحی کنیم؟سوال بسیار خوبی است.این کار به شما کمک میکند ذهن خود را از موارد مزاحم پاک کنید و بر روی کار خود تمرکز داشته باشید.طراحی یک ایده بد بر روی کاغذ ممکن است به ایده بهتری بیانجامد که امکان ترسیم آن در ذهن وجود نداشت.

 

18: طراحی خود را ساده تر کنید

هجدهمین نکته از نکات طراحی لوگو ساده طراحی کردن است.مايكل بيروت یکی از طراحان مشهور در زمینه لوگو ، معتقد است اولین و مهم ترین چیزی که در طراحی لوگو باید رعایت شود سادگی آن است اگر چه این جمله کمی ساده به نظر می رسد اما یکی از مهم ترین قوانين در حوزه طراحی است. سادگی، باعث می شود لوگوی طراحی شده قابل تشخیص، به یاد ماندنی و تطبیق پذیر باشد. طراحی یک لوگوی ساده بسیار چالش برانگیز است. اگرچه به نظر می رسد کار دشواری در پیش نداشته باشید اما هرکدام از اشيا باید به درستی در جای خود قرار گیرد. اگر یکی از قابلیت های موجود شما را به هدف مورد نظرتان نزدیک نمی کند بهتر است آن را حذف کنید.

19: از منابع آنلاین برای ایده یابی استفاده کنید

همانطور که می دانید امروزه تعداد گالری های الهام بخش بسیار زیاد شده است. اگر جستجویی در گوگل انجام دهید به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا می کنید. شما می توانید برای دسترسی به سبک های رنگ ها و شکل هایی که ماهیت برند را نشان می دهد از این کتاب ها و گالری ها استفاده کنید همچنین می توانید از این طرح ها برای بررسی و مقایسه با طرح های خود استفاده کنید و از مثال های موجود نهایت استفاده را ببرید

پیشنهاد : برای پیدا کردن برترین منابع طراحی لوگو پیشنهاد میکنم مقاله ایده طراحی لوگو را مطالعه کنید.

20: برای مخاطبان طراحی کنید نه مشتریان

مشتریان هزینه طراحی لوگو را پرداخت می کنند اما آیا باید طراحی را برای آنها انجام دهيد؟ قطعا خیر Vincent Burkhead در این باره می گوید: برای مشتریان خود طراحی نکنید. طراحی خود را برای مخاطبان هدف آنها انجام دهید. تمايلات شخصی مشتری خود را به هنگام طراحی خلاقانه اعمال نکنید استفاده از ایده های مشتریان یک روش رایج است. در برخی از موارد این افراد ممکن است ایده ها و نظرات خوبی داشته باشند اما در بیشتر موارد به دنبال سبک خاصی هستند و دوست دارند لوگویی شبیه لوگوی رقیب خود داشته باشند بدون اینکه به تاثیر این امر فکر کنند، طراحی لوگو بر اساس درخواست های مشتری فقط باعث خوشحالی او می شود اما نتیجه طولانی مدت خوبی به همراه نخواهد داشت. در عوض بهتر است مخاطبان هدف مشتریان خود را بشناسید و سعی کنید لوگویی طراحی کنید که در طولانی مدت موفقیت بیشتری کسب کند.

21: سه اصل مهم: مفهوم،سبک و طراحی بصری

زمانی که طراحی لوگو به ماهیت اصلی خویش بر می گردد می توان آن را به سه ناحيه اصلی طبقه بندی کرد: مفهوم، سبک و طراحی بصری. مفهوم، روح طراحی است و تقریبا انتخاب سبک را دیکته می کند سبک دربرگیرنده طراحی زیباست و به طور مداوم در حال تغییر است. طراحی بصری نیز به معنای داشتن مهارت های طراحی است. اینکه چگونه می توانید ایده ای را اجرا کنید و سبک انتخاب شده را به کار ببندید. ممکن است مفهوم انتخابی قوی باشد، سبک مناسب انتخاب گردد اما اجرای ضعيف آن نتیجه بسیار بدی بر روی طراحی شما خواهد داشت، زمانی که مفهوم، سبک و طراحی بصری هرکدام به درستی مدیریت می شود، یک طراحی خوب ایجاد می گردد.

22: از تقلید بپرهیزید

یکی از مهم ترین نکات طراحی لوگو عدم تقلید است.اگر به یک سوپرمارکت بروید و ردیفی از نوشابه هایی با بطری قرمز رنگ مشاهده کنید،کدام برند را انتخاب میکنید؟خوب هر شرکتی رقبایی دارد بنابراین درک صحیح موقعیت برند برای داشتن یک طراحی منحصر به فرد ضروری است.تقلید کردن از رقبا نتیجه به همراه نخواهد داشت.

23: از ارتباط کلمات استفاده کنید

ارتباط کلمات بهترین روش برای ایجاد سریع ایده های مناسب است در مرکز کاغذ چند کلمه ای که مرتبط با پروژه است را قرار دهید. به عنوان مثال زمانی که در حال طراحی لوگو برای شرکت استخدامی هستید، می توانید از کلماتی همچون مردم، کد و اشتغال استفاده کنید. از میان تمامی کلمات، کلمه های مرتبط را استخراج کنید. زمانی که ایده ای برای طراحی لوگو ندارید می توانید از این روش استفاده کنید. سایر کلمات را نیز طبقه بندی کنید. در نهايتنا لیستی از کلمات مرتبط خواهید داشت. بعد از به دست آوردن این لیست، کلمات را کنار هم قرار دهید و طراحی زیبایی از آن ایجاد کنید.

24: کافیست طراحی خوبی انجام دهید

اصلا مهم نیست ایده شما چقدر هوشمند انه است ممکن است سایر افراد نیز به همین ایده دست پیدا کرده باشند. همه ما از تاثیرات یکسانی احاطه شده ایم و در معرض اشکال، فرم ها و الگوهای یکسان قرار داریم. با وجود چنین شرایطی که هزاران طراح بر روی پروژه های مشابه کار می کنند، متمایز بودن بسیار مهم است اما سعی نکنید خود را بیش از حد اصیل نشان دهید. همین که طراحی خوبی ارائه دهید کافیست

25:به ایده های غیر مفید زیاد پایبند نباشید

حتما برای شما هم پیش آمده است که ایده عالی در ذهن داشتید اما در عمل نتیجه خوبی از آن نگرفته اید. به جای اینکه ساعت ها زمان روی آن صرف کنید بهتر است به سراغ ایده دیگری بروید. نقل قول زیر از Chip Kidd اهمیت این موضوع را به خوبی نشان می دهد : هرگز عاشق یک ایده خاص نشوید. ایده های بسیار زیادی در جهان وجود دارد. اگر ایده ای برایتان کارساز و مفید نبود، همیشه ایده دیگری نیز وجود دارد. پس به سراغ آن بروید.

26: لوگو خوب،معرف ماهیت شرکت شماست

لوگو نمایش بصری همه مواردی است که شرکت قصد دارد آن را به مخاطب خود منتقل کند. لوگو فراتر از یک تصویر زیبا و ساده است و با نماد بسیار قدرتمندی پر شده است هر چند این نماد پنهان با آشکار باشد. برای اینکه بتوانید نماد پشت یک برند را شناسایی کنید، بهتر است بر روی پیامی تمرکز کنید که با استفاده از یادداشت و کلمه در مورد مزایای شرکت به دست آمده است. این واژه ها ممکن است احساسات، صفات، اشیا یا دوره های زمانی خاص باشند. این یک روش سرگرم کننده است. شما میتوانید از این کلمات توصیفی در لوگوی خود استفاده کنید و معنای آن را از طريق تایپوگرافی، تزیین با اشکال به تصویر بکشید.

27: استفاده از کاغذ ردیابی

کاغذ ردیابی در فرایند طراحی یک روش قدیمی است. اگرچه بیشتر افراد از این روش استفاده نمی کنند اما استفاده از آن می تواند بسیار مفید باشد به خصوص اگر بخواهید کار طراحی خود را به صورت وسیع توسعه دهید. کاغذ ردیابی باید به همراه یک کاغذ معمولی مورد استفاده قرار گیرد. این روش به شما اجازه می دهد به سرعت طرح اولیه لوگوی خود را ایجاد کنید و این بدین معناست که می توانید ایده خود را بدون ترسیم دوباره آن، اصلاح کنید

28: دفتر طراحی کنار خود داشته باشید

زمانی که در حال طراحی یک پروژه هستید می توانید از یک دفتر طراحی استفاده کنید تا همیشه بر روی پروژه کار کنید. ایده های ناب و عالی زمانی به ذهن افراد خطور می کند که بیرون از منزل یا محل کار خود هستند. به همین خاطر داشتن یک دفتر طراحی کوچک می تواند بسیار کارساز باشد. فراموش کردن این ایده های ناب بسیار ساده رخ می دهد بنابراین سعی کنید این دفتر را همیشه کار خود داشته باشید.

29: لزومی ندارد لوگو شامل تمام پیام ها باشد

لوگو بخش واحد هویت برند محسوب میشود اما نمی توان همه ایده ها و پیام ها را از طریق آن به مخاطب منتقل کرد. تا جایی که می توانید لوگوی خود را ساده طراحی کنید و اجازه دهید هویت برند ارتباطات موجود را توسعه دهد.

30: از انتزاعی بودن نترسید

اگر در حال طراحی لوگو برای کسب و کار مرتبط با کفش هستید، نیازی نیست عکس کفش را در لوگوی خود قرار دهید. برخی از اوقات انتزاعی بودن بهتر است. به عنوان مثال لوگوی نایکی، به شکل تیک است.

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

31: لوگو توسط دست طراحی شده است

باید به این نکته توجه داشته باشید که حدود ۳۰ سال قبل، طراحی لوگو توسط دست انجام می شد. لوگوهای مشهوری که ما امروز عاشق آنها هستیم همچون لوگوی نایکی، کوکا کولا و استار باکس) کلا با دست
طراحی شده بودند. نرم افزار ایلوستریتور و کرل و … یک ابزار جدید برای طراحی است . شما می توانید طرح های خود را بر روی کاغذ ترسیم کنید. تا زمانی که آماده نشدید، نسخه وکتور لوگوی خود را ایجاد نکنید( یعنی نیازی به انجام اینکار نیست).

32: از نرم افزار مناسب استفاده کنید

یک لوگو ممکن است در اندازه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. به همین خاطر کار هنری شما باید بدون کاهش کیفیت و مقیاس پذیر باشد. برای دسترسی به چنین اثری، استفاده از نرم افزارهای طراحی لوگو وکتور همچون ایلوستریتور و … الزامی است تصاویر وکتوری معمولا از نقاط دقیقی تشکیل شده است که می توان آن را بدون کاهش کیفیت در هر مقیاسی مورد استفاده قرار داد. تصاویری که بر اساس پیکسل هستند ( همچون تصاویری که توسط نرم افزار فتوشاپ طراحی می شود با افزایش اندازه، تغییر پیکسل می دهند. یکی از رایج ترین نرم افزارهای وکتوری که توسط طراحان مورد استفاده قرار می گیرد. ادوبی ایلوستریتور است. با این حال نرم افزارهای جایگزین دیگری همچون Inkscape نیز وجود دارد.

نکات طراحی لوگو

نکات طراحی لوگو

33: ویرایش های قبلی خود را نگه دارید

سی و سومین نکته از نکات طراحی لوگو ذخیره ویرایش های قبلی است.زمانی که در حال کار بر روی طراحی خود در نرم افزارهایی همچون ایلوستریتور و کرل و فتوشاپ هستید و به یک ایده جالب دست پیدا می کنید، بهتر است از نسخه قبلی خود یک کپی بگیرید تا در صورت بروز مشکل به دردسر نیفتید. اگرچه ممکن است از نسخه اولیه خود زیاد راضی نباشید اما داشتن مراحل توسعه کار بسیار مهم است. اگر نسخه های قبلی را داشته باشید می توانید به عقب برگردید و در صورت نیاز دوباره طراحی کنید.

34: خود را به عنوان یک معیار در نظر بگیرید

برای اینکه بتوانید کار را به جلو ببرید باید خود را همانند یک معیار بدانید. به عنوان یک طراح باید بتوانید کارهایی ایجاد کنید که با کارهای هنری طراحان بزرگ قابل مقایسه باشد. استفاده از ابزارها و سایت هایی همچون پینترست و Dribble برای یافتن کارهای هنری با کیفیت که توسط طراحان با استعداد ایجاد شده است می تواند مفید باشد. هر روز به دنبال کارهایی باشید که برایتان الهام بخش است ، طراحی مورد نظر را خوب مطالعه کنید تا بفهمد چه چیزی باعث تمایز این اثر شده است و در نهایت کار خود را آغاز کنید.

35: از خطوط راهنما در طراحی استفاده کنید

سی و پنجمین نکته از نکات طراحی لوگو استفاده از خطوط راهنما است.زمانی که در حال کار بر روی لوگوی خود هستید، از گریدها و راهنماها استفاده کنید تا طراحی خوبی داشته باشید. Brent Galloway در این باره می گوید: یک لوگو باید قابل توصیف، به یاد ماندنی، موثر و مقیاس پذیر باشد. برای دسترسی به این موارد مطمئن شوید لوگویی را طراحی می کنید که متعلق به یک زمان خاص نیست . لوگوی خود را بر روی گرید ترسیم کنید و سعی کنید از تصاویر هندسی بهره مند شوید.

36: اطلاحات چشمی را درک کنید

اگرچه ما یکی از طرفداران گریدها و خطوط راهنماها هستیم اما برخی از اوقات نمی توان به درستی از این موارد استفاده کرد. برخی از اوقات برای اینکه طراحی خوب و قابل قبولی داشته باشید باید طراحی خود را با چشم اصلاح نمایید. این موضوع در طراحی تایپوگرافی رایج است اما در طراحی لوگو نیز اعمال می شود. به طور خلاصه، از گریدها به عنوان یک راهنما استفاده کنید.

37: سبک های مختلف تایپوگرافی را بدانید

برای برقراری ارتباط و نشان دادن مشخصه اصلی پک برند می توانید از تایپوگرافی استفاده کنید. قبل از اینکه بخواهید طرح اولیه یک ایده را ترسیم کنید، باید هدف از ایجاد آن را درک کنید. باید بدانید که سبک های مختلف تاپیوگرافی چه معنایی دارند و چگونه می توانند واکنش های احساسی و عاطفی مخاطب را تحریک کنند. به عنوان مثال اگر می خواهید شرکت شما قدرتمند، برجسته و مدرن ظاهر شود از فونت هایی همچون Open Sans یا Helvetica استفاده کنید دانستن معنای حروف و فونت خاص و اینکه چگونه می توانند برند شما را به مخاطب نشان دهند، می تواند در انتخاب تایپوگرافی مناسب برای طراحی لوگوی شما مفید باشد.

38: با یک رنگ در ذهن کار طراحی را آغاز کنید

لوگو باید بر اساس یک رنگ واحد طراحی شده باشد. حتما از خود می پرسید چرا؟ دلیل این امر بسیار ساده است . لوگو باید همه کاره باشد و استفاده از یک رنگ واحد می تواند به این موضوع کمک کند. البته استفاده از رنگ های متعدد در طراحی لوگو اشکالی ندارد اما باید به خاطر داشته باشید که در برخی از موقعیت ها باید از یک رنگ برای طراحی لوگوی خود استفاده کنید.

39: فونت های موجود را اصلاح کنید

سی و نهمین نکته از نکات طراحی لوگو اصلاح فونت است.اگر به دنبال ایجاد یک فونت منحصر به فرد هستید می توانید فونت موجود را اصلاح کنید. Jacob Cass در این باره می گوید: از سفارشی سازی نوع فونت خود هراس نداشته باشید. سفارشی سازی فونت ها به شما اجازه می دهد نگاه متمایزی به ایجاد لوگوی منحصر به فرد و به یادماندنی داشته باشید.

40: فونت های مناسب بخرید و استفاده کنید

همانطور که می دانید تایپوگرافی بخش ضروری طراحی لوگو ست . این موضوع بدین معناست که مجموعه فونت شما باید بهترین باشد. فونت های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. واقعیت این است که فونت های رایگان تنها برای استفاده شخصی ساخته شده اند و نمی توان از آنها برای طراحی یک لوگوی ایده آل استفاده کرد.

41: لوگو خود را تست کنید

برای تست و بررسی لوگوی طراحی شده ، می توانید از افزونه ای به نام LiveSurface در نرم افزار ایلوستریتور استفاده کنید. این افزونه اپلیکیشن مک است که در نرم افزار ایلوستریتور ادغام شده است و به شما اجازه می دهد ایده های طراحی خود را در یک دنیای واقعی و بدون ترک رابط ایلوستریتور تجسم کنید. البته باید بدانید که این افزونه رایگان نیست و برای استفاده از آن باید هزینه ای را به صورت ماهانه پرداخت کنید. شرکت ها و طراحان مختلفی وجود دارد که در حال طراحی موکاپ های فتوشاپ از عناصر برندینگ هستند و شما می توانید به سادگی آنها را خریداری کنید و در طراحی های خود به کار ببندید. بیشتر این قالب ها از smart objects استفاده می کنند.این موضوع بدین معناست که می توانید محتوای اشیا را تغییر دهید و آن را به صورت خودکار بر روی اشیای خود اعمال نمایید.

42: در زمان طراحی استراحت داشته باشید

طراحی یک فرایند شخصی و صمیمی است. شما می توانید به مدت چند ساعت و بدون استراحت بر روی طراحی خود کار کنید. بهتر است زمانی را برای دور بودن از طراحی خود اختصاص دهید تا بتوانید با چشمانی باز در مورد آن تصمیم بگیرید. برای اینکه کار شما از بالاترین درجه استاندارد برخوردار باشد باید این گزینه را مد نظر داشته باشید. تقریبا هر زمانی که از این گزینه در طراحی خود استفاده کنید، متوجه خواهید شد که طراحی شما به تغییراتی نیاز دارد.

43: نپرسید شما چه فکر میکنید؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که به هنگام نشان دادن لوگو یا طراحی خود به مشتری با مشکلاتی مواجه شده اید. بیشتر افراد سعی می کنند طراحی زیبای شما را بد جلوه دهند. باید بدانید که مقصر اصلی ماجرا خود شما هستید زیرا نحوه صحیح نمایش طراحی خود را نمی دانید، زمانی که از مشتریان خود سوالاتی همچون” شما چه فکر می کنید را می پرسید با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بعد از پرسیدن این سوال آنها به دنبال نقاط ضعف و مشکلات طراحی شما می گردند تا آن را پیدا کنند. در نهایت ایده شما را به چالش می کشند و از آن ایراد خواهند گرفت. بنابراین به خاطر داشته باشید که پرسیدن این سوال تمامی زحمات شما را به هدر خواهد داد. از پرسیدن چنین سوال هایی اجتناب کنید.

44: فایل های خروجی را کامل تحویل دهید

بعد از اینکه کار طراحی لوگو به پایان رسید و آن را کامل کردید باید فایل های خود را آماده کنید برای اینکار بهتر است انواع مختلفی از فایل ها را آماده کنید. این فایل ها شامل موارد زیر است :

 • فایل های وکتوری ( Ai؛ PDF و EPS)
 • نسخه CMYK
 • نسخه رنگ پنتون
 • نسخه تک رنگ سیاه / تک رنگ سفید
 • فایل رستر( در RGB )
 • JPEG
 • PNG

45: وزن نسخه سفید لوگو را کاهش دهید

زمانی که لوگوی خود را تبدیل می کنید و آن را بر روی پس زمینه سیاه رنگ مورد استفاده قرار می دهید ممکن است اتفاقات عجیبی رخ دهد. پک توهم نوری اتفاق می افتد که با عنوان پدیده تابش شناخته شده است. در این شرایط نسخه سفید ۱۰۰ درصد بزرگتر دیده می شود. برای از بین بردن این توهم، باید وزن کلی لوگو کاهش پیدا کند. ساده ترین رویکرد اضافه کردن استروک به کار هنری است (وزن لوگو به کار هنری شما بستگی دارد بنابراین باید با چشم قضاوت کنید. سپس باید استروک را قبل از استفاده از ابزار Pathfinder برای حذف وزن ( weight) اضافی، outline کنید.

46: در طراحی لوگو lock-up را ایجاد کنید

یک lock – up واژه ای است که برای توصیف طرح لوگو با ایکون ها، فونت و متن استفاده می شود. برای اینکه مطمئن شوید لوگوی شما همه کاره و تطبیق پذیر است باید lock – up را ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر لوگوی شما از یک آیکون استفاده کرده است ایجاد نسخه های مختلف به همراه آیکون ضروری است

47: فایل های مختلف چاپ و وب تحویل دهید

فایلهای ایجاد شده برای وب و چاپ باید به صورت متفاوت مد نظر قرار گیرد. همانطور که می دانید وب از رنگ های RGB( قرمز، سبز و آبی) استفاده می کند. این موضوع بدین معناست که همه رنگ ها با یکدیگر ترکیب می شوند تا رنگ سفید را ایجاد کنند. در نسخه چاپی معمولا از CMYK استفاده می شود. در این شرایط همه رنگ ها با هم ترکیب می شود تا رنگ سیاه به دست آید.

کارهای هنری برای وب معمولا ۷۲ نقطه در هر اینچ دارد در حالیکه کارهای چاپی حداقل ۳۰۰ DPI است. برای چاپ بهتر است فایل های مبتنی بر وکتور در اختیار مشتری قرار گیرد زیرا چاپ خوبی خواهد داشت برای کاربرد لوگو در صفحات وب، بهتر است فایل JPEG ارائه شود. اگر شفافیت فایل مد نظر مشتری باشد باید فایل PNG نیز تهیه شود. فایل های وکتور را می توان به صورت آنلاین نیز مورد استفاده قرار داد. در این شرایط لوگوی شما بر روی صفحات نمایش رتینا به شدت شارپ و تیز دیده خواهد شد و باید از فایل SVG استفاده شود. اگر فایل ادوبی را ذخیره می کنید بهتر است از SVGO استفاده کنید تا فایل ها را پاکسازی نمایید.

48: فرایند طراحی را به فروش برسانید نه لوگو را

یکی از نکات طراحی لوگو که بسیار مهم است درک این موضوع است.نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که شما در حال فروش مهارت ها و خدمات خود هستید . من همیشه این جمله را از مشتریان می شنوم که می پرسند قیمت لوگو چقدر شد؟ پاسخ به این سوال تنها بر روی یک مفهوم اصلی تمرکز دارد و آن هم ارزش است. بهترین روش برای فراهم آوردن ارزش، ایجاد و توسعه اعتماد در میان مشتریان است. از همان ابتدا با مشتریان خود صادق و روراست باشید. من همیشه به آنها می گویم که اگر به دنبال طراحی ارزان قیمت لوگو هستند باید به سراغ شخص دیگری بروند. اما اگر به دنبال لوگوی با کیفیت و منحصر به فرد می گردند، می توانیم باهم همکاری خوبی داشته باشیم. این مکالمه می تواند سطح اعتماد و ارزش را افزایش دهد.

49: لوگو را tag line نکنید

چهل و نهمین نکته از نکات طراحی لوگو عدم استفاده از تگ لاین است.این آیتم مشکلی ایجاد نمی کند اما جزو طرح لوگو به شمار نمی رود. وقتی قصد طراحی یک لوگو را دارید، یکی از اهداف شما این است که معنی و مفهوم ارزش های اساسی کمپانی را تا حد امکان ساده سازی کنید. شکی نیست هنگامی که سایز لوگو را برای استفاده روی یک خودکار کاهش می دهند Tag Line ها به طور محسوسی غیر قابل تشخیص شده و به عبارت دیگر ناخوانا می شوند. Tag Line یا اصل مطلب، را می توان در جاهایی که فضای بیشتری برای چاپ وجود دارد مثل فکس ها و یا در طراحی سربرگ ها مورد استفاده قرار داد

50: توسعه یک طرح “خط مونتاژ”

برای تولید پی در پی لوگوهای با کیفیت، باید فرایند طراحی یا “خط مونتاژ خود را بهبود و گسترش دهید این فرایند شامل مراحل زیر است:

 • تحقیق و جستجو
 • بارش مغزی و تولید ایده
 • کشیدن طرح های اولیه
 • بهبود و ارتقای طرح های وکتور
 • ارسال طرح برای مشتری
 • حذف یا اضافه کردن آنچه مشتری می خواهد
 • نهایی سازی و تکمیل طرح و ارسال مجدد آن برای مشتری هر چند ممکن است بخواهید دستورالعمل را کمی تغییر دهید، اما این مراحل را در طراحی هر لوگو دنبال کنید . این به شما کمک می کند کارتان ساده ترشده، کار هدفمند و سازماندهی شده بماند، تمرکز روی قسمت هایی که لازم است از بین نرود و بهترین کیفیت و منسجم ترين نتايج را به دست آورید.

تمام این 50 نکته در طراحی لوگو توسط افراد حرفه ای و با سابقه در زمینه طراحی و برندینگ گفته شده و رعایت آن ها در طراحی لوگو بسیار مهم است و ارزش نهایی کار شما را مشخص میکند،بنابراین موارد گفته شده را به دقت مطالعه کرده و در طراحی های خود لحاظ کنید.تیم ما از دیدن نمونه کار ها و تجربه های شما عزیزان در زمینه طراحی لوگو استقبال میکند و گفتن نکات به جا مانده در این مقاله به ما و دیگر طراحان کمک فراوانی در جهت رشد تخصصمان خواهد کرد.

منبع : کروشه
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید