طراحی سربرگ در ورد
2020/05/09
373 بازدید

راهنمای جامع طراحی سربرگ در ورد

اهمیت داشتن سربرگ روز به روز در شرکت ها بیشتر میشود و امروزه شما کمتر شرکت و یا اداره ای را میبینید که سربرگ مخصوص خود را نداشته باشد.از سربرگ ها بیشتر برای مکاتبات اداری و نامه برای افراد حقیقی مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که این سربرگ ها در دست افراد زیادی قرار میگیرد بهتر است به بهترین شکل سربرگ خود را طراحی کنید تا بتوانید خود را به مشتریان ثابت کنید.مهمترین عنصر در طراحی سربرگ لوگو است.لوگو شامل باید به بهترین شکل طراحی شده باشد و در جای مناسب در سربرگ شما قرار گیرد.طراحی سربرگ در ورد بسیار آسان است بنابراین همه افراد میتوانند به طراحی در این نرم افزار بپردازند.

راه های طراحی سربرگ

شما میتوانید طراحی سربرگ خود را به طراحان بسپارید و یا سفارش یک ست اداری کامل بدهید که خود سربرگ نیز شامل آن میشود. در واقع بهترین کار همین است ، طراحان بهتر از هر کسی میدانند هر طرح گرافیکی باید شامل چه جزئیاتی باشد و در نهایت میتوانند بهترین طرح را به شما ارائه بدهند.

در صورتی که علاقه ندارید سربرگتان را طراحان برای شما طراحی کنند میتوانید آن را به روش های مختلفی خودتان طراحی کنید. از طراحی در نرم افزار های گرافیکی حرفه ای مانند فتوشاپ ، ایلوستریتور ، این دیزاین و … گرفته تا طراحی در نرم افزار word . البته طبیعی است که در نرم افزار های گرافیکی دست شما بسیار باز تر است اما به هر روی میتوان در ورد هم طرح های جالبی پیاده سازی کرد که موضوع این مقاله هم همین است.

ما قدم به قدم به شما نحوه طراحی یک سربرگ را می آموزیم و شما میتوانید به وسیله آن طرح های زیبایی بسازید.در نهایت هم میتوانید ویدیو آموزشی طراحی سربرگ در ورد را مشاهده کنید تا مشکلی در انجام آن نداشته باشید.

شما به وسیله این نرم افزار یک الگوی آماده طراحی میکنید و در مکاتبات رسمی خود از آن استفاده میکنید.نسخه ای که بنده در این آموزش استفاده کرده ام word 2016 میباشد،اما اگر شما از نسخه های پایین تر آن استفاده میکنید مشکلی وجود ندارد چرا که تفاوت زیادی بین نسخه های ورد وجود ندارد.

عناصر سربرگ

اگر چه طراحی سربرگ در ورد کمی ساده است اما پیش از انجام هر کاری باید برنامه ریزی آن کار را انجام دهید تا بهترین طرح را در نهایت داشته باشید.عناصر سربرگ شما میتواند بسته به اینکه شما یک سازمان ، فرد و یا شرکت باشید متغیر باشد.به طور مثال شرکت شما ممکن است شعار نداشته باشد و یا اگر یک شرکت حقوقی هستید ممکن است در شبکه های اجتماعی فعالیتی نداشته باشید.اما برای شروع کار عناصر زیر میتواند در سربرگ مورد استفاده قرار بگیرد.

 • لوگو
 • شعار یا برچسب
 • نام
 • آدرس
 • شماره تلفن
 • آدرس سایت
 • آدرس ایمیل
 • زمینه فعالیت
 • شماره پروانه
 • تاریخ تاسیس
 • آدرس شبکه های اجتماعی
 • تاریخ روز

هنگامی که هر کدام از موارد بالا را برای سربرگ خود آماده کردید باید محل قرار گیری آن ها را تعیین کنید.بهترین مکان برای قرار دادن آن ها هدر و فوتر ( Header & Footer ) میباشد.

در طراحی گرافیک دقت کنید

واضح هست که استفاده از تصاویر و گرافیک میتوانند طرح شما را بسیار بهبود بخشیده و تاثیر گذار باشند.اما بعضا این تصاویر ممکن است برای شما مشکل ایجاد کنند. ممکن است فکر کنید که یک طرح زیبا دارید اما زمانی که آن را چاپ میکنید متوجه میشوید که طرح شما چندان به زیبایی طراحیتان در word نیست.بنابراین آزمون و خطا از مراحل کار است و اصلا ناامید نشوید و حتما سعی کنید از یک چاپگر مناسب برای این کار استفاده کنید.

در صورتی که قصد دارید برای یک شرکت و یا اداره سربرگ طراحی کنید بررسی کنید که آیا شرکت دفترچه راهنمای طراحی و یا دفترچه هویت دارد یا خیر ، اگر دارد میتوانید با مطالعه آن طرح دقیق تری داشته باشید.

خوب اکنون وقت طراحی است،با ما مراحل زیر را دنبال کنید و در صورتی که متوجه نشدید ویدیو را در پاینن صفحه مشاهده نمایید.

ایجاد فایل و تنظیمات اولیه

برای طراحی سربرگ در ورد نیاز به یک سری تنظیمات اولیه است،اولین قدم ایجاد فایل است پس مراحل زیر را انجام دهید.

1: از منوی File ، گزینه New را انتخاب کنید و یک فایل خالی ( Blank document ) ایجاد کنید.

 

ساخت فایل خالی ذر ورد

 

2:برای ست کردن سایز صفحه ایجاد شده از تب Layout ، گزینه Size و سپس A4 را انتخاب کنید.در صورتی که میخواهید سربرگ شما سایر سایز ها را داشته باشید میتوانید به دلخواه آن را انتخاب کنید.استاندارد سربرگ ها اندازه برگه A4 است.

 

تغییر سایز اصلی صفحه

 

3:حال باید تغییری در فایل ایجاد کنیم تا متن ها از لبه صفحه نوشته نشوند و یک فاصله کوچک از اطراف صفحه بگیرند. برای این کار از تب Layout ، گزینه Margins و سپس Narrow را انتخاب کنید تا یک فاصله 1.27 سانتی از اطراف خود بگیرد.

 

فاصله از اطراف در ورد

 

طراحی فوتر

اکنون وقت طراحی هدر و فوتر رسیده،منظور از هدر همان طرح بالای صفحه و منظور از فوتر طرحی است که پایین صفحه قرار دارد.در این آموزش هدر و فوتر ما شبیه به هم هستند و فقط هدر یک چرخش افقی خواهد داشت که طرح ما را بسیار زیبا میکند.

4: ما از طراحی فوتر شروع میکنیم.ابتدا از زبانه Insert گزینه Shapes و سپس یک مستطیل را انتخاب کنید.

 

ایجاد مستطیل در ورد

 

5:به پایین صفحه رفته و مطابق تصویر زیر یک مستطیل رسم کنید.

 

مستطیل رسم شده در ورد

 

6:در همین زبانه از قسمت edit shape ، گزینه edit points را انتخاب کنید تا نقاطی در مستطیل ما ایجاد شوند که بتوانیم آن را تغییر دهیم و طرح های مد نظر خود را ترسیم کنیم.

 

ویرایش نقطه ترسیم در اشکال

 

7:اکنون اگر دقت کنید در گوشه های مستطیل مربع های سفیدی ظاهر شده اند.مربع سمت چپ در بالای مستطیل را گرفته و کمی به طرف بالا بکشید ( همانند تصویر زیر )

 

تغییر نقطه در ورد

 

8:اکنون مربعی که در وسط و بالای مستطیل است را گرفته و کمی به سمت پایین بکشید ( مطابق تصویر پایین )

 

change-points

 

9:اکنون اگر دقت کنید در سمت راست مستطیل یک مربع سیاه ایجاد میشود.روی آن کلیک کنید تا یک مربع سفید در سمت چپ آن ظاهر شود.حال مربع سفید را گرفته و کمی به سمت بالا بکشید.

 

change-points

change-points

 

10:اکنون میخواهیم رنگ فوتر را تعیین کنیم،در زبانه Format ، در بخش shape fill میتوانید رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.

 

تغییر رنگ در ورد

 

11: اگر دقت کنید در اطراف فوتر یک خط سفید رنگ وجود دارد که طرح ما را کمی بی کیفیت نشان میدهد برای حذف آن در زبانه Format ، در قسمت shape outline گزینه no outline را انتخاب کنید.

 

از بین بردن حاشیه در ورد

 

ایجاد چند لایه از طرح

12: با فشردن دکمه Ctrl + D یک کپی از shape مورد نظر بگیرید و در قسمت Shape fill رنگ آن را به سفید تغییر دهید و به گونه ای تنظیم کنید که به شکل زیر دربیاید.

 

کپی گرفتن از شکل

 

13: سپس بار دیگر با فشردن دکمه Ctrl + D یک کپی از shape مورد نظر بگیرید و در قسمت Shape fill رنگ آن را به یک رنگ تیره تغییر دهید.سعی کنید به گونه ای تغییر دهید که مانند تصویر زیر باشد.

 

کپی گرفتن در ورد

 

14: در مرحله بعد هر سه shape مورد نظر را با دکمه های Ctrl  و کلیک فشار دهید تا هر سه انتخاب شود و سپس با راست کلیک در قسمت Group  و سپس دوباره گزینه Group هر سه shape را به یک shape تبدیل کنید.

 

گروه کردن لایه ها در ورد

 

طراحی هدر

15: اکنون که فوتر شما آماده است باید هدر خود را بسازید.بار دیگر بر روی shape کلیک کنید و دکمه های Ctrl + D را فشار دهید تا یک کپی از آن تهیه شود. سپس آن را به سمت بالای صفحه بکشید و از زبانه Fotmat در بالای صفحه گزینه Rotate و سپس Flip Horizontal را انتخاب کنید تا شکل مورد نظر یک چرخش به سمت افقی داشته باشد.سعی کنید در نهایت چیزی شبیه به تصویر زیر باشد.

 

چرخش لایه به صورت افقی

header-letterhad

 

اجزای اصلی سربرگ

اکنون طراحی ظاهری آن را انجام داده ایم و وقت قرار دادن اجزای اصلی آن رسیده است.

قرار دادن لوگو و متن

16:اکنون وقت قرار دادن لوگو است.لوگو خود را با کشیدن وارد صفحه کنید و ان را در جای مناسب خود قرار دهید.

17:خوب اکنون میخواهیم در کنار لوگو خودمان ،نام برند خود را نیز درج کنیم. برای این کار از زبانه Insert گزینه Text box و سپس Draw text box را انتخاب کنید و در محل درج نام برند رسم کنید و نام برندتان را بنویسید.

 

ساخت جعبه متن در ورد

 

18:بعد از درج نام برند در همین زبانه یعنی Format ، در قسمت shape fill گزینه no fill و در قسمت shape outline گزینه no outline را انتخاب کنید تا حاشیه ها از بین بروند.برای نام برند ابتدا سعی کنید که یک فونت مناسب انتخاب کنید و اگر در برنامه فونت مناسبی پیدا نکردید بهتر است چند فونت مناسب دانلود و در سیستم خود نصب کنید.

 

خالی کردن شکل در ورد

از بین بردن حاشیه بیرونی در ورد

 

19:یک رنگ مناسب برای نام برند انتخاب کنید. شما حتی میتوانید از Gradient ها استفاده کنید.برای این کار ابتدا متن را انتخاب کنید و در زبانه Format ، از بخش WordArt Styles آیکون A را انتخاب ، به Gradient بروید و طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

ساخت گرادینت در ورد

 

اطلاعات اصلی سربرگ

20: خوب اکنون میخواهیم یک سری اطلاعات برای سربرگ درج کنیم مثل شماره ، تاریخ و پیوست.انجام این کار بسیار ساده است و میتوانید مطابق با مرحله 18 یک جعبه متن انتخاب کنید و متن مورد نظر را بنویسید و در جای مناسب قرار دهید.

متن اصلی

21:اکنون وقت نوشتن متن اصلی سربرگ است،همانجایی که پیام و متن اصلی برای مکاتبه نوشته میشود،در این قسمت ما یک متن تستی مینویسیم چرا که در حال طراحی هستیم.درست مانند مرحله 18 یک text box رسم کنید و در جای مناسب قرار دهید.

قرار دادن امضا

22:یک مورد را نباید فراموش کنید.بعد از نوشتن متن اصلی مدیر باید آن را امضا کند،پس حتما یک فضای خالی برای آن قرار دهید.برای اینکه فراموش نکنید در مکان مورد نظر یک کلمه ” امضا ” بنویسید و سپس از یک تصویر که یک نمونه امضا است استفاده کنید.

23: در نهایت هم میتوانید در طرف دیگر امضا اطلاعات تکمیلی را مثل شماره تلفن و ایمیل خود را قرار دهید.

در نهایت فایل نهایی ما مطابق تصویر زیر خواهد بود.

طرح نهایی سربرگ در ورد

امیدوارم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید.مراحلی که طی شد فقط یک مثال بود و شما میتوانید با کمی تلاش طرح های بهتر و شیک تری طراحی کنید.اما باید دقت داشته باشید که نرم افزار ورد قابلیت های محدودی دارد و نمیتوانید انتظار طراح های فوق حرفه ای از آن داشته باشید.در نهایت در صورتی که میخواهید فیلم راهنمای ساخت این سربرگ را هم ببنید میتوانید از ویدیوی پایین آن را مشاهده کنید.

در لینک زیر هم شما میتوانید به 50 قالب سربرگ آماده دسترسی داشته باشید.

https://www.wordtemplatesonline.net/letterhead-templates-formats

 

 

در صورتی که احساس میکنید طرحی که طراحی کردید چندان مورد رضایت شما نیست میتوانید با رفتن به صفحه طراحی سربرگ و مطالعه موارد و نمونه کار های ما طراحی سربرگ خود را به ما بسپارید تا با صرف یک هزینه کم یک طرح زیبا و حرفه ای داشته باشید.

 

منبع : tarahilogo.com
فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید