روانشناسی رنگ در بازاریابی
2020/05/24
447 بازدید

راهنمای جامع روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندینگ – قسمت اول

مقدمه: یکی از مهمترین مهارت های انسان امروزی در این فضای پیوسته در حال تغییر و حرکت، باید مهارت پیوسته آموختن باشد. در دنیای ما  آن قدر  دانش  و  شرایط  و فضا  به  سرعت  تغییر  می  کند  که نمی شود برای آموختن هر چیزی، زمان زیادی در نظر گرفت.در این مقاله که در حال مطالعه هستید ، سعی شده است تمامی موارد مذکور رعایت شود تا شما با صرف فقط یک ساعت زمان با روانشناسی رنگ ها در بازاریابی آشنایی بیشتری پیدا کنید.برای میل به بازدهی بالا باید با برنامه در مورد آموزش، سرمایه گذاری شود.این مقاله و مقاله بعدی را که در ادامه همین مقاله است را به دقت مطالعه کنید، تا بتوانید با مفاهیم اساسی روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و استفاده کاربردی آن در طراحی پی ببرید.

انجام طراحی زیبا کار نسبتا آسانی است ، اما انجام طراحی با عملکرد و کارایی مناسب در جهت بازاریابی کار پیچیده ای می باشد.

اغلب طراحان گرافیک در زمینه زیبا شناسی خبره هستند اما در زمینه روانشناسی رنگ از تجربه کافی برخوردار نیستند . چرا که در طراحی تبلیغاتی علاوه بر زیبا بودن طرح بایستی به این نکته نیز توجه نمود که طرح ارائه شده سبب تحریک و تشویق کاربران به استفاده از خدمات شود و همچنین در طراحی صفحات وب ، طرح صفحه وب سایت باید سبب تحریک و کلیک نمودن کاربر بر روی محتوای آن شود. یک طراحی خوب در وب آن طرحی است که علاوه بر زیبا بودن، عملکرد مناسبی داشته و کاربر را برای دفعات متعدد در آینده به سمت وب سایت شما بکشاند.

همچنین انتخاب رنگ لوگو شما بسیار برای برندتان حیاتی است.افراد شما را با لوگو تان به یاد می آورند و باید در انتخاب لوگوتان بسیار دقت کنید.طراحی لوگو یکی از مهم ترین اقدامات شما در زمینه برندینگ است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید: پنهان

چرا باید این مقاله را مطالعه کنم؟

بگذارید اهمیت مطالعه این را با یک مثال بیان کنم که بتوانید به راحتی آن را درک کنید و بدانید که مطالعه چنین مقالاتی چه کمکی به شما در رسیدن به هدف می کند.

تصور کنید یک دونده ماراتن می خواهد در یک مسابقه بزرگ شرکت کند، برای این که بتواند درصد قهرمانی خودش را افزایش دهد باید یک سری کار را قبل، زمان تمرین و بعد از تمرینش انجام دهد:

خواب مناسب، تغذیه مناسب از غذاهایی که دارای سدیم هستند، چک کردن سلامتش با مراجعه به پزشک، انتخاب کفش مناسب و… مسائلی هستند که قبل از شروع تمرین باید انجام دهد، در زمان تمرین باید ابتدا بدن خود را گرم کرده و سپس شروع به دویدن بکند و از دور آهسته به نرمی به دور تند برود، در زمانه دویدن به هیچ عنوان بار اضافی نباید به همراه داشته باشد، تکنیک های دویدن را کاملا رعایت کند و گامهای پیوسته و منظمی بردارد.

به هیچ عنوان در اوج تمرین یک دونده ماراتن نباید بایستد، در زمان اتمام تمرین نیز نباید همان لحظه بایستد، باید مدتی حرکت داشته باشد تا بدنش به حالت نرمال برگردد، به هیچ عنوان دراز نکشد،عضلاتش را منقبض کند، دوش بگیرد و…

این یک برنامه تمرینی کلی برای یک دونده ماراتن، که هر کدام از بخش ها انجام نشود درصد قهرمانی این ورزشکار کاهش پیدا می کند، یک شرکت برای بازاریابی موفق نیاز به رعایت دستورالعمل منظم مثل یک ورزشکار دارد تا بتواند به هدف خود یعنی فروش بیشتر برسد.

موفقیت شرکت ها منوط به رعایت دستورالعمل هاست

برای داشتن فروش ما نیاز به تجربه، بستر مناسب، پیوستگی و تداوم در کار و تبلیغ، شناسایی بازار هدف، برنامه ریزی فروش برای بازار هدف، اعتماد بخشیدن به مخاطب، درک نیازها و خواسته های مشتری، ارائه راه حل برای رفع این نیازها و خواسته ها و… داریم.

در مسیر این حرکت هر خطا و یا کم کاری که یک شرکت انجام می دهد باعث کاهش درصد موفقیت مجموعه می شود.

حال با توجه به مثال بالا، در صورتی که بازار هدف شما زنان باشند، نمی توانید بدون شناخت سلیقه و احساسات زنان نسبت به رنگ محصول، در زمینه خرید احساسی، که شامل %71 خریدها در محصولات کم اهمیت (در بخش های بعد توضیحات بیشتر داده شده) می باشد را به گونه ای خوب انجام دهید و بازار گسترده ای را از دست می دهید.

با خواندن این مقاله برای فروش محصولات خود یک گام دیگر را نیز اضافه میکنید و آن انتخاب رنگ مناسب برای فروش است. محصول بانوان، آقایان، کودکان، سالمندان و … متفاوت است و در زمینه فروش بین المللی نیز یک تفکر را در شما ایجاد می کند که بدانید، اگر می خواهید محصول را در خاورمیانه، اروپا،آفریقا و… به فروش برسانید باید در رابطه با فرهنگ و سلایق رنگ آنجا نیز مطالعه کنید.

رنگ چیست؟

رنگ بازتابی از نور است که به شکلهای متفاوتی در می آید و این بازتاب مجموعه وسیعی را شامل میشود.اگر یک ناحیه باریک از طول موجهای نور مرئی توسط ماده جذب شود رنگ بوجود می آید.

نور سفید از طیف کاملی از رنگها تشکیل یافته است. اگر یک ناحیه باریک از طول موج های نور سفید توسط ماده جذب شود بقیه طول موجها از ماده عبور کرده و چشم انسان طول موجهای ترکیبی که از ماده عبور کرده را میبیند.

در سال 1666، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگهای قابل رؤیت تجزیه میشود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگهای دیگر نیست.

نظریه نیوتون درباره رنگ ها

نظریه نیوتون درباره رنگ ها

 

آزمایش های بعدی نشان داد که با ترکیب نورها میتوان رنگهای مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز درترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود می آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی میگویند. بعضی از رنگ ها، مثل زرد و ارغوانی، در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی میکنند و نور سفید میسازند.

روانشناسی رنگ ها در بازاریابی

در جامعه کنونی که افراد دارای سلایق متفاوتی هستند و از رنگ های متفاوتی استفاده می کنند، باعث شده تا اکثر افراد برای بهبود بخشیدن به کار خود مثل طراحان و پزشکان و … به روانشناسی رنگ روی آورده و سعی کنند افرادی را که با آن ها در ارتباط هستند را، از روی رنگ روانشناسی کنند و به خصوصیات آنها پی ببرند.

روانشناسی رنگ ها در بازاریابی تا جایی پیشرفت کرده که دیگر شما محصولی را نخواهید یافت که در طراحی بسته بندی آن از روانشناسی رنگ استفاده نشده باشد، فروشندگان کالاها پی به اثر این موضوع و رابطه مستقیم آن با فروش محصول برده اند، برای مثال برای بسته بندی کردن یک صابون و یا مواد شوینده از رنگ آبی روشن به خاطر پاکی و زلالی آن استفاده میکنند و یا از رنگ قرمز تیره و قهوه ای برای محصولاتی که تند یا بد بو باشند استفاده می نمایند.

حال با توجه به این ضرورت کمی درباره رنگ ها و تاثیر آنها بر روی افراد می پردازیم، باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای استفاده حداکثری از این مطلب از مراحل دیگر بازاریابی اطلاع داشته باشید و از آنها به درستی استفاده کنید.

رنگ و احساسات عاطفی انسان

هر رنگ به طریقه خودش بر روی انسان تاثیر می گذارد، تمامی رنگها برای خود چارچوب مخصوصی بر روی ذهن انسان به جای می گذارد (البته استثناء هایی هم هست که مربوط به خاطره های انسان می شود و)… که به این چارچوب حالت گفته می شود.

شرکت IBM با استفاده از رنگ آبی سلطنتی مفهوم ثبات و قابل اطمینان بودن را تداعی مینماید.همچنین شرکت FedEx با انتخاب رنگهای نارنجی و بنفش تداعی کننده تحویل چیزی بسیار مهم به مشتری است که مستلزم توجه و حتی امضای وی است.

رنگ بسته های fedex

رنگ بسته های fedex

 

رنگ های روشن و تیره تاثیر زیادی بر روی انسانها می گذارد و هر کدام از این طیف مورد استفاده خود را دارد، به طور مثال رنگ های تیره مثل رنگ های شب انسان را از تحرک باز میدارد و بی حرکتی را به همراه دارد و برعکس رنگ های روشن مانند رنگ های که از ارتعاش نور خورشید پر نورتر میشوند انسان را به تحرک و فعالیت وا میدارند.

برای رنگ های تیره می توان آبی تیره را نام برد که برای شب و برای رنگ روشن رنگ زرد که برای روشنی روز استفاده می شود. حال از دید روانشناسی رنگ به این دو گروه توجه کنیم رنگ آبی تیره نشانه سکون و آرامش و رنگ زرد روشن رنگ امید و فعالیت می باشد.

قرمز:

قرمز رنگ زندگی است و نشان دهنده زنده بودن است. در طیف نور خورشید، رنگ حاوی انرژی است. این رنگ گرم ترین رنگ است. عشق و هیجان به رنگ قرمز است. در احساسات انسان ها، قرمز رنگی است که به قلب تعلق دارد و رزهای قرمز و بسته های شکلات در روز عشق همه به رنگ قرمزند.
قرمز رنگی است که انسان را به حرکت وا می دارد. حرکتی را برای ایجاد تحول و دگرگونی در دنیای پیرامون خویش. از آنجایی که این رنگ به آسانی به چشم انسان می آید، رنگ اکثر علائم رانندگی، ماشین های آتش نشانی و زنگهای خطر، قرمز است. ماشین های مسابقه در مسابقات اتومبیلرانی، قرمز رنگند.

اگر بیش از حد در تابش نور قرمز بمانیم و یا مدت زیادی به رنگ قرمز خیره شویم،احساس آشفتگی، بی قراری و خشونت می کنیم. در میان کشورهای مختلف رنگ قرمز معانی متفاوتی دارد ؛ در چین رنگ خوش شانسی و مراسم ازدواج است و در روسیه رنگ زیبایی است، در روم باستان نشان دهنده جنگ بوده است.

نارنجی:

نارنجی رنگ گرمی است چون از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز به دست می آید. رنگی است که با شادی و زندگی آمیخته است. نارنجی رنگ برگهای پاییزی و شعله های آتش است. گر چه نارنجی به اندازه قرمز،درخشندگی و تابندگی خاصی دارد که چشم نسبت به آن بسیار حساس است.

بنابراین در ساختن جاده ها و علائم رانندگی کاربرد بسیاری دارد و با تابیدن نور به سطح این رنگ در تاریکی شب براحتی به چشم انسان می آید. در طراحی لباسهای ورزشی، اکثرا با رنگ مکمل خود،آبی، پوشیده می شود.

روانشناسی رنگ زرد

روانشناسی رنگ  زرد

 

زرد:

زرد رنگی گرم، روشن و پرطراوت است. رنگ خورشید و رنگ طلاست.

رنگ زرد و نورهای زرد نشان دهنده معنویت، الهیات و الهام است. ما رنگ زرد را از یک طرف به خوبی و خوشحالی نسبت می دهیم و از سوی دیگر به احتیاط نسبت می دهیم.اگر در خانه در کنار نورد سرد مهتابی، نور گرم اضافه شد، حرارت و انرژی را القا می کند. رزهای زرد نشان دهنده محبت و دوستی و آرامش می باشند.

روانشناسی رنگ زرد

روانشناسی رنگ زرد

 

سبز:

سبز رنگ دنیای گیاهان است، رنگ سبز احساس طراوت و سرزندگی را در ما القا می کند.کیفیت سرد آن، آرامش را در احساس انسان به وجود می آورد و قدرت شفابخشی و التیام دارد. رنگ سبز زندگی، آرزو و رشد را نشان می دهد.

آبی:

آبی از گروه رنگهای سرد است و رنگ آسمان روز است. آبی تسکین دهنده ترین رنگ است.

رنگ آبی، تپش قلب را آرام تر می کند، ضربان نبض را پایین می آورد، درجه حرارت بدن را پایین می آورد و اشتها را کاهش می دهد. آبی نشان دهنده خداوند و آسمان هاست. قرار گرفتن به مدت طولانی در نور آبی، احساس افسردگی را القاء می کند.

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ آبی

 

سفید:

وقتی تمام نورهای رنگی به صورتی متعادل بر روی هم بیفتد، نور سفید خلق می شود سفیدی، نشان دهنده خالص بودن و پاکی و خوبی است. در نقاشی های مذهبی، سفید رنگی است که برای روشنایی خداوند و لباس فرشتگان برگزیده شده است.

سیاه:

سیاه در ذهن یعنی بدی، رنگ انسانهای بد، فریب و دروغ. سیاه رنگ مرگ و سوگواری است، کلماتی مانند «بازار سیاه» نشان دهنده منفی و بد بودن این رنگ است. با این حال قرار گرفتن در تاریکی بهتر از قرار گرفتن در نور قرمز است و اثرات تحریکی کمتری را بر ذهن انسان دارد. رنگ سیاد احساس نا امیدی و تنهایی و دلتنگی را در ذهن انسان القا می کند.

با تعریف هایی که از رنگ سیاه کردیم پس استفاده از این رنگ کاملا ممنوع هستش؟!! در جواب

می توانم با قاطعیت بگویم خیر! حال که ما معنی این رنگ و تاثیری که بر مخاطب را میگذارد میدانیم، باید در موقع خودش بهترین استفاده را ازآن بکنیم.  خواننده ای که تازه دچار شکست عشقی شده، یک آلبوم کاملا غمگین را وارد بازار میکند، خب طراحی جلد قاب این اثر هم با شماست، رنگ مادر و اصلی را چه رنگی انتخاب می کنید در طراحی این اثر که مخاطب با دیدنش حس اثر را متوجه شود.

شناختن رنگها و اثرات شگفت انگیز آنها بر ذهن و احساسات انسان، به ما کمک می کند، انتخاب های مناسب تری را برای محیط کار، محیط زندگی (منزل) و حتی لباسهای خود داشته باشیم. همچنین از اثرات شفابخش رنگ ها در القاء آرامش و تنظیم احساسات و هیجانات انسان ها، می توان در درمان بسیاری از بیماری های دنیای مدرن مانند افسردگی، بی قراری و اضطراب سود جست.

در تحقیقی که در آن «بررسی اثر رنگها بر سازگاری نوجوانان» بررسی شد این نتیجه به دست آمد نوجوانانی که شادترند و با محیط خویش سازگاری بهتری دارند از رنگهای شاد در نقاشی های خود استفاده می کنند و همچنین به کار بردن رنگ های شاد در محیط زندگی نوجوانان، بر روحیه و نشاط و سرزندگی آنها اثرات بسیار مطلوبی دارد.

جایگاه رنگ در تبلیغات

می توان گفت که رنگ مهمترین عنصر ارتباطی و هنری است که انسانها به کمک آن می توانند محیط پیرامون و اشیاء را ببینند و آنها را طبقه بندی کنند، تا به این وسیله شناخت و آموزش آن را آسانتر کند.

رنگ به عنوان یک نماد از مهمترین عناصر ارتباطی و هنری است. انسان ها به کمک رنگ می توانند اشیاء و محیط پیرامون خود را ببینند و آنها را طبقه بندی نمایند، تا شناخت و آموزش آنها آسان تر گردد.

رنگ بیش از هر عنصر ارتباطی و نماد تبلیغی دیگر، با احساسات و عواطف انسان، نزدیکی و همخوانی دارد. رنگ ها حامل پیام ها، اطلاعات و احساس های گوناگونی هستند، از این رو رنگ برای طراحی آرم ها، نشانه ها و هر نوع کار بصری و ارتباط غیرکلامی، عنصر خیلی مهمی می باشد.

در شرایط کنونی شهرنشینی، حالت سمبلیکی و نمادی رنگ ها بیش از پیش کاربرد دارد و علاوه بر این که باعث ایجاد احساس ها و حالات روانی خاصی در انسان ها می گردند، پیام هایی را برای بهزیستی انسان با خود حمل می کنند.

مثلا رنگ قرمز حامل پیام هایی چون : خطر، فوریت یک امر، انقلاب، مبارزه، عصبانیت، حرکت، عشق و… است. شاید به همین دلیل در میدان گاو بازی، پارچه قرمز جلو چشم گاو می گیرند و این در حالی است که گاو کوررنگ بوده و توانایی تشخیص رنگ ها را ندارد و منظور بیان خطر برای گاوباز و تماشاچیان می باشد.

نظرات روانشناسان و نظریه پردازان در رابطه با رنگ

یکی از نظریه پردازان مهم در حیطه اثرگذاری رنگ ها «یوهان ولفگانگ گوته» می باشد. او معتقد است : « رنگ ها آینه های اسرارآمیز همه رویه های هستی انسانی هستند و هر رنگی تأثیر حسی-روانی خاصی بر انسان دارد. »

«ماکی لوچر» روانشناس معروف، نشان داده است که با بررسی علاقه یابی انسان ها به رنگ های معینی، می توان زمینه های کیفیت و آشفتگی های روانی آنها را تشخیص داد و از این طیف احساسات، گرایشات و شناخت آنها را دستکاری کرد.

«آوازه گران تجاری» یا مبلّغان با بهره گیری از این واقعیات به ارائه و بسته بندی کالاها روی آوردند برای مثال لوازم آرایش را در بسته بندی های آبی آسمانی یا صورتی به بازار می فرستند. چرا که با این رنگ ها به سادگی می توان احساس لطافت و زیبایی را در بیننده بیدار کرد.

یا مثلا بسته بندی شیرینی با رنگ سبز، فروش آن را کاهش می دهد زیرا رنگ سبز یادآور تلخی است.یا بر اساس یک قرارداد تاریخی و قاعده ای مرسوم، مواد سمی در بسته بندی های سیاه، که نفی همه رنگ ها، یا رنگ مرگ است عرضه می شود.

با توجه به نکته بالا، از راه انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی، می توان در این تصمیم گیری نهایی و لحظه ای، تأثیر نافذی بر ناخودآگاه خریدار گذاشت و او را از درون وادار کرد تا کالاهای موردنظر فروشنده را بخرد.

برخی رنگ ها را به دو دسته سرد و گرم تقسیم می کنند. منظور از رنگ های سرد، رنگ هایی مثل آبی و سبز هستند که بیانگر عمق، دوری و سردی می باشند و منظور از رنگ های گرم، رنگ هایی مثل زرد، قرمز و نارنجی می باشند، که بیانگر درخشندگی، گرمی و نزدیکی هستند.

رنگ ها را می توان از سه نظر مورد بررسی قرار داد:

نوع رنگ:

در میان رنگ ها سه رنگ قرمز، زرد و آبی را «رنگ های اصلی» می گویند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند مثلا رنگ زرد بیش از همه بیانگر نور و گرما است یا تحریک عاطفی در رنگ قرمز بیش از همه رنگ های دیگر است و ترکیب رنگ زرد و قرمز احساس حرارت را زیاد می کند.

از این رو مبلغّان و طراح ها در تبلیغ کالاهای حرارتی مثل بخاری و شوفاژ و… از این دو رنگ استفاده می کنند زیرا در مخاطب احساس گرما را زیاد می کند.

رنگ آبی بیانگر ملایمت و بی حرکتی است و حالات انقباض و سکون و تورفتگی را بهتر بیان می کند و لازم است در هنگام تبلیغ به این امر توجه شود.

میزان اشباع بودن:

منظور از اشباع، خلوص نسبی برخی از رنگ ها است ؛ برخی از رنگ ها بیانگر خلوص کمی می باشند. از جمله : وجود رنگ خاکستری یا سیاه که اصطلاحاً « رنگ های چرک » نامیده می شوند، بیانگر کاهش وضوح و درخشندگی اند.

میزان درخشندگی رنگ ها:

برخی از رنگ ها بیش از سایرین درخشندگی داشته و یا بیانگر درخشندگی می باشند ؛ از جمله رنگ زرد.

به هر حال رنگ مهم ترین عنصر بصری از حیث بار عاطفی و احساسی است. در نتیجه دارای نیروی ویژه ای در انتقال مفاهیم است که لازم است مبلّغان یا طراحان آرم ها و نمادهای تبلیغاتی به آن توجه داشته باشند ؛ در غیر اینصورت تبلیغ آنها اثر معکوس خواهند داشت.

بازاریابی و استفاده مناسب از رنگ در آن

بعضی از بازاریابان اطلاعات اغراق آمیزی درباره “رنگ و ذهن” به منظور گمراه کردن به مشتری میدهند.ما به منظور حذف این نوع طرز فکر و برخورداری از عامل واقعا جذاب رفتار انسانی، میخواهیم مجموعه ای از قابل اعتمادترین تحقیقات در زمینه تئوری رنگ و فرایند متقاعد سازی مشتری را مورد بررسی قرار دهیم.

  • برای کالاهای تجاری خود از چه رنگهایی استفاده کرده اید؟
  • دلیل شما برای این انتخاب چه بوده است؟
  • آیا تنها بر مبنای سلیقه شخصیتان انتخابشان کرده اید یا یک پیام خاص تجاری در ذهنتان دارید؟

در حالی که برای جلب توجه مشتری پرداختن به شکل ظاهری کالا بسیار مهم است, انتخاب رنگ
نیز میتواند پیام خاصی را به ذهنشان متبادر کند.

آیا مطمئنید که از پیغام نهفته در پس آن رنگ آمیزی آگاهی دارید؟

اگر هنگام طراحی کالاهای تجاری خود روانشناسی رنگ را در نظر بگیرید و از آن بهره ببرید, کار عاقلانه ای کرده اید. هیچ فرقی نمیکند که از کارت بازرگانی, بروشور, وب سایت, پوستر یا چیزهای دیگر استفاده میکنید, مهم آن است که در انتخاب رنگ بسیار دقت کنید.

رنگها نه تنها ظاهر کالا را زیباتر جلوه میدهند, بلکه بر عملکرد و رفتار ما نیز تأثیر میگذارند.بنابراین بهتر است آگاه باشیم که رنگ مورد استفاده ما بر مخاطب چه تأثیری میگذارد.

سرعت بالای این رنگها در تأثیر بر روی مشتری, ابداً تصادفی نیست. مطالعات نشان داده اند که رنگهای قرمز و نارنجی, مشتریها را تشویق میکند تا هر چه زودتر غذایشان را بخورند و رستوران را ترک کنند یعنی درست همان کاری که صاحبان این قبیل رستورانها از شما انتظار دارند.

فرآیند تصمیم گیری مشتری به 2 قسمت تقسیم می شود:

1- خود فرایند

  • انگیزش
  • آگاهی از مشکلات
  • جستجوی اطلاعات
  • ارزیابی جایگزین ها
  • خرید
  • رفتار پس از خرید

2- عوامل موثر در فرایند

چرخه ی زندگی:

با مطالعه ی این امر می توان شخصیت و نیازهای او را تعیین کرد.

جمعیت شناختی:

تعیین جمعیت شناختی نسبت به چرخه زندگی، راحت تر و قابل اندازه گیری می باشد، منظور از چرخه ی زندگی، شناخت راه هایی که مشتری زمان و پول خود را برای آن هزینه می کند.

آیا تاکنون متوجه شده اید که در اسباب بازی ها, کتاب ها و وبسایت های ویژه کودکان معمولا از تکه های بزرگ رنگهای روشن زنده و اصلی استفاده میشود؟ جوانترها این رنگها را ترجیح میدهند و پاسخگویی مثبت آنها به کالاهایی که این ویژگی را دارند بسیار بیشتر از کالاهایی است که با مداد شمعی یا ترکیبی از رنگهای بی روح و سرد رنگ آمیزی شده اند.

محققان بازاریابی در آمریکا روز خاصی را به گردش علمی اختصاص داده اند که در آن به شناسایی رنگها و تأثیرات احتمالی آنها بر انسان میپردازند. اما تأثیرات رنگ در میان فرهنگهای مختلف, متفاوت است. بنابراین هنگام طراحی هر گونه نیازمندی های تبلیغاتی باید به رویکردها و خواست های مخاطبتان توجه کنید.

برای مثال رنگ سفید در فرهنگ کشور چین و رنگ ارغوانی در فرهنگ کشور برزیل, نماد مرگ هستند. رنگ زرد برای چینی ها مقدس است, اما نزد یونانی ها یادآور غم و اندوه و برای فرانسوی ها نشانی از بخل و حسادت است.در آمریکای شمالی رنگ سبز تداعی کننده بخل و حسادت است.مردم کشورهای گرمسیری بیشتر با رنگهای گرم موافق اند و مردم کشورهای سرد سیر و شمالی رنگه ای سردتر را ترجیح میدهند.

خط فکری فرهنگ آمریکای شمالی درباره تاثیر رنگ ها

مثلا, در فرهنگی که امروزه خط فکری آمریکای شمالی بر آن استوار است, هر یک از رنگهای زیرتداعی کننده کمیت ها یا عواطف خاصی است.

قرمز: هیجان, قدرت, سکس, شهوت, سرعت, خطر.

آبی: اعتماد, قابلیت اطمینان, اعتبار, تعلق, خونسردی.

آبی، جزء خواستنی ترین رنگها است.

زرد: گرما, اشعه خورشید, خرسندی, شادی.

نارنجی: بازیگوشی, خونگرمی, سرزندگی.

سبز: طبیعت, طراوت, خونسردی, آرامش, خونگرمی, وفور نعمت.

ارغوانی: صداقت, معنویت, بزرگمنشی.

صورتی: لطافت, ملاحت, فرهیختگی, امنیت.

سفید: خلوص, عفت, پاکدامنی, تمیزی, جوانی, نرمی و ملایمت.

سیاه: کارکشتگی, دلفریبی, جذابیت, ابهام, پیچیدگی.

نقره ای: اعتبار, وجهه, آبرومندی, گرانبهایی.

همچنین محققان در امور بازار و بازاریابی به این نتیجه رسیده اند که رنگ حتی بر روی عادات خرید مردم نیز تأثیر میگذارد. کسانی که تنها از سر هوا و هوس خرید میکنند در برابر رنگهای قرمز, نارنجی, سیاه و آبی مایل به ارغوانی عکس العمل بهتری از خود نشان میدهند. اما, کسانی که حساب شده و با در نظر گرفتن توان مالیشان خرید میکنند در برابر رنگهای صورتی, آبی مایل به سبز, آبی آسمانی و سرمه ای عکس العمل نشان میدهند.

اینترنت و تاثير رنگ در بازاریابی این بستر

به عنوان بازاریاب اینترنتی لازم است که همواره در جست و جوی راه هایی باشیم تا تأثیر خوبی بر روی بازدید کنندگان بگذاریم. این جست و جو موفقیت تجارت شما را تضمین میکند. وقت زیادی نداریم که تصمیم بگیریم آیا به اندازه کافی، حرفه ای و کارآمد عمل کرده ایم یا خیر. باید از این فرصت کوتاه به بهترین شیوه استفاده کنیم.

اولین گام در بازاریابی اینترنتی

اولین گام برای نمایاندن خودمان به دیگران، صفحه وب است. این امر توجه ما را به اهمیت طراحی و انتخاب رنگ هایی مناسب جلب میکند. نخستین برداشت ها بسیار مهم هستند. باید از آنها حداکثر استفاده را ببریم، چرا که تنها همین یک فرصت باقی است.

از یاد نبرید که صفحه وب به منزله ویترین اصلی فروشگاه است و شما باید در نهایت احتیاط به آن بپردازید. بنابر این محتوای صفحه، خدماتی که به مشتری ارائه میدهید و یک فهرست طولانی از کسانی که عضو وب شدهاند، برای ابراز وجود شما در اینترنت بسیار تعیین کننده است.

طراحی خوب و گیرای صفحه وب و کاربرد رنگهای مناسب نیز به همان نسبت اهمیت دارد و یکی از دلایل عمده نارضایتی بازدید کنندگان است، که سبب میشود از دیدن محتوای وب سایت چشم پوشی کنند. اهمیتی ندارد که محتوای وب سایت تاچه اندازه عالی و پربار باشد، تنها لازم است از بازدیدکنندگان استقبال کرده و کاری کنید که از دیدن وب سایت شما احساس رضایت کنند، در غیر این صورت خیلی زود از صفحه وب شما خارج میشوند.

طراحی چشم نواز صفحات سایت

طراحی چشم نواز صفحات سایت

 

مسلماً میتوانید با انتخاب برخی رنگهای خاص, خلق و خوی بازدید کنندگانتان را کنترل کنید. آیا تا کنون از این امر آگاه بوده اید؟ این حقیقتی ساده است که اکثر اوقات نادیده گرفته میشود. میدانید چرا؟

چرا که احساسات ما انسانها بسیاری از اوقات، با رنگ تحریک میشود. پس لازم است بدانید که چه رنگهایی، باعث برانگیختن چه احساساتی میشوند.

کاربرد درست رنگها میتوانند میان خرید و فروش تمایز ایجاد کنند. شما باید برای سایت و معرفی محصولاتتان از ترکیب درست رنگها استفاده کنید.

باید از چه رنگ هایی استفاده کنیم؟

هر چیزی که میخریم، میخوریم، میپوشیم و همه چیزهایی که در محیط خانه، محل کار یا محل بازی فضایی را اشغال کرده اند، همه و همه رنگ دارند. این رنگها سبب بروز واکنش های روانی و احساسی درتک تک افراد میشوند که خود نشان دهنده هویت، افکار و احساسات ما هستند رنگ نخستین چیزی است که متوجه آن میشویم و آخرین چیزی است که از یادمان میرود.

اگر از رنگ، درست استفاده کنیم، آنگاه ابزاری بسیار توانمند در اختیار داریم. رنگ، آستانه عمیق ترین تفکرات، احساسات و خواسته های ماست.

از این رو پرداختن به آن اهمیت بسیاری دارد. آیا میدانید که باید از چه رنگهایی استفاده کنید؟

بسیارخوب، بهتر است که همیشه پیام اصلی خود را روی یک پیش زمینه سفید بیاورید. خواندن مطالب بر روی صفحه سفید آسانتر است و حس مهارت و کارکشتگی به وجود میآورد. رنگ سفید حالات احساسی نظیر بی آلایشی، صلح و کمال را به ذهن متبادر میکند.

در حالی که سفید رنگ مهمی است، شاید بخواهید از رنگهای دیگری نیز در سایت خود استفاده کنید. از این گذشته، در وجود هر یک از ما خالقیت نهفته است.

طیف رنگهایی که بایداز میان آنها رنگ دلخواه مان را انتخاب کنیم, بسیار گسترده است. پس با این تفاسیر سرانجام کدام یک از رنگها، بهترین هستند؟

تئوری رنگ ها در بازاریابی

تئوری رنگ ها در بازاریابی

 

بررسی تاثیر چند رنگ بر روی ما

رنگ قرمز:

رنگ قرمز و ترکیبات آن میتواند گرما، گرسنگی و هیجان را تحریک کند. رنگهای سردتر مثل سبز و آبی و ترکیبات آنها خونسردی را بیشتر میکند و احساساتمان را ارضا میکند. رنگهای تیره سبب میشود که اشیا سنگینتر به نظر بیایند و عکس این حالت درباره رنگهای روشن، صادق است.

رنگ زرد:

رنگ زرد میتواند نشان دهندهی آرامش خیال و فقدان نگرانی باشد. البته تمام رنگها نزد همه افراد یک معنی و تعبیر ندارند، مثلا زرد گاهی ممکن است به معنای بی ارزشی و سبز به معنای پول یا حرص و طمع باشد.

رنگ و پرداختن به آن, خود یک علم شده است و در عرصه بازاریابی سلاحی بسیار ضروری است. باید در انتخاب رنگ بسیار دقیق باشید, زیرا ابزاری است که دیگران به کمک آن نسبت به شما شناخت پیدا میکنند. به محض آن که صاحب رنگی شوید آن رنگ را به شما و شرکتتان نسبت میدهند.

رنگ به آسانی فراموش نمی شود، می توانید یک رنگ را یاد آور شرکتتان کنید.

بنابراین استفاده از ترکیب رنگها در لوگوی تبلیغاتی شما بسیار اهمیت دارد. هنگام انتخاب رنگ همه جوانب را بررسی کنید! رنگ انتخابی شما راه میان بری است برای ارتباط با مصرف کنندگانتان و بی درنگ مزایای خاص محصول تان را نشان می دهد.

در زمینه لوگو انتخاب رنگ بسیار مهم است.لوگو شما باید به دقت و به درستی طراحی شود تا بتوانید هر چه بهتر با مشتریانتان در ارتباط باشید و بیشتر و بیشتر بفروشید.در صورتی که میخواهید یک لوگو حرفه ای برای برندتان داشته باشید مقاله آموزش طراحی لوگو در 7 مرحله را مطالعه نمایید

همین طور موضع محصول تان را و اینکه در زندگی مصرف کننده چگونه موثر واقع می شود. همه اینها چیزی را نشان می دهد، بدون آنکه کلمه ای بر زبان آورده باشید. گفتنی نیست که کمتر شرکت هایی،مفهوم رنگ هایی را که انتخاب می کنند، می دانند.

مثلا در فروشگاهها، با استفاده از رنگها میتوانید، علامت تجارتی محصولات را به دیگران معرفی کنید. رنگ ها ویژگی های خاص محصول را نیز نشان می دهد. این پیام در طول زمان تکامل یافته، با فرهنگ مان ادغام می شود، درست مثل رنگ زرد اتومبیل مدرسه.

رنگ سبز:

استفاده از رنگ سبز هنگام معرفی دهان شوی، مزه نعناع را به خاطرمان می آورد و هنگام معرفی محلولات پاک کننده و شوینده بلافاصله درخت کاج را پیش رویمان میآورد (که نام یکی از قویترین محلولات شوینده در آمریکا است)، بیرنگی یعنی که هیچ افزودنی غذایی به آن اضافه نشده است.

رنگ قرمز:

قرمزی میوه های آلبالو، توتفرنگی و سیب بسیار گیرا و پرکشش است.

رنگ خاکستری:

هرگز برای پودر های لباسشویی از رنگ خاکستری استفاده نکنید، چراکه خریدار نمیخواهد لباسش پس از شستشو به همان کثیفی بماند (که غالباً با رنگ خاکستری به ذهن متبادر میشود) بلکه میخواهد لباسش به سفیدی برف شود.

رنگ خاکستری، برای بسته بندی مواد شوینده و بهداشتی مناسب نیست.

تاثیر رنگ بر خلق و خو:

با این که غذاهای آبی رنگ، بی اشتهایی میآورند، ظرف غذای آبی رنگ به شدت اشتها را تحریک میکند. رنگهای خاکستری و قهوه ای بر خلق و خو تأثیر شدیدی میگذارد. این دو رنگ سبب میشوند که مشتری ناراحت و دلسرد شود و گاهی نیز احساس افسردگی کند. اما استفاده از مکملهای رنگ قرمز در کنار این دو رنگ, شادی و نشاط را به فرد منتقل میکند.

برخی رنگها نشان دهندهی وزن یا به عبارتی سنگین بودن آن محصول است. استفاده از این رنگها میتواند حس ثبات، قدرت و زورمندی را به دیگران منتقل کند. احساساتی از این دست باعث میشوند که بازدیدکنندگان, سایت اینترنتی شما را مملو از صفاتی همچون استحکام، صلابت، استقامت و اعتماد بدانند و همین گونه نیز به دیگران معرفی کنند. دیگر رنگها نظیر شرابی، صدفی، بژ و آبی نیز همین حس صلابت و مقاومت را منتقل میکند.

حتماً به یاد دارید که ما زمانی در دنیای سیاه و سفید زندگی میکردیم. تلویزیون ها سیاه و سفید بودند، کتابها و کلیه مطبوعات در بیشتر موارد سیاه و سفید چاپ میشدند. تمام اینها دگرگون شد و سلسله واکنشهایی را برانگیخت که تا امروز نیز به قدرت خودباقی است.

اهمیت رنگها در برندسازی

 

انتخاب مناسب ترین رنگ برای برند شما

رنگ بنیان هویت بصری نام تجاری شما است، به عبارتی منعکسکننده تمام آن چیزی است که یک لوگو، بسته بندی، محصول، محیط و ارتباطات بازاریابی در تلاش برای دستیابی به آن هستند. برای برندهای موفق و مدیریت شده، رنگ چیزی بیشتر از انتخابی ذهنی به شمار میرود. اکنون دیگر رنگ یک استراتژی کسب و کار ضروری است.

برای انتقال ایدهای ساده از معنا و تمایز، باید رنگی انتخاب کنید که به خوبی با موقعیت استراتژیک شما سازگاری داشته باشد. انتخاب رنگ باید منعکس کننده تمایلات و خواسته های عاطفی مشتری یا ارزش و وعدهای باشد که نام تجاری برای پاسخگویی به این تمایلات در نظر گرفته است.

محققان در تحقیقی با عنوان «اثر رنگ در بازاریابی» دریافتند که بیش از 90 درصد قضاوتهای شتاب زده در مورد محصولات میتواند فقط به رنگ مربوط باشد (با توجه به اینکه چه محصولی را میخرید.)

با توجه به نقش رنگها در برندسازی، نتایج مطالعاتی مانند «اثرات تعاملی رنگها» نشان میدهد ارتباط بین رنگها و برندها به تناسب موجود در رنگی بستگی دارد که برای یک برند خاص مورد استفاده قرار میگیرد؛ یعنی آیا رنگ مورد استفاده با آن چیزی که برای فروش گذاشته شده، تناسب دارد یا نه؟

تحقیق دیگری به نام «قرمز مهیج و آبی باکفایت» نیز تایید میکند که قصد خرید به شدت تحت تاثیر رنگها است؛ چون رنگها بر چگونه دیده شدن برند اثر دارند. این یعنی رنگها به مصرف کننده میگویند «شخصیت» یک برند را چگونه ببینند.

تحقیقات دیگری هم نشان داده مغز ما برندهای قابل تشخیص را ترجیح میدهد که این موضوع بر اهمیت رنگ هنگام ایجاد هویت برند تاکید میکند. بنابراین بسیار مهم است که برندهای جدید هنگام طراحی رنگ لوگو خود از تمایز آن با رقبا اطمینان حاصل کنند (مثال اگر رقبا از رنگ آبی استفاده کردهاند، رنگ بنفش شما را متمایز خواهد کرد.)

انتخاب رنگ مناسب برای معرفی نام تجاری

انتخاب رنگ مناسب برای معرفی نام تجاری شما باید بر اساس معیارهای مختلف انجام گیرد. در این قسمت به سه معیار مهم اشاره میشود:

مخاطبان:

مخاطبان شما شامل چه گروه افرادی هستند؟ افراد ثروتند یا قشر متوسط جامعه؟ سالمند هستند یا جوان و شاداب؟ چه چیزی برای خریداران شما اهمیت دارد؟ در چه صورتی حاضر به برقراری تعامل با برند شما هستند؟ گروه مختلف مشتریان به روشهای مختلف و به دلیل گرایشهای فرهنگی تحتتاثیر رنگهای گوناگون قرار میگیرند. چه رنگی قادر خواهد بود، به بهترین نحو ارزش نام تجاری شما را انتقال دهد و موقعیت رقابتی آن را تقویت کند؟

الگوی اصلی برند شما:

اگر الگوی اصلی مناسبی برای نام تجاری خود تعیین کردهاید و شناختی هم از مخاطبان این الگو پیدا کرده و از فرهنگ آنها مطلع شده اید، حال چه رنگی باعث تقویت این الگو و شناساندن ما به بازار هدف را راحت تر می کند؟

فرهنگ:

تاثیراتی که رنگ ها در فرهنگ های مختلف دارند، متفاوت است، باید هنگام طراحی هر گونه نیازمندی های تبلیغاتی باید به  رویکرد و خواست فرهنگی مخاطبان خود توجه داشته باشید. این مسئله در گستره فعالیت بین المللی اهمیت ویژه ای دارد و با انتخاب رنگ مناسب مخاطبان بیشتری با ما ارتباط برقرار کنند.

برای مثال ، سفید در فرهنگ کشور چین و ارغوانی در فرهنگ کشور برزیل، نماد مرگ هستند. رنگ زرد برای چینیها مقدس است اما نزد یونانیها یادآور غم و اندوه و برای فرانسویها نشانی از بخل و حسادت است. در آمریکای شمالی، رنگ سبز تداعی کنندهی بخل و حسادت است.

معانی رنگ ها در فرهنگ های مختلف

معانی رنگ ها در فرهنگ های مختلف

 

مردم کشورهای گرمسیری بیشتر با رنگهای گرم موافقاند و مردم کشورهای سردسیر و شمالی رنگهای سردتر را ترجیح میدهند. هنگام انتخاب رنگ درست، پیشبینی واکنش مشتری به تناسب رنگ با محصول، بیشتر از خود رنگ اهمیت دارد.

در نتیجه، بین استفاده از رنگ و احساس مشتری از شخصیت یک برند، ارتباطی واقعی وجود دارد.

برای مشاهده قسمت بعدی مقاله روانشناسی رنگ ها در بازاریابی به وبلاگ ما مراجعه فرمایید.

فایل pdf : دانلود کنید
اشتراک گذاری در :

خواندن مقالات زیر به شما پیشنهاد میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

با مشارکت در بحث ها به دیگران کمک کنید