روانشناسی رنگ در بازاریابی
2020/05/28
331 بازدید

راهنمای جامع روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندینگ – قسمت دوم

در مقاله قبلی در رابطه با روانشناسی رنگ در بازاریابی نوشتیم،این مقاله هم قسمت دوم همین مبحث میباشد که به دلیل طولانی بودن بیش از حد مقاله آن را به دو قسمت تقسیم کردیم.در قسمت قبل در رابطه با اهمیت یادگیری روانشناسی رنگ در بازاریابی گفتیم،رنگ را توضیح دادیم و گفتیم که چگونه یک رنگ به وجود می آید،از جایگاه رنگ در تبلیغات گفتیم که ذکر شد که از سه جهت میتوان آن را بررسی کرد و همچنین از اهمیت رنگ ها در برند سازی گفتیم.در صورتی که هنوز قسمت اول این مقاله را مطالعه نکرده اید بر روی این لینک کلیک کنید.

در این قسمت درباره سایت ها و بسته بندی محصولات و بسیاری از موضوعات که در روانشناسی رنگ در بازاریابی اهمیت دارد خواهیم گفت که میتوانید سرفصل های این مقاله جامع را در پایین ببینید.پیشنهاد میکنم به مدت یک ساعت بر روی این دو مقاله فوق العاده جامع تمرکز کنید چرا که یکی از مبحث های بسیار مهم در بازاریابی و برندینگ رنگ ها هستند.زمانی که تمام این دو مقاله را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که چقدر اطلاعات جدید یادگرفته اید و میتوانید آن ها را در کسب و کار خود انجام دهید تا شاهد معجزه رنگ ها در فروش شوید.با ما همراه شوید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید: پنهان

طراحی وب سایت و بسته بندی محصولات

با وجودی که اثر رنگها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق میکند امّا برخی از تاثیرات رنگ ها دارای معنی یگانه ای در سراسر جهان هستند.

به قول مک لوهان، رسانه همان پیام است. همانطور که در مدیریت نوین، متدی به عنوان بهترین شیوه مدیریت در کار وجود ندارد، ترکیب و هماهنگی و استقرار یک نظام در رنگ بندی صفحات وب نیز، چنین رویکردی دارد. تجربه، دانش و هنر طراح وب است که سایتی را برای ما جذاب و قابل اطمینان و سایتی دیگر را سرد و غیر قابل اطمینان میکند. یکی از اصول بسیار مهم و کلیدی در طراحی صفحات وب، توجه به اصل رنگبندی صفحات و استفاده از رنگهای مکمل و ترکیبی مطلوبی است که کاربران بتوانند بر اساس اصل سهولت و جذابیت صفحه، به مشاهده مطالب آن بپردازند.

رنگ در طراحی وب سایت تجاری:

ما در هنگام صحبت با دیگران علاوه بر حرف زدن کارهای دیگری نیز مانند خندیدن، اشاره کردن، نگاه کردن، عصبانی شدن و غیره انجام میدهیم. تمام این کار ها در ارتباط برقرار کردن ما با مخاطب تاثیر دارد و گاهی بسیاری از حرف ها را با چیزی غیر از زبان بیان میکنیم.

یک صفحه وب نیز باید بتواند علاوه بر انتقال مطالب، احساس مدیریت سایت را نیز بیان کند. این کار را رنگ ها در طراحی وب انجام میدهند. حس خشم، محبت، شادی و حتی اعتماد از طریق رنگ ها به بیننده منتقل میشود.

تاثیری که استفاده از ترکیب رنگ مناسب میتواند در زمینه سئو و روانشناسی رنگ ها بر روی یک وب سایت داشته باشد قابل اغماض نیست زیرا انتخاب رنگ های ناجور و نامتناسب،همانند یک وب سایت بی محتوا می تواند کسل کننده باشد که این خود باعث می شود بازدید کننده علاقه ای به بازگشت دوباره به وب سایت نشان ندهد اما می توان احساس بازدید کننده، خلق و خو و واکنش او را با استفاده از رنگهای مختلف بر روی وبسایت تغییر داد چرا که هر رنگ تاثیرات روحی و روانی خاص خود را بر روی مخاطب دارد پس این رنگ است که می تواند در مشتری ها کشش و الهام ایجاد کند. بنابراین از قدرت رنگ ها در موفقیت وب سایت خود غافل نشوید.

وقتی یک قسمت متمایز از قسمتهای دیگر باشد، بیشتر در ذهن میماند. از نظر ترکیب رنگی، این یعنی ساختار بصری.

 

نمونه سایت های زده شده با رنگ های مکمل ها :Complementary

 

رنگ مکمل Complementary

رنگ مکمل Complementary در روانشناسی رنگ ها

رنگ مکمل Complementary

رنگ مکمل Complementary در روانشناسی رنگ ها

رنگ مکمل Complementary

رنگ مکمل Complementary در روانشناسی رنگ ها

 

با استفاده از الگو رنگ مکمل می توانید کنتراست مناسبی در طراحی وب سایت خود ایجاد نمایید. در این الگو رنگ از رنگ های مقابل یکدیگر استفاده می شود و معمولا از دو رنگ متضاد استفاده می شود و وقتی کنار یکدیگر قرار می گیرند به بهترین شکل دیده می شوند.

بیشترین تضاد رنگی در بین رنگ های سیاه و سفید وجود دارد و از دیگر نمونه های تضاد رنگی می توان به آبی در برابر نارنجی، سبز در برابر قرمز، بنفش در برابر زرد اشاره کرد.

طراحان وب سایت ها به دلیل کنتراست یا تمایز زیادی که این رنگ ها در کنار یکدیگر دارند از یکی از این رنگ ها به عنوان پس زمینه استفاده می کنند و محتویات صفحه را به رنگ مکمل نمایش می دهند. در این الگو رنگ نباید از رنگ های غیر اشباع استفاده نمود زیرا کنتراست کلی وب سایت کاهش می یابد و در نتیجه آن تاثیر گذاری که مد نظر شماست حاصل نخواهد شد.

نمونه سایت هایی زده شده با رنگ های متشابه :Analogous

 

نمونه سایت با رنگ Analogous

نمونه سایت با رنگ Analogous

نمونه سایت با رنگ Analogous - تولگرام

نمونه سایت با رنگ Analogous – تولگرام

 

از معایب این الگو هم نیز می توان به کمبود کنتراست اشاره کرد.

برای این که بتوانید استفاده موثری از این الگو بکنید باید یک رنگ اصلی انتخاب کنید و رنگ دوم را به عنوان پشتیبان رنگ اول در نظر بگیرید و رنگ سوم را نیز به عنوان تمایز استفاده کنید به این ترتیب وب سایت شما طرحی احساسی خواهد داشت. در این الگو بهتر است سعی نمایید که ترکیبی از رنگ
های سرد و گرم را با هم استفاده کنید.

نمونه سایت های طراحی شده با رنگ های مکمل های متساوی الساقین :Split-Complementary

 

نمونه سایت با رنگ Split-Complementary

نمونه سایت با رنگ Split-Complementary

نمونه سایت با رنگ Split-Complementary

نمونه سایت با رنگ Split-Complementary

 

برای شروع بهتر است از از یک رنگ شروع کنید و سپس چرخ رنگ را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید که رنگ مورد نظر شما در یکی از این سه ناحیه قرار می گیرد و دو رنگ بعد را از دو ناحیه باقی
مانده انتخاب نمایید.

صحبت های کامل در زمینه الگوهای رنگی، در قسمت هارمونی رنگ انجام گرفته شده، که در قسمت اخر مقاله می توانید مطالعه کنید.

رنگ زمینه و نقاط کلیک خور

وب سایتهای تجاری شما باید به گونه ای باشد که از رنگ های نزدیک به هم در زمینه استفاده کنید، سپس برای قسمت هایی که مشتری باید اقدامی انجام دهد یا روی گزینهای خاص کلیک کند، از رنگهای متضاد و با کنتراست شدید استفاده کنید. به عنوان مثال، یک وبسایت تجاری گزینه «همین حالا شروع کنید» را یک بار به رنگ سبز و یک بار به رنگ قرمز قرار داد. بازدیدکنندگان، 21 درصد روی رنگ قرمز بیشتر از رنگ سبز کلیک کردند. این به این معنی نیست که رنگ قرمز قدرتی جادویی دارد که افراد را به انجام اقدامی تشویق میکند، بلکه بررسی دقیق این سایت نشان میدهد بیشتر رنگهای زمینه آن به رنگ سبز تمایل داشتند و رنگ قرمز (که در طیف رنگ مکمل سبز است) کنتراست بصری شدیدی را ایجاد کرده است.

یک صفحه وب نیز باید بتواند علاوه بر انتقال مطالب، احساس مدیریت آن صفحه را نیز بیان کند. این که مدیریت پنهان این وب سایت چه شخصیتی دارد، و چه نوع رفتار کاری و سلیقه ای در کاره خود به نمایش می گذارد، این حس را رنگ ها در طراحی وب به مخاطبان انتقال می دهند.

هماهنگی رنگ ها و نرخ تبدیل

اخیرا انتخاب “بهترین” رنگ برای نرخ تبدیل در وب سایت ها به موضوع بسیار محبوبی تبدیل شده است. این وبسایت ها با توجه به این نکته که هیچ رنگی، بهترین رنگ برای نرخ تبدیل نیست،توانسته اند پیشرفت خوبی در این زمینه داشته باشند.

براساس قانون روان شناسی تحت عنوان “اثر جداسازی”(the Isolation Effect)،احتمال یادآوری آیتمی که “مانند انگشت شست نسبت به سایر انگشتان متمایز باشد، بیشتر است.” تحقیقات به وضوح نشان می دهد زمانی که یک آیتم نسبت به آیتم های اطرافش برجسته تر است، افراد بیشتر به آن توجه کرده و آن را به خاطر میسپارند.

مطالعاتی تحت عنوان “پاسخ زیباشناختی به ترکیب رنگ” و “ترجیحات مصرف کننده درباره ی ترکیب رنگ” نشان می دهد در حالی که اکثریت مصرف کنندگان الگوهای رنگی با ته رنگ های مشابه را ترجیح می دهند، اما پالت هایی با رنگ های بسیار متضاد را می پسندند. این عبارت از نظر هماهنگی رنگ به معنی ایجاد یک ساختار بصری متشکل از پایه رنگ های مشابه و متضاد کردن آنها با رنگ های مکمل تند است. از رنگ های ثانویه نیز می توانید استفاده کنید.

ممکن است پس از خواندن این مطلب احساس کنید یک دکوراتور داخلی هستید، اما درک درست این اطلاعات در درک نوسانات و بهینه سازی نرخ تبدیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

افزایش فروش تنها با تغیییر رنگ دکمه

در مثال زیر تغییر رنگِ کادر باعث افزایش نرخ تبدیل شد:

 

تغییر رنگ دکمه خرید

تغییر رنگ دکمه خرید و تاثیر آن در در روانشناسی رنگ

 

زمانی که رنگ باکس را از سبز به قرمز تغییر دادند، نرخ تبدیل 21 درصد افزایش یافت. اما این بدان معنا نیست که رنگ قرمز دارای قدرت جادویی است و مردم را جذب می کند.در اینجاست که اهمیت روانشناسی رنگ بیشتر نمایان میشود.

بیشتر که به عکس توجه کنید متوجه می شوید که رنگ سبز با قسمت های دیگر صفحه هماهنگی بیشتری دارد. رنگ قرمز (که مکمل سبز است) تضاد بصری چشمگیری را به وجود آورده است.

چرا قهوه “موکا” دوست داریم اما از رنگ “قهوه ای” متنفریم. اگرچه روشهای درک رنگهای مختلف، متفاوت است، اما نام خود رنگها هم در علاقهی ما به آنها بی تأثیر نیست.

در یک مطالعه از افراد خواستند تا محصولات را بر اساس نام های رنگی مختلفی ارزیابی کنند. نامهای “شیک” بیشتر مورد استقبال افراد قرار گرفتند. به عنوان مثال، برند موکا از رنگش که قهوهای بود، طرفداران بیشتری داشت. در صورتی که محققان رنگ های یکسانی را به آنها نشان داده بودند.

این تحقیق در طیف متنوعی از محصولات انجام گرفت و نتیجه ی همه ی آنها یکسان بود. به چشم مصرف کنندگان برندهایی که رنگی نوشته شده بودند جذاب تر بود.

ثابت شده که هرچه نام رنگ ها غیرمعمول تر و منحصربه فردتر باشد، نیت خرید مصرف کننده را بیشتر می کند. مثال پاستیل هایی با نام “رازماتا” (Razzmatazz) فروش بیشتری از پاستیل هایی با نام “زرد لیمویی” داشتند. این موضوع درباره محصولات غیرغذایی هم صدق می کند.

پس به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ هم به اندازهی انتخاب نام برند از اهمیت ویژهای در جلب توجه مصرف کننده دارد.

طراحی بسته بندی محصولات

 

چگونه بسته بندی محصول حتی در هنگام کثیفی، مقبول به نظر بیاید؟!

اکثر محصولات در معرض عوامل مخرب محیطی، نظیر شرایط جوی و آلودگی هوا، مواد ساینده، روغن و گرد وغبار، باشند، در اغلب موارد نمی توان از آلودگی سطح محصولات جلوگیری کرد، در این شرایط می توان با بهره گیری از ترکیب مناسب رنگ ها بر اساس روانشناسی رنگ، اثر آلودگی و کثیفی را در محصول کم کرد.

این شیوه را باید در طراحی محصولاتی که احتمال کثیفی انها بیشتر است، حال یا به خاطر نوع ترانزیتی که می شود و محل نگهداری… میتوان استفاده کرد، سه نوع رنگ برای این محصولات مناسب است:

1- رنگی را انتخاب کنیم که با رنگ عوامل آلوده کننده، سازگار باشد؛ در این روش، هدف این است تا جسم مستعمل به نظر نیاید.

2- رنگی انتخاب شود که حتی درصورت اختلاط جسم با عوامل آلوده کننده، همچنان ظاهری قابل قبول داشته باشد. رنگ های یشمی و خاکستری از این دسته رنگ ها هستند.

3- رنگی انتخاب شود که به محض آلوده شدن، ظاهری ناخوشایند پیدا کند و استفاده کننده را مجبور کند که جسم را به سرعت تمیز کند. هویت و شناسایی اجسام خاصی تنها با برخی رنگ ها شناخته می شوند؛

تفاوت رنگ، محصولات پراهميت و کم اهميت

محصول بسیار ضروری برای یک مصرف کننده محصولی است که خرید آن برای مصرف کننده بسیار لازم است و احتمالا تصمیم خرید آن نیز با دقت فراوان اخذ می شود این نوع محصولات توجه قابل ملاحظه ای را در رفتار مصرف کننده سبب می شوند، زیرا تصمیم گیری برای خرید آنها کاملا متفاوت از محصولات کم اهمیت است.

مصرف کننده در خرید این نوع محصولات علاوه بر دقت و توجه، زمان بیشتری را صرف ارزیابی راهکارهای مختلف می کنند. محققان معتقدند که، تصمیم به خرید چنین محصولاتی مستلزم یک واکنش هیجانی و نیز هزاران عامل دیگر است که نقش مهمی در خرید ایفا می کنند، بر عکس تصمیم گیری برای خرید محصولات کم اهمیت به صورت خودکار انجام می گیرد اغلب برای تصمیم گیری در مورد محصولات کم اهمیت عوامل ساده ای نقش دارند که به اطلاعات خیلی زیادی نیاز ندارند، بنابراین نقش رنگ در تصمیم گیری برای خرید محصولات بسیار ضروری، بیشتر از محصولات کم اهمیت است.

توجه داشته باشید که رنگ معرف یک محصول اساسی و پر اهمیت باید متناسب با چنین محصولی باشد، و در طراحی بسته بندی محصول کم اهمیت (اجناس ارزان قیمت) باید رنگ هایی که احساسات را آنی تحت تاثیر قرار می دهد و باعث خرید احساسی می شود، تمرکز کرد.

بر این اساس احتمالا رنگ های محصولات ضروری، بهتر از رنگ محصولات کم اهمیت به خاطر سپرده می شوند در نتیجه استفاده از رنگ های استاندارد برای این نوع محصولات توصیه می شود.شما میتوانید به وسیله روانشناسی رنگ بعضی محصولات خود را پر رنگ تر کنید و در نتیجه بیشتر بفروشید

تاثیر اسامی رنگ (شکلاتی بهتر از قهوهای)

در روانشناسی رنگ اسمی رنگ ها نیز تاثیر گذار هستند.اگرچه رنگهای مختلف احساسات مختلفی را القا میکنند، اما اسامی آنها هم میتواند مهم باشد. یک نظرسنجی در این مورد نشان میدهد وقتی از شرکت کنندگان خواسته شد محصولاتی را بر اساس اسم رنگشان ارزیابی کنند (مثل محصولات آرایشی)، رنگهایی که اسامی فانتزی داشتند بیشتر مورد توجه بودند.

به عنوان مثال، شرکت کنندگان شکلاتی را بیشتر از قهوهای دوست داشتند. بنابراین محصولاتی که رنگ آنها با اسامی خاص و غیرمتعارف شناخته میشود، انگیزه خرید را بالا میبرند. مثال آبنبات هایی که عنوان «رنگارنگ» دارند، بیشتر از آب نباتهای زرد لیمویی انتخاب میشوند. این اثر در کالاهای غیرخوراکی مانند پیراهن هم وجود دارد.

 

شکلاتی بهتر از قهوه ای

اهمیت نام رنگ ها در روانشناسی رنگ ها

 

جنسیت و انتخاب رنگ

جنسیت هم یکی از عوامل مهم در روانشناسی رنگ هاست.یکی از بهترین بررسی ها در مورد رابطه رنگ و جنسیت، تحقیق «تخصیص رنگ» جو هالوک است. داده های هالوک نشان دهنده وجود اختلاف سلیقه های جنسیتی در انتخاب رنگها است. مهم است اشاره کنیم که محیط افراد، و به خصوص ادراک فرهنگی آنها، نقش مهمی در دیکته کردن تناسب رنگی برای جنسیتها ایفا میکند.

 

علاقه مردان و زنان به رنگ ها یکسان نیست!

علاقه مردان و زنان به رنگ ها یکسان نیست!

تفاوت زن و مرد در علاقه به رنگ و واکنش های احساسی به آنها.
اینجا زن و مرد برابر نیستن!

مهمترین نکته در تقسیم بندی هالوک، برتری رنگ آبی در علاقهمندی ها و اختلاف در علاقه به رنگ بنفش در هر دو گروه است. زنان رنگ بنفش را در لیست رنگهای مورد علاقه خود قرار دادند، اما مردان تقریبا هیچ علاقهای به این رنگ نداشتند. تحقیقات دیگر در مورد ادراک رنگ ها و اولویت انتخاب آنها،نشان میدهد در مورد سایه ها، ته رنگ ها و رنگهای اصلی،مردان رنگهای تند را ترجیح میدهند، درحالیکه زنان بیشتر رنگهای ملایم را دوست دارند. همچنین مردان بیشتر به سایه رنگ علاقه دارند (رنگهایی که مشکی به آنها اضافه شده)، درحالیکه زنان ته رنگها را ترجیح میدهند (رنگهایی که سفید به آنها اضافه شده.)

بنابراین هنگام انتخاب رنگ اصلی برندتان این اطلاعات را در ذهن داشته باشید. با توجه به این تفاوت سلیقه ها، اینکه عمده خریداران شما مرد یا زن هستند، اهمیت دارد.

شایان ذکر است که محیط زندگی فرد، خصوصا مفاهیم فرهنگی نقش خیلی مهمی در علاقمندی افراد به رنگ های خاصی دارد. مثال مقاله ای در مجله Smithsonian توضیح میدهد که چگونه آبی به رنگی برای پسرها و صورتی به رنگ دخترها تبدیل شده است.

مشاهدات هالوک در زمینه رنگ های مورد علاقه خانم ها و آقایان در زیر آمده است:

رنگ های مورد علاقه مردان

 

چارت رنگ های مورد علاقه مردان

چارت رنگ های مورد علاقه مردان در روانشناسی رنگ

 

رنگ های مورد علاقه زنان

 

چارت رنگ های مورد علاقه زنان

چارت رنگ های مورد علاقه زنان در روانشناسی رنگ

 

رنگ هایی که زنان دوست ندارند

 

چارت رنگ هایی که زنان دوست ندارند

چارت رنگ هایی که زنان دوست ندارند در روانشناسی رنگ

 

رنگ هایی که مردان دوست ندارند

 

چارت رنگ هایی که مردان دوست ندارند

چارت رنگ هایی که مردان دوست ندارند در روانشناسی رنگ

 

رنگ آبی در روانشناسی رنگ مورد علاقه هر دو جنس می باشد، که برای طرح محصولات و وب سایت ها رنگ مناسبی می باشد تا مخاطبین بیشتری را که علاقه مند هستند پوشش قرار دهد. با توجه به این آمار، اگر یک وب سایت در حال طراحی دارید که مخاطبان آن مردان هستند، به هیچ عنوان نباید رنگ بنفش رو بیش از اندازه استفاده کنید، می توانید اصلا استفاده نکنید و مطمئن باشید که مخاطبان مرد شما به هیچ عنوان ناراحت نمی شوند.

رنگ آبی که رنگ مورد علاقه زن و مرد بود، حالا یک بسته محصول می خواهیم طراحی کنیم و از نوع جنس هایی هست که کم ارزش و بی ارزش هستند (قیمت ناچیزی دارد و قبل از خرید براش برنامه ریزی نشده و در موقع خرید و با نگاه کردن به ویترین انتخاب می شود) و مخصوص بانوان هم هست، خب به نظر شما چه رنگی استفاده کنیم؟! من که به هیچ عنوان رنگ قهوه ای یا نارنجی استفاده نمی کنم، برای اینکه نمی خواهم خریدهای احساسی و لحظه ای که 71 % خریدها رو شامل می شه از دست بدم.

با تلفیقی از رنگ های آبی و بنفش شروع به طراحی می کنم، تا بتوانم این بازار گسترده را بدست بیاورم و محصول من جزء محصولات پرفروش قرار بگیره. می توانید همیشه به این مسئله توجه داشته باشید یعنی بازار فروش و یا هدف خود را شناسایی کنید و بدانید چه قشری از شما قرار است خرید کنند، و طرح ها و لوگو و … را با توجه به علاقه آن قشر طراحی کنید.

رنگ و تاثیر آن بر روی افراد

 

معانی رنگ برای مصرف کننده

در اصل روانشناسی رنگ بررسی تاثیر رنگ ها بر روی افراد است.رنگ ها در واقع امواج الکترومغناطیس پرانرژی با طول موج های قابل رویت هستند. سلولهایی مخروطی شکل که در شبکیه چشم قرار دارند این امواج را به رنگ قابل تشخیص در ذهن تبدیل می کنند.این سلول ها به سه دسته تقسیم می شوند.

گروهی برای تحریک شدن توسط رنگ آبی، گروهی برای رنگ سبز و گروهی دیگر برای رنگ قرمز،میزان یا شدت تحریک هر یک از آنها در آن واحد می تواند رنگ های مختلفی را در ذهن ما تداعی کند.

با استفاده از رنگ شما میتوانید حس خوش آمد گویی و راحتی و اعتماد را به بیننده منتقل کنید. اگر شما گرافیک های یک سایت را تغییر دهید در اصل زبان گفتگوی تصویری آن را عوض کرده اید و بدین سان است که عکس العمل متفاوتی از بازدید کننده سایت سر میزند.

معانی رنگ سبز

یافته های مدیریت در مورد استفاده از رنگ باعث افزایش یا کاهش تقاضا، افزایش مد، آرامش مشتریان و کاهش زمان انتظار می شود. رنگ سبز و سفید با هم ترکیب مناسبی بوجود می آورند.

گرچه سبز رنگ آرامش بخشی است ( به همین دلیل در بیمارستان ها استفاده می شود ) و در ضمن رنگ سبز راحت تر از بقیه رنگ ها در چشم انسان آنالیز می شود. ترکیب های گوناگون رنگ سبز معانی گوناگونی می دهد.

معانی رنگ قرمز

قرمز برای افزایش فشار خون و سرعت ضربان قلب استفاده می شود. افرادی که در محیط قرمز کار می کنند معمولا سریعتر کار می کنند، اما اشتباهاتشان در کار بیش از دیگران است. این رنگ امیال درونی مثل اشتها، بی قراری و تنش عصبی را افزایش می دهد.

ایجاد یک سایت با دو رنگ آبی کمرنگ و قرمز کمرنگ ایده بسیار ضعیفی است.

با توجه به نکته بالا، رنگ قرمز ملایم طولانی ترین طول موج را داراست و آبی ملایم کوتاه ترین را. هنگام نگاه کردن انسان به این دو رنگ، لنز چشم برای تنظیم زوم تغییر اندازه می دهد. اما چون فرکانس های رنگی این دو رنگ با هم خیلی تفاوت دارد باعث خستگی چشم و ایجاد سردرد برای بیننده می شود.

سایت هایی که از سایه های گوناگون آبی یا رنگ آبی و سفید استفاده می کنند بیشتر از بقیه،مردم پسند بنظر می آیند.

معانی رنگ آبی

با توجه به نکته بالا، آبی آرامش، استواری، امید داشتن و دانایی و بخشندگی را عرضه می دارد. مردم ذاتاً به سایت های آبی رنگ سریعتر اعتماد می کنند.متن های آبی رنگ بیشتر در ذهن مردم به یاد می ماند. ترکیب آبی و سفید و بنفش نجابت و اصالت را در ذهن انسان می سازد.

معانی رنگ زرد

با وجود اینکه رنگ زرد نشان از جمع شدگی و تمرکز است، اما بسیار سخت و مشکل در چشم آنالیز می شود. رنگ اطاق را زرد کنید : نتیجه این می شود که بچه ها گریه بیشتری می کنند و بزرگتر ها سریعتر عصبانی می شوند. رنگ زرد یک رنگ حسی و چشم فریب است و استفاده آن در میزان کم بسیار جذاب
و خوش دید خواهد بود.

رنگ زرد اصلا مناسب زمینه سایت نیست.

معانی رنگ نارنجی

کمی درباره نارنجی حرف بزنیم، نارنجی باعث می شود که اجناس گران قیمت در نظر افراد مناسب و خوب جلوه کند. نارنجی روشن تر سخت تر در چشم دیده می شود و به عنوان متن ها و بک گراند صفحه پیشنهاد نمی شود. مقدار کمی نارنجی کمرنگ می تواند کمک کند که یه سایت شاد و دلچسب بسازید.

رنگ روی حس ما و ادراک ما و عکس العمل ما تاثیر می گذارد. یک بیننده با آگاهی از سایتتان وارد سایت شما شده است، حال شما باید او را همچنان سر شوق نگه دارید. شما 8 الی 1۲ ثانیه وقت دارید تا او را از لحاظ بصری جذب کنید.

قرار دادن یک محصول که با آب سر و کار دارد (مثل لباس شنا و … ) در زمینه بنفش و نارنجی قدرت فروش آن را کاهش میدهد. رنگ های بنفش و نارنجی بطور سریع با آب و طبیعت ارتباط ندارند و یک ادراک غلط به بیننده منتقل میکنند. قرار دادن همان محصول در رنگ آبی یا سبز باعث افزایش جذابیت آن محصول میشود.

تاثیر سایت های رنگین کمانی

در روانشناسی رنگ این مورد بسیار تاکید شده است که از رنگ های زیادی استفاده نکنید.سایت هایی که اصطالحا سایت های رنگین کمانی هستند و از همه جور رنگ در هم استفاده کرده اند کمترین زمان بازدید توسط بیننده ها را دارند و بیننده خیلی سریع ازین سایت ها خارج میشود. زیرا چشم برای دیدن رنگ های گوناگون زوم های گوناگونی میکند و زود خسته میشود. (سایت هایی که رنگ سفید در آنها غالب است و مقدار خیلی کمی از دیگر رنگ ها در آن در بخش های گوناگون دیده میشود جزو این دسته نمیشوند).

هر چه تعدد رنگ ها کم شود مدت زمان ماندن بازدید کننده در صفحه زیاد میشود.(این یکی از مهم ترین اصول در روانشناسی رنگ است) یک نکته در استفاده از رنگ های گوناگون این است که حداکثر از 5 رنگ استفاده کنید و آنها را همگی از رنگ های گرم یا سرد استفاده کنید و زمینه را سفید بگذارید. این کار چشم ها را خسته نمیکند و سایت های کودکان که میخواهند با استفاده از رنگ های گوناگون محیط شادی را ایجاد کنند اگر از این روش استفاده کنند فروش بهتری دارند.

هر رنگ سمبل چه چيزی است؟

از دیرباز تأثیر روانى رنگها در اشخاص مختلف مورد توجه دانشمندان بوده است؛ مثلا ثابت شده که اتاق هاى آبى در بیمارستانها یا شیشه هاى آبى رنگ روى بیماران تأثیر مثبتى به جاى مىگذارد و یا رنگهاى سبز و آبى خستگى را کاهش مىدهند. رنگهاى سبز و آبى از رنگهاى سردند و آبى رنگ آرامش است.

رنگهاى بنفش و ارغوانى از رنگهاى مجلل و فاخرند و بنفش رنگ وقار و عفت نفس است.

قرمز تیره و بنفش تیره و سیاه قابلیت دید کمترى دارند و فضا را محدودتر نشان مىدهند. قرمز سمبل زندگی، قدرت و نشاط است اما براى اشخاص عصبى مناسب نیست.

نارنجى سمبل انرژى است و لیموئى اشتها آور است و براى اشخاص عصبى مناسب مىباشد. رنگ سبز و آبى توأماً باعث شادى مىشوند، براى همین است که دریا و سبزه موجب تسکین اعصاب و رفع خستگى روان است.

در روانشناسى نوین، رنگها یکى از معیارهاى سنجش شخصیت به شمار مى آیند؛ چرا که هر یک تأثیر خاصى در روح و جسم هر فرد باقى مىگذارند و نشانگر وضعیت روانى و جسمى وى هستند انسان از روزگاران دور تحت نفوذ و تأثیر رنگهاى پیرامون خویش بوده. در طى صد و چند سال گذشته که صنعت رنگ سازى به اوج تحول خود رسیده، این تأثیر دو چندان شده و در همه ارکان زندگى انسانها رخنه کرده است. این استفاده روزافزون از رنگها تحول زیادى در زمینه روانشناسى رنگ پدید آورده است.

طراح و انتخاب رنگ مناسب

 

گزینش رنگ متناسب با جنس محصول:

عواملی از قبیل صدا، سایز، شکل و رنگ می توانند به جلب توجه و خلق احساسات کمک کنند که احتمال خرید را افزایش دهند. یک فاکتور کلیدی در گزینش رنگ، بررسی بازار است تحقیق و بررسی بازار که شامل رنگ هم می شود در فروش محصول به کار می آید.

مشتریان، تولید کنندگان، تیم های بازاریابی و فروش و هم مصرف کنندگان یا استفاده کنندگان مخاطب آن هستند. بازاریابی پدیده ای واکنش پذیر و نه واکنش زاست و با جمع آوری و پردازش اطلاعات حاصل از خرید مردم که براساس پاسخ های آنها به پالت های رنگی موجود صورت می پذیرد انجام می شود.

در صورتی که قصد دارید پالت های رنگ حرفه ای بسازید مقاله 20 سایت برتر ساخت پالت رنگ را مطالعه فرمایید.

در برخی از تولیدات صنعتی رعایت اصول طراحی فرم کلی و رنگ انتخابی، از محصولات هم خانواده و هم رده آن محصول تبعیت می نماید و ضروری است تا طرحی با رنگی خاص پیشنهاد گردد که میل خرید را در جهت خرید کالا به عنوان کالای تکمیلی ابزار مصرفی یا کالای خریداری شده از قبل تحریک نموده و همگن بودن وسیله را بیان نماید.

بازاریاب ها به بخش اجرایی برای تعیین رنگ محصولات، مشاوره می دهند رنگی که به نظر بیاید و مشتری آن را درک کند. هرگز یک ته مایه ی قرمز رنگ روی پلاستیک اثر همین رنگ روی پارچه را نخواهد داشت حتی اگر آن رنگ سایه های یکسان و یکنواختی را پدیدار سازد و حتی بر سطح براق و صاف فلزی اعمال شود. مسلماً اثرات کاملا متفاوتی را نسبت به زمانی که رنگ ریشه های یک فرش را تشکیل می دهد القا خواهد کرد.

هارمونی رنگ ها

مکمل ها Complementary:

رنگ هایی که مقابل یکدیگر در دایره رنگ قرار دارند به عنوان رنگ های مکمل شناخته می شوند. (مثال: سبز و قرمز.) کنتراست بالایی که در رنگ های مکمل وجود دارد انرژی و تحرک زیادی را القا می کند. به ویژه زمانی که رنگ ها را خالص به کار ببریم.

اما باید به یاد داشت که این حالت باعث اذیت شدن بیننده نشود. رنگ های مکمل به هیچ وجه مناسب متن نیستند و باعث کم شدن خوانایی و خستگی چشم در طولانی مدت می شود.

رنگ های مقابل یکدیگر

رنگ های مقابل یکدیگر در روانشناسی رنگ

 

رنگ های متشابه Analogous:

رنگ های متشابه، رنگ هایی هستند که در دایره رنگ در کنار هم قرار دارند. این رنگ ها معموال با یکدیگر خیلی خوب جور می شوند و صحنه و طرح های زیبایی را به جا می گذارند.

این رنگ ها در طبیعت به راحتی پیدا می شوند و هارمونی ای که به وجود می آورند بسیار دل نواز است.یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید، رنگ دوم رنگ حمایت کننده و رنگ سوم (ترکیب شده با سیاه، سفید یا خاکستری) به عنوان تقویت کننده آن.به یاد داشته باشید که به هنگام استفاده از این نوع رنگ ها، کنتراست و تضاد کافی را داشته باشید.

رنگ های متشابه Analogous

رنگ های متشابه Analogous در روانشناسی رنگ

 

سه گانه ها (ثالثی یا ) Triadic:

این رنگ ها در دایره رنگ در 3 نقطه مساوی قرار گرفته اند. (سه گوشه مثلث متساوی الاضلاع)
هارمونی در رنگ های سه گانه کاملا پر تحرک هستند، حتی اگر آن ها بسیار کم رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند. برای داشتن یک هارمونی سه گانه موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد؛ یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید.

سه گانه ها (ثالثی یا ) Triadic

سه گانه ها (ثالثی یا ) Triadic در روانشناسی رنگ

 

مکمل های متساوی الساقین :Split-Complementary

این مثلث از رنگ ها، شاخه ای از رنگ های مکمل هستند. علاوه بر رنگ اصلی دو رنگ هم جوار رنگ مکمل آن را انتخاب می کنیم تا الگوی نتساوی الساقین را داشته باشیم.این روش از ایجاد هارمونی بسیار مقید برای افراد مبتدی است، چرا که مشکل می توان ترکیب بدی از آن ساخت.

مکمل های متساوی الساقین :Split-Complementary

مکمل های متساوی الساقین :Split-Complementary در روانشناسی رنگ

 

مستطیل Rectangle یا Tetradic:

رنگ های مستصیلی چهار رنگ هستند که دو به دو با هم مکمل شده اند. این الگوی قوی امکان ایجاد تنوع بسیار زیادی را به وجود می آورد. برای گرفتن نتیجه بهتر یکی از رنگ ها را رنگ اصلی قرار بدهید، همچنین باید توازن را بین رنگ های گرم و سرد رعایت کنید.

مستطیل Rectangle یا Tetradic

مستطیل Rectangle یا Tetradic در روانشناسی رنگ

 

مربع square:

الگوی مربع شبیه به الگوی مستطیل است، اما هر 4 رنگ در آن در چهار نقطه از دایره به فاصله مساوی از یکدیگر قرار گرفته اند. در این وضعیت نیز اگر یک رنگ را اصلی قرار دهید و توازن رنگ های گرم و سرد را رعایت کنید نتیجه خوبی از آن می گیرید.

رنگ مانند غذای بدن است و وجود رنگ ها در دنیای اطراف ما برای سلامت روح و جسم ما لازم است. تحقیقات نشان می دهند، طیف کامل نور خورشید که شامل تمام رنگ هاست، برای ترشح هورمون های بدن از غدد داخلی بدن، ضروری است.

رنگ ها بر احساسات و افکار ما اثرات انکار ناپذیری دارند. بعضی از ما عاشق رنگ قرمز هستیم و از نارنجی نفرت داریم، همه این گرایش ها و گریزها به زندگی و تجربیات ما و درکمان از رنگها بستگی دارند و به وقایع خوشحال کننده و غم انگیز زندگی مان بر می گردند.

الگوی مربع

الگوی مربع در روانشناسی رنگ

 

رنگ های اصلی و ترکيب کردن آنها

 

ترکیب قرمز با رنگ های دیگر:

قرمز کم + آبی = نیلی

قرمز زیاد + آبی = سرخابی

قرمز + سفید = صورتی

قرمز + سیاه = جگری

قرمز زیاد + زرد + آبی = خرمایی

قرمز کم + زرد + آبی = قهوه ای

ترکیب آبی با رنگ های دیگر

آبی + زرد = سبز

آبی + قرمز = بنفش

آبی + سیاه = سرمه ای

آبی + سیاه + سفید = طوسی

ترکیب زرد با رنگ های دیگر:

زرد + قرمز = نارنجی

زرد + آبی = سبز

زرد + سفید = نخودی

زردکم + آبی + سفید = فیروزه ای

زرد + آبی کم + سفید = لیمویی

زرد زیاد + آبی + سفید کم = مغز پسته ای

نتیجه گیری و توصیه ها

در انتخاب رنگ کارهای تجاری و بسته بندی ها، لوگو و وب سایت های تجاری کمترین دخالت را باید مدیران و مسئولین و حتی مدیرعامل شرکت داشته باشد، مسئولیت مدیریت شرکت، قبل از شروع کاره طراحی و در مرحله انتخاب یک شرکت یا فرد مناسب که دارای تجربه، سواد و شناخت مناسب از برند سازی داشته باشد و توانایی استفاده از رنگ های مناسب در حیطه کاری و نیاز شما را داشته باشد.

همان طور که در انتخاب رنگ های برند مدیران و صاحبان کسب و کار نباید دخالتی داشته باشند،در طراحی لوگو نیز باید همین گونه رفتار کنند.طراحی لوگو یک امر تخصصی است و باید به دست طراحان حرفه ای طراحی شود.در صورتی که قصد راه اندازی کسب و کاری دارید و میخواهید یک لوگو حرفه ای و زیبا داشته باشید تا نگاه مشتریان به سمت شما باشد همیشه شما را با آن لوگو به خاطر بیاورند به صفحه طراحی لوگو مراجعه کنید و پس از دیدن نمونه کار ها برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

انتخاب رنگ مناسب جهت تعریف ارزش برای نام تجاری شما، تقویت و حمایت از موقعیت تجاری آن، ایجاد آگاهی بیشتر در مشتری و تمایز برای نام تجاری در میان گزینه های مشابه از اهمیت خاصی برخوردار است.

برای بهتر نتیجه گرفتن از این مقاله بهتر است که اصول بازاریابی را هم به دقت انجام دهید و برای فروش بهتر بدانید که خریداران و متقاضیان شما چه قشری هستند و به قولی بازار هدف خود را بشناسید تا هدفمند و با هزینه کمتر تبلیغات کنید و بهتر نتیجه بگیرید.

رنگ مناسب برای یک محصول می تواند تاثیر بسیار زیادی در فروش آن داشته باشد، این مسئله را هرگز فراموش نکنید.

فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید